Hodnocení recenzenta

Jestli je Xiaomi Mi 9T tak dobré, jak se o něm v kuloárech mluví? Po třech náročných týdnech se dá s jistotou říct, že se bezpochyby jedná o telefon, který by se měl objevit na prvních příčkách všech možných seznamů. Výborný displej, foťák, výdrž baterie, výborná výbava a parádní zpracování. A to vše zakončeno skvělým MIUI navrch.

Ačkoliv je situace s Xiaomi Mi 9T lehce zmatená díky jinému označení než ve zbytku světa, kde se prodává jako Redmi K20 a Redmi K20 Pro, jedno je jisté. Xiaomi Mi 9T vypadá již na papíře jako velmi podařený telefon a po nějaké době mě Xiaomi dostalo opět na svou stranu. Recenze Xiaomi Mi 9T začíná!
Předně díky za zapůjčení telefonu společnosti Xiaomimobile.cz, po novu též www.xm.cz, za poskytnutí Xiaomi Mi 9T za účelem recenze.

Recenze Xiaomi Mi 9T – Balení – kvalitní základ

Krabička, ve které je Xiaomi Mi 9T distribuováno, mě celkem překvapila svou strohostí. Když si odmyslíme nápisy na bocích „MI 9T“, jsou potisknuté pouze dvě strany, a to je obrázek telefonu na straně přední a pak už jen čísla IMEI, Serial Number a pár dalších nutností na straně vrchního víka. Zadní strana je celá černá, zajímavé řešení.
Uvnitř je standardní výbava v podobě 3A/5V nabíječky s podporou QuickCharge, USB-C kabelu, několik papírových brožurek, pin pro šuplík SIM karet a opravdu pěkný černý plastový nasazovací kryt. Pěkný hlavně pro jeho velmi příjemnou pogumovanou povrchovou úpravu.

Recenze Xiaomi Mi 9T – Design a zpracování – bez kompromisů

Xiaomi vždy na zpracování svých přístrojů dbalo a poslední dobou, snad kromě Xiaomi Mi Mix 3, které trochu trpí na viklání pohyblivých částí, nemá moc modelů, kterým by šlo něco vytknout. Xiaomi Mi 9T zastupuje naštěstí pouze to nejlepší ve svém segmentu a jak zvolené materiály, tak celkový design, jsou skvělé. Skleněná záda telefonu jsou doplněna o vzor karbonových vláken, což sice není tak úplně můj šálek kávy, ale na druhou stranu není textura výrazná a naopak dodá zádům velmi příjemný nádech. Celkem pěkným detailem je také to, že textura se nezobrazuje po celých zádech stejně. Je výraznější po bocích a uprostřed zad je méně výrazná s tím, že kolem fotoaparátů téměř nejde vidět. Možná drobnost, ale šmrncovní.

 

Boky telefonu jsou jako obvykle z kovu, v podání Xiaomi Mi 9T pěkně černém se stejně černými předěly antén, které jsou nadmíru dobře zapracovány do těla. Ono zpracování celkově nemá slabý článek.
Levá strana rámečku je holá jako hlava detektiva Kojaka, na jeho protější straně jsou pak dvě fyzická tlačítka. Ta jsou dalším příkladem skvělého zpracování. Mají výbornou hmatovou odezvu a jsou dobře umístěna. Opět potěšil drobný detail v podobě červeného zapínacího tlačítka.

Červené zapínací tlačítko

Červené zapínací tlačítko

Spodní strana lehce překvapila slotem pro dvě Nano SIM karty, USB-C konektorem, primárním mikrofonem a mřížkou hlasitého reproduktoru. Ono umístění slotu pro SIM karty dole má své opodstatnění – vysunovací kamerku z těla. Ta se skrývá na horní hraně spolu s 3,5 mm jackem a sekundárním mikrofonem. Přední kamerka je opět zpracována velmi dobře a její chod, alespoň tedy za tři týdny intenzivního používání, nejeví jakékoliv známky viklání, poškrábání nebo nepřesností při výrobě. Přesto bych raději dbal zvýšené opatrnosti při jejím používání.

