Aplikace Google Translate už je velmi dlouho věrným pomocníkem všech uživatelů Androidu, kteří se ocitnou v zemi, kde se překvapivě naší mateřštinou nedomluví. A to dokonce ani když mluví česky velmi zřetelně a pomalu…  Spousta uživatelů však netuší, že kromě otrockého překladu napsaného textu už ve spolupráci s fotoaparátem zvládne Google Translate Instant Camera i automatický překlad přímo i textu viditelného v hledáčku fotoaparátu. Doposud bylo podporováno 88 jazyků, ale poslední aktualizace přinesla 60 dalších, včetně exotických kousků jako arabštiny, hindštiny, thajštiny nebo vietnamštiny.

Aktualizace přinesla i nové režimy Instant, Scan a Import se kterými je vše ještě lepší a radostnější. S pomocí technologie NMT (Neural Machine Translation) jsou překlady mnohem přesnější a podařilo se chyby eliminovat až o 55-85 procent. Samozřejmě ještě vše není zdaleka dokonalé a zejména s naší komplikovanou mateřštinou se často strojový doslovný překlad se zlou potáže, ale pořád to stačí na pochopení psané cedule nebo nápisu. Což je často právě v exotických krajích otázka života a smrti. A s novou aktualizací už můžete zvolit libovolný páreček jazyků, protože v minulosti šlo jen vše dostat do angličtiny.

Google Translate Instant Camera

Použití je vskutku triviální, stačí jen namířit fotoaparát na text žádaný k překladu a aplikace si v reálném čase poradí a hned ukáže výsledek. Měla by dokonce fungovat i automatická detekce jazyka, i když někdy se prostě manuální nastavení vyplatí. Pokud patříte k častějším cestovatelům, tak se určitě na novou verzi Google Translate podívejte a stáhněte si nejnovější aktualizaci, která se většinou neukazuje ve výpisu aktualizací na Play Store přímo, ale musíte na ni kliknout.