Fotografický benchmark DxOMark si v posledních letech vydobyl prvenství v hodnocení kvality a výkonu (nejen) mobilních fotoaparátů a obecně ho mnozí výrobci považují za jistý etalon kvality a chlubí se s ním i v propagačních materiálech. Žebříčky jsou prestižní záležitostí, ale zdaleka v nich nenajdeme zastoupeny všechny hlavní značky. V příštích dnech bychom se však mohli dočkat jedné velké premiéry, protože samo tvůrci DxOmarku se na Twitteru pochlubili, že testují telefon značky, která se jim ještě nikdy pod ruce nedostala.

To je samozřejmě voda na mlýn spekulantům, kteří se na tento tweet vrhli jak supi a začali houfně hádat, který že to model bude tím šťastným. Většina z nich se přiklání k testu Sony Xperia 1, jakožto první model této japonské značky s trojitým fotoaparátem, ale někteří raději dávají přednost Oppo Reno s 10x s optickým zoomem. Samozřejmě není jasné, do jaké míry nově testovaný model promluví do žebříčkového pořadí, ale twitterová aktivita tvůrců by možná napovídala, že nepůjde jen tak o nějaký podřadný kousek.

Na špici žebříčku DxOMark se momentálně vyhřívá Huawei P30 Pro, který sdílí první příčku se Samsungem Galaxy S10 5G. O bod zpět jsou pak Honor 20 Pro a OnePlus 7 následovány stabilními „držáky“ jako jsou Huawei Mate 20 Pro, P20 Pro, Galaxy 10 Plus, Xiaomi Mi 9, Apple iPhone XS a desítku uzavírá HTC U12+. V samostatném selfie žebříčku pak kraluje ASUS Zenfone 6 s výklopnou kamerkou, takže má oproti většině srovnávané konkurence velkou výhodu.

Pokud by se u chystaného testu opravdu jednalo o Sony Xperia 1, tak budeme velmi zvědavi na výsledek, protože vývoj byl údajně podniknut ve spolupráci s firmou Alpha camera. Telefon má trojitý fotoaparát, 12 Mpix 16mm širokoúhlý senzor + 12 Mpix 26mm multifunkční senzor a 12 Mpix 52mm senzor s 2x optickým zoomem. A nový BIONZ X algoritmus spolu s Alpha technologiemi a RAW potlačením šumu slibují skvělý výsledek. Ale na druhou stranu i Oppo Reno s 10x optickým a dokonce 60x digitálním zoomem by nebylo špatné pořádně proklepnout… Tak se budeme těšit.