Přední strana s displejem poskytuje úchvatnou podívanou na panel zabírající nezanedbatelných 86% plochy, a to bez průstřelů nebo výřezů. Jeho rozlišení 2340 x 1080 pixelů je pro velikost 6,39″ zcela dostatečné (chvála bohu, že je honitba za co nejvyšším rozlišením snad u konce). Důležitějším aspektem je rozhodně to, že se jedná o displej typu AMOLED, má vysokou svítivost až 600 nitů a dokonce s podporou HDR. Ale o displeji až za chvilku, zaslouží si samostatnou kapitolu.

Rozměry Xiaomi Mi 9T jsou 156,7 x 74,3 x 8,8 mm, jedná se tedy o trošku silnější telefon v pase, což se projevilo i na vyšší váze 191 gramů. Na druhou stranu působí telefon opravdu robustním a luxusním dojmem, za což může i vyšší váha.

Recenze Xiaomi Mi 9T – Displej – neprůstřelný krasavec

Ne pro každého je výřez nebo průstřel nějakou překážkou, ať už praktickou nebo designovou. Ale pro všechny je displej bez těchto dvou zmíněných přínosem. Jeho plocha zabírá téměř celou přední stranu telefonu a již od prvního pohledu se dá říct, že máme co do činění se špičkovým panelem. V řeči čísel a zkratek se jedná o 6,38″ velký AMOLED displej o rozlišení 2340 x 1080 pixelů s podporou HDR obsahu. Poměr stran je dnes již typicky „nudlovitý“ 19,5:9.

Parádní displej

Parádní displej

Na použitý panel nemohu říct křivého slova. Všechny drobnosti a kvality, které se od displeje těchto parametrů očekávají, jsou splněny na 100%. Obrazová kvalita je opravdu špičková a nezalekne se žádného počasí nebo světla. I při červnových ostrých slunečných dnech, nebo při brouzdání po internetech v posteli, je díky velkému rozsahu jasu telefon skvěle použitelný.
Co se zobrazování barev týče, opět se dostáváme k jasným kvalitám AMOLED displejů a výborného podání černé i ostatních barev. Barvy působí sice hodně sytě, ale přirozeně a nejsou příliš saturované a s výborným kontrastem. Podání bílé již není nějaký čas problém pro AMOLED displeje a stejně je tomu i u Xiaomi Mi 9T.

Digitizér je v podání Xiaomi jako vždy výborný a nezalekne se ani velmi rychlých pisatelů. Potěšila mě také kvalitně zpracovaná funkce poklepáním pro rozsvícení displeje, která reagovala i na velmi jemné poklepání, ale v kapse se mi telefon nikdy neodemkl nebo nerozsvítil.

A jelikož už Xiaomi umí využívat přednosti AMOLED displejů, nabízí systém možnost Always On Displeje, nazvaný „Ambientní displej“. Tedy zobrazování času, data, baterie a ikon upozornění na vypnutém displeji.

Ambientní displej

Ambientní displej

Naštěstí i zde probíhá vývoj a ještě relativně nedávno testované Xiaomi Mi 8 Pro nemělo vlastně žádné možnosti, jak si Ambientní displej nastavit. V novější verzi MIUI (předpokládám, že elektronika kolem displeje nebude jiná) se již dá nastavit například i styl hodin. I když je pravda, že nabízená témata jsou poměrně dost infantilní a pouze jeden nebo dva styly odpovídají eleganci telefonu. Lze také nastavit, kdy se má Ambientní displej zapnout a kdy vypnout, což je fajn, pokud si dáváte telefon například na noční stolek. Více funkcí sice nastavení nenabízí, nicméně i tento základ je skvělé mít.

Jestli je něco, co opravdu vystupuje nad ostatní parametry celého Xiaomi Mi 9T, je to právě skvělý displej bez jediného přerušení výřezem nebo průstřelem.

Recenze Xiaomi Mi 9T – Hardware a výkon – překvapení pod kapotou

Většinu svého času s telefony jsem trávil ve společnosti velmi výkonných čipsetů, aktuálně sice „pouze“ Snapdragon 835. Nicméně i ten je reálně velmi výkonnou jednotkou. Proto jsem byl hodně zvědavý na Qualcomm Snapdragon 730, který je zástupcem střední až vyšší střední třídy. Jedná se o zbrusu nový čip, oznámený v dubnu 2019 postavený na 8 nm litografii, což z něj dělá jeden z vůbec prvních SoC s tímto výrobním procesem. Uvnitř SoC je konfigurace 2+6 jader Kryo 470 Gold a Kryo 470 Silver o taktech 2,2 GHz a 1,8 GHz respektive. Grafický čip Adreno 618 a podpora LPDDR4X následně doplňují výkonovou složku čipu.

