Asi každý z nás má na svém telefonu nainstalovánu hromadu aplikací a celkem moc nepřemýšlí nad tím k jakým datům tyto aplikace mají přístup. Vždy lze přece přístup zakázat a naše soukromí by tak mělo být chráněno. Ovšem ne vždy postačí omezit, nebo úplně zakázat tyto přístupy. Podle průzkumu, který byl prezentován na konferenci o kybernetické bezpečnosti PrivacyCon 2019, existuje více než 1000 aplikací Android, které sbírají soukromá data i přesto, že k tomu nemají oprávnění. Tyto aplikace jsou běžně dostupné v obchodě Google Play.

V systému Android lze vyloženě zablokovat oprávnění aplikací pro sledování dat v telefonu, ať už se jedná o sledování polohy nebo přístupu k dalším aplikacím. Ovšem podle průzkumu existují aplikace, které jsou schopny tuto blokaci obejít a sledovat jedinečné identifikátory telefonu a tato blokovaná data získat.

Bylo prověřeno 88000 aplikací v Google Play. Bylo sledováno, zda aplikace i přes zablokovaná oprávnění data přenesou. Přesně 1325 aplikací porušilo oprávnění pomocí skrytého kódu. Takto získaly informace například z Wi-Fi připojení a metadat fotografií uložených v Galerii. Bylo zjištěno, že některé z  Android aplikací mohou odebírat informace a data i z aplikací, které mají přístup povolen. Mohou také získávat data z aplikací uložených na SD kartě.

Mezi tyto rizikové aplikace patří například appky od Baidu a nebo dokonce některé od Samsungu, které jsou nainstalovány na více než 500 milionech zařízení. Společnost Google byla o této skutečnosti informována, ovšem k nápravě dojde zřejmě až s novým systémem Android Q. Je však nutno dodat, že mnohá zařízení se k aktualizaci na tuto poslední verzi vůbec nedostanou. Je tu totiž stále velké množství zařízení se systémem Android Nougat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.