I když se celá kauza Huawei prozatím vyřešila k zákaznické spokojenosti alespoň v oblasti mobilních telefonů a návrat plné podpory Androidu všichni vítají, tak to čínského giganta neodradilo od pokračování vývoje vlastního operačního systému HongMeng OS (neboli Oak OS). Ten by měl na čínské trhy dorazit do konce letošního roku a v příštím se pak pokusit rozšířit i na ostatní trhy. A podle analytiků by na první pohled neotřesitelná pozice Androidu mohla dostat trhliny.

Zejména na čínském trhu analytici očekávají úspěch systému HongMeng OS a s jeho nástupem pokles zastoupení Androidu, protože přece jen je Huawei největší domácí značkou telefonů a také  nejsou místní zákazníci příliš spoutaní lpěním na klíčových domovských službách Googlu. Ono jich totiž stejně většina nefunguje… Úspěch za hranicemi Číny je zcela jiná kapitola, ale pokud Huawei dodrží sliby o naprosté kompatibilitě aplikací s Androidem a nabídne rychlejší a čistší systém, pak to ještě bude zajímavé. Ostatně samotný Google se na vývoj konkurenčního systému dívá s obavami, jak odhalily jeho intervence a argumentace na americké vládě ve prospěch ukončení embarga.

HongMeng OS už tvůrci testují na prototypech Huawei Mate 30 a na světlo už se dostaly i první reakce testerů tohoto systému. Velká část funkcí systému je sice stále uzamčena, ale i tak je první pohled zajímavý. Systém má mít v porovnání s EMUI nové boot animace, větší možnosti úpravy vzhledu a widgetů, redesignované ikony a UI s vícero animacemi, rychlejší a lepší přechody mezi obrazovkami, nový notifikační panel nebo větší vyhledávací okno. Na druhou stranu zmiňují prozatím poměrně spartánské prostředí fotografické aplikace. No uvidíme, zda se Huawei podaří splnit předpovědi šéfa Ren Zhengfeie o výraznější rychlosti systému oproti Androidu, což některé zprávy odhadují až na 60 % rozdíl.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.