Popravdě jsem nevěděl, jaké výkony očekávat. Odhadoval jsem výkon lehce pod můj Snapdragon 835, přeci jen se jednalo o high-endový procesor. Ale Snapdragon 730 mě překvapil svým výkonem, který měl, alespoň dle benchmarku AnTuTu v7.2.2, velmi pěkný výsledek 2122157 bodů.

Xiaomi Mi 9T - AnTuTu

Xiaomi Mi 9T – AnTuTu

 

A jak již dlouho tvrdím, benchmarky nejsou příliš důležité. Důležité jsou výkony v reálném používání. U telefonu jsou to hlavně hry, které jsou jedny z mála opravdu náročných aplikací, které může běžný uživatel používat. Bylo jedno, kterou herní pecku jsem zkoušel, ať už to je PUBG Mobile, TES: Blades, Mortal Kombat X nebo Asphalt 9. Všechny hry fungovaly bez jakéhokoliv zádrhele, a to samé se dá říct i o ostatních aplikacích, které jsem používal při testování.

Slova chvály si rozhodně zaslouží chlazení vnitřností telefonu, protože ani když jsem měl telefon na nabíječce a usilovně pařil, telefon nikdy nebyl horký, ale maximálně tak lehce teplý. Na rozdíl o jisté konkurence s drobnějším celosvětovým skandálem, která na chlazení svých komponent z vlastní zkušenosti úplně kašle a telefony se pod zátěží vypnou nebo aplikaci ukončí z důvodu vysoké teploty.

Recenze Xiaomi Mi 9T – Systém – MIUI 10 v převleku

Xiaomi je synonymem pro hutnou grafickou nadstavbu MIUI, která vlastně Xiaomi přivedla na světlo světa. A právem je považována za jednu z nejlepších nadstaveb v androidím světě. V testované verzi MIUI 10.3.7.0 Stable, která překrývala Android 9.0 Pie, jsem se setkal pouze s jednou jedinou chybou. A tou byla hláška „Nelze se připojit k fotoaparátu“. V tu chvíli se musela aplikace ukončit, nejlépe chvilku počkat a nahodit aplikaci znovu. Jednou jsem musel i celý telefon restartovat, abych se do foťáku dostal. Nicméně si nejsem jistý, jestli se jedná o softwarovou nebo hardwarovou chybu.

MIUI 10 - Launcher

MIUI 10 – Launcher

Kromě výše zmíněné chybky jsem neměl s MIUI a chodem systému jediný problém s nefunkčností, padáním aplikací, zasekáváním nebo dalšími projevy neduhů. Jako obvykle byl systém příjemně responsivní a rychlý a jistě uspokojí všechny, kdo hledají systém, který nabídne skvělé odladění.
MIUI 10 je samozřejmě nacpané nejrůznějšími funkcemi a aplikacemi pro zlepšení uživatelské zkušenosti a velmi oceňuji, že se neuchyluje k předinstalovaným demům her a podobným nesmyslům, stejně jako bude snad upouštět od reklamy v některých integrovaných aplikacích (což by nemělo platit pro náš region). Jednou z těch výraznějších funkcí je nově i „Tmavý režim“, který dokáže všechny systémové aplikace a celé UI převléct do černé a tím jak šetřit energii u AMOLED displejů, tak šetřit i oči uživatelů. A navíc to ještě vypadá cool. Nicméně jedná se o relativní novinku spíše v MIUI samotném, než ve světě Androidu, protože jak Samsung, tak OnePlus ji mají několik let.

Opět mohu pochválit skvělou obrazovku nedávných aplikaci, která dokáže využívat velké moderní displeje a místo jednoho nebo dvou náhledů aplikací dokáže zprostředkovat až náhledy čtyři. Stejně tak Launcher je jako jeden z mála alespoň trochu uživatelsky konfigurovatelný a použitelný i pro skálopevného zastánce Nova Launcheru již sedmým rokem.

Recenze Xiaomi Mi 9T – Baterie a výdrž – silný hráč

Xiaomi dalo do vínku modelu Mi 9T mnohem větší baterii, než je tomu u standardního Mi 9, a to o pěkných 700 mAh více. Xiaomi Mi 9T má krásných 4000 mAh a na výsledné výdrži se to příjemně podepsalo.
Rituál zkoušení byl jako obvykle vstávání mezi šestou a sedmou ráno, čtení zpráv a lenošení na sociálních sítích, spoustu focení, zkoušení navigace, hraní, benchmarkování a další činnosti s užíváním spojené až do večerních hodin. Vlastně se mi nikdy nestalo za celou dobu, že bych za jeden den úplně telefon vybil, vždy mi alespoň nějaký kousek z nabití baterie zůstal. V průměru jsem se dostal na 6-7 hodin zapnutého displeje, což by mělo stačit i poměrně náročným uživatelům. V praxi jsem vzal Xiaomi Mi 9T na náš výlet po jižních Čechách, kde obstál opravu na jedničku co se výdrže týče.

Čtečka otisků a pop-up kamerka – jako tajný agent

Ano, konečně to přichází. Konečně se budeme moct cítit jako ti klasifikovaní agenti z různých výzvědných služeb, které často vídáme ve filmech. Většinou disponují nějakou technologií, která vypadá děsně cool. A jednou z těch prvních vlaštovek je určitě snímač otisků umístěný pod displej. Samozřejmě vím, že se nejedná zrovna o novinku. Telefonů, které mají čtečku pod displejem pár je, nicméně stále mi to připadá jako velký technologický skok.

Bohužel ne až tak velký skok v rychlosti a ergonomii používání oproti klasickým čtečkám, na které jsme již pár let zvyklí. Čtečka samotná je umístěná jen kousek od spodního okraje, přesně uprostřed displeje. Samotné umístění je dobré, zvykl jsem si celkem záhy. Trochu horší je to s nalezením čtečky třeba ve tmě nebo za silného slunce. Xiaomi na to sice myslí a na místě čtečky systém nechává zobrazit papilární linie otisku pro lepší orientaci. Nicméně na přímém slunci, ač je displej skvělý, to moc vidět není a často jsem zkoušel telefon odemknout, ale prostě jsem měl prst o kousek jinde, než čtečka dokázala otisk rozeznat. Co do rychlosti i přesnosti má čtečka v Xiaomi Mi 9T ještě trochu mezery a klasická čtečka je zatím pohodlnějším a rychlejším řešením, což je ale ještě stále očekávaný výsledek a neměl by překvapit.
Na druhou stranu musím uznat, že každodenní používání mi po pár dnech přišlo v pohodě a i když jsem zvyklý na extrémně rychlou čtečku, přechod na trochu pomalejší nebyl zase tak hrozný, jak se může zdát.

Ostatní výbava čtečky je tak nějak už klasická. Dají se uzamknout aplikace na otisk, dá se platit při bezkontaktních platbách, nebo nastavit gesto při odemykání pro spuštění kalendáře, skeneru QR kódů a nebo spuštění vyhledávání v prohlížeči.

Další možností, jak se do telefonu dostat, tedy kromě obligátního hesla nebo nakreslením vzoru, je oblíbené odemykání obličejem. Naneštěstí moderní řešení miniaturního rámečku displeje si vyžádalo oběť v podobě motorizované vysunovací kamerky. Pokud se tedy uživatel chce „přihlásit“ do telefonu, stačí po zamykací obrazovce přejet nahoru, coby gesto, kamerka se vysune, sejme obličej a opět se zasune zpět do těla. Trochu těžkopádné a rozhodně mnohem pomalejší, než to samé u klasické integrované přední kamerky. Na druhou stranu to prostě vypadá jako solidní sci-fi. Kamerka dokázala rozpoznat obličej i při celkem nepříznivých situacích a za to si rozhodně zaslouží dobré hodnocení.

Pouzdro, ve kterém je kamerka umístěna, je prosvíceno červenou barvou a při vysouvání a zasouvání svítí (dá se i vypnout) a může dokonce přehrát i jeden z několika zvuků. Na vrchu pouzdra je malé kolečko, které slouží jako notifikační dioda. Bohužel se jedná o tak nešťastné umístění, že je vlastně bez šance, aby si jí uživatel všiml. Většinou si nedáváme telefon záměrně obráceně například na stůl.

 

Navigace, konektivita, volání – Dual GPS opět válí

Při uvedení Xiaomi Mi 8 jsme se poprvé mohli setkat s novinkou v podobě Dual GPS, která slibuje mnohem přesnější a rychlejší navigaci. Opět se sice potvrdilo, že na centimetry to neumí, ale jeho rychlost i přesnost jsou na špičkové úrovni mezi telefony. Navigace probíhala přesně podle očekávání a nebyl problém i bez zapnutých dat a dalších zlepšováků navigovat i městem. Po zapnutí dat se samozřejmě přesnost ještě zlepšila a z telefonu se stal plnohodnotný navigační člen výpravy. Hlavně mě potěšila rychlost, se kterou probíhala fixace umístění, která málokdy přesáhla několika sekund.

Volání, tedy uskutečňování hovorů hlavně s babičkou a klienty v práci, probíhalo veskrze skvěle. Sluchátko je sice umístěno až na úplném okraji a musel jsem si na to trochu zvykat, ale naštěstí je celkem hlasité a je mu dobře rozumět. To samé se dá tvrdit i o druhé straně hovoru, která neměla problém slyšet jen to, co bylo potřeba a žádný zbytečný hluk kolem.
Síla signálu operátora O2 byla z ryze nevědeckého pozorování čárek signálu velmi dobrá a vlastně se mi nestalo, že bych někdy signál ztratil nebo vypadl. To samé se dá tvrdit i o datech a LTE.
Když jsme u toho LTE, Xiaomi Mi 9T podporuje všechny hlavní frekvence, které se v České republice používají – 800/900/1800/2100/2600 MHz.

Ostatní konektivita, jako je Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, byla opět dobrá a neměl jsem žádné poruchy příjmu nebo síly signálů.

Recenze Xiaomi Mi 9T – Fotoaparát – trojčlenka na zádech

Už Xiaomi Mi 9 mělo tři fotoaparáty a Xiaomi Mi 9T v tomto trendu pokračuje. Vrchní čočka je oddělená od zbylých dvou a má pěkný červený kroužek. Opět pouze drobnost, ale líbí se mi. Jedná se o teleobjektiv s rozlišením 8 MPx a f/2.4. Slouží tedy primárně pro vytváření bokeh efektu a k 2x bezztrátovému zoomu. Druhý objektiv shora je hlavní, má nativní rozlišení 48 MPx se světelností objektivu f/1.8. Jedná se o moderní čip Sony Exmor RS IMX586 a předem prozradím, že focení s ním je opravdu radost. Třetím objektiv je ultra wide s rozlišením 13 MPx se světelností f/2.4.

Kromě čísel výše zmíněných, je tu samozřejmě i aplikace a její UI, skrze kterou se celé focení a nahrávání videí odehrává. Ta není již nějakou dobu odlišná od aplikací jak v MIUI, tak vlastně i mnoha dalších výrobců, kteří unifikují ovládání posunem doleva a doprava pro přehazování různých módů. Nemůžu zrovna tvrdit, že by mi tenhle styl seděl, ale bohužel integrovaná aplikace taková prostě je. Je škoda, že výrobci nedovolují uživatelsky uspořádat módy, nebo je například řadit podle četnosti používání. Na druhou stranu ale musím říct, že v Xiaomi alespoň trochu přemýšlí a posloupnost módů je celkem i logická a dobře uspořádaná. Nenajdeme tu mód „krása“ před například natáčením videa nebo podobné nesmyly, ale logické uspořádání klasického focení, focení v 48 MPx, portrét, noc, panorama a Pro. Na druhou stranu posouvání je video, zpomalené video a krátké video. Takže nakonec to tedy není tak špatné, jak by se na první pohled zdálo.
Kromě obligátních funkcí, jako je „beauty mod“, HDR, barevných filtrů, jde zapnout i AI mód, který zapojí umělou inteligenci pro rozpoznávání  různých scén a přizpůsobí jim tak přednastavený profil vytvořený pro tu či onu scénu. Popravdě v téhle funkci nevidím žádný důvod jí používat, ale je možné, že zákazníci na umělou inteligenci prostě slyší.

Jediné opravdové negativum, které mě při intenzivním focení potkávalo, byla hláška „Nelze se připojit k fotoaparátu“. Občas se dala obejít tak, že se aplikace ukončila ve správci, párkrát pomohl až restart telefonu. Nevypozoroval jsem co by tuhle chybu mohlo zapříčinit, ale při běžném používání se mi neobjevila. Jen tehdy, když jsem fotil hodně fotek za sebou a telefon často vyndaval z kapsy a vypínal a zapínal displej a někdy také, když jsem se chtěl přepnout do módu focení v 48 MPx.

A výsledky Xiaomi Mi 9T? Kromě jedné výtky můžu říct, že mě opravdu překvapilo, jak telefon dokáže skvěle fotit. Šum se drží i na automat při složitějších situacích na uzdě, vysoká světelnost objektivu f/1.8 a velká plocha samotného čipu mu jistě hodně pomáhají. Dokáže zachovat velké množství detailů, které nevypadají jako namalované vodovkami, s čímž jsem se poslední dobou setkával poměrně často, správně zvolená expozice a obrovský dynamický rozsah.

Asi to vypadá jen jako výčet nějakých superlativ, nicméně jedna věc mi na foťáku vadila. Velký dynamický rozsah a software foťáku, který z fotek přírody, kde je hodně zelené barvy a také nebe s mraky, udělá trochu omalovánku à la pseudo HDR režim. Chápu, že se spoustě uživatelům můžou takové fotky hodně líbit, ono to vypadá na první pohled moc pěkně, ale osobně jsem zastáncem menších zásahů do fotek a dokáži ocenit výstup bez přikrášlování.

Na focení v noci má Xiaomi připravený samostatný režim, který zvýší hodnotu ISO a měl by tak dělat prosvětlenější snímky. Ale když jsem viděl poprvé výsledky na PC, zhrozil jsem se, co se to s fotkou stalo. Jakékoliv menší detaily jsou úplně pryč a celá fotka vypadá, jako by jí fotil telefon s cenou maximálně dobré večeře pro dva. Xiaomi přidalo Noční mód asi jen proto, že jej mají ostatní značky, jinak si nedovedu vysvětlit použitelnost při reálném focení.
I fotky na automat vypadají daleko lépe, s více detaily a bez zbytečných aberací. A po přepnutí na 48 MPx mód je situace ještě mnohem lepší.

Mód, ve kterém se využívá celá plocha senzoru IMX586 s rozlišením 48 MPx, je skvělý. Nejen, že fotky jsou větší, ale opravdu dokáží zachytit daleko více drobných detailů a taková fotka se posléze hodí více pro postproces třeba v Lightroomu. I tento mód má drobný neduh, při velkém přiblížení je vidět celkem velké zrnění, které ale naštěstí při běžné práci není vidět a stále se jedná o poměrně velký skok proti fotkám s rozlišením 9 MPx (16:9).

Pak tu máme další dva objektivy, jeden ultra wide a druhý teleobjektiv. Teleobjektiv je celkem jasný, ten poskytuje 2x bezztrátový zoom a jeho výsledky jsou relativně dobré. Trochu déle zaostřuje, ale v reálu použitelné výsledky bez velkých aberací v obraze.

Druhým, a pro mě o hodně použitelnějším objektivem v praxi, je ultra wide objektiv. Většinou jsem přistupoval k dalším snímačům a objektivům na zádech telefonů se skepsí a často oprávněně. Xiaomi Mi 9T ale můj náhled, alespoň na ten ultra široký záběr, změnilo pohled. Při focení jsem najednou totiž zjistil, že tak třetinu fotek bych nejraději fotil jen za použití ultra wide objektivu, který dokáže zabrat až neuvěřitelně velký záběr oproti normálnímu režimu. To samozřejmě něco stojí, obrazová kvalita není úplně špatná, ale ztrácí se hodně detailů a po stranách pak i kontrast a barvy. A při focení ve špatných světelných podmínkách nejsou výsledky úplně dobré, fotky vypadají vymytě, bledě a bez barev. Nicméně za dobrého světla mi ani úbytek detailů nezabránil jej používat. Za mě rozhodně má tedy širokoúhlý objektiv rozhodně větší použití, než vyumělkovaný bokeh a 2x zoom.

Přední vysunovací kamerka na tom také není špatně a i když nejsem zrovna zdatný „selfíčkař“, pár jsem jich nakonec udělal (stejně to bylo určitě proto, abych viděl ten cool efekt při vysunování). Ještě doplním nějaká ta čísla ke kamerce, jedná se o 20 MPx snímač se světelností objektivu f/2.2.

A konečně se dostáváme také k nahrávání videa. To je možno nahrávat v rozlišeních od HD, FHD@30FPS, FHD@60FPS a 4K@30FPS a v každém rozlišení lze nahrávat z jakéhokoliv ze třech optických čipů na zádech. Nicméně 4K video z teleobjektivu není kvalitou úplně nejlepší nápad.
Xiaomi Mi 9T po vzoru svého nadřazeného modelu také nemá optickou stabilizaci, ale „pouze“ elektronickou. Nicméně doba se trochu posunula a i elektronická stabilizace je skvělá záležitost, která dokáže eliminovat otřesy na minimum. Typicky například chůze nedělá stabilizaci téměř žádný problém a i při větším pohybu je vidět, že nebýt právě elektronické stabilizace, vypadalo by video úplně jinak.
Kvalita při rozlišení 1080p trochu trpí na artefakty a ostrost by mohla být také lepší, nicméně jedná se o průměrnou kvalitu, na kterou se dá narazit u většiny telefonů. Nahrávaný zvuk ve videích je také průměrný, ale v tom dobrém smyslu slova. Hlučnější ulici dokáže zaznamenat celkem obstojně bez distorzí.

Zvuk – staromilcova labutí píseň

Ano, řeč je samozřejmě o 3,5 mm jacku, který je na horní hraně a poskytuje tak možnost připojit bez otravné redukce jakákoliv sluchátka, která 3,5 mm jackem disponují. Jelikož má telefon i Bluetooth 5.0, není problém připojit i bezdrátová sluchátka. Oboje fungovalo skvěle při používání v praxi. Hlasitost je u drátového spojení celkem dobrá, většinou jsem jí musel nastavit kolem 50 a více procent. Při bezdrátovém spojení je hlasitost výrazně nižší. Aby se hlasitost dostala na stejnou úroveň, musí se zvýšit asi o další 1/4 hlasitosti. Což je v hlučnějším prostředí, například v metru, trochu nepříjemné, protože není problém se dostat i na 100% hlasitost.

Hlasitý reproduktor, který je umístěný klasicky na spodní hraně vpravo od USB-C konektoru, je celkem kvalitní a nezalekne se ani basového pozadí. Výšky jsou na druhé straně trochu uřvané, ale je jim zase dobře rozumět. Hlasitost je průměrná a dostačující jak pro vyzvánění, tak při použití jako hrající pozadí. Škoda, že Xiaomi nepoužilo i sluchátko pro reprodukci, i kdyby pouze částečný, stereo efekt.

Závěr recenze Xiaomi Mi 9T

Recenze Xiaomi Mi 9T dopadla nad očekávání dobře. Dnes se mi bude psát závěr po nějaké době vlastně docela jednoduše. Sem tam nějaká drobnost v podobě ne až tak rychlé čtečky v displeji, nebo nějakého softwarového neduhu s připojováním k fotoaparátu je asi tak všechno, co bych mohl z vážnějších přešlapů popsat. Foťák je skvělý, vyloženě jsem se těšil, až budu moct vytáhnout telefon z kapsy a něco nafotit, přestože interpretace zelené barvy by si určitě zasloužila nějaké to ladění.
Výdrž na jedno nabití je skvělá, nestalo se mi, aby se mnou telefon nevydržel alespoň jeden celý náročný den a reálné jsou bez obav dny dva. Chválu si na každý pád zaslouží i displej, který mě uchvátil, a to nejen svou kvalitou zobrazování, ale i tím, že nemá průstřel pro kamerku nebo nepraktické vykrojení. O zpracování asi ani netřeba mluvit, to je v podání Xiaomi většinou špičkové a nejinak je tomu i v případě Xiaomi Mi 9T. Zpátečníky, jako jsem já, potěší i 3,5 mm jack (přestože mám všechna sluchátka obojetná) a Dual GPS zase potěší všechny, kdo potřebují navigovat.

Více asi netřeba dodávat, za aktuálních 9574 Kč za 6+64 GB variantu telefonu na našem spřízněném eshopu www.xm.cz, je Xiaomi Mi 9T opravdu velmi silný soupeř, a to hlavně ve svých vlastních řadách s Pocophone F1, oproti kterému fotí o notný kus lépe a má lepší displej. I za cenu nižšího papírového výkonu, díky použití Snapdragonu 730, je Xiaomi Mi 9T dost možná novým bestselerem.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.