To, že Huawei chystá svůj vlastní operační systém HongMeng OS není žádným tajemstvím. A to, že jeho vývoj urychlili v souvislosti s americkými sankcemi je poměrně jasné. Americké embargo na Huawei bylo sice zmírněno, ale čínský výrobce chce mít jistou nezávislosti na společnosti Google a jejich operačním systému Android. Tuto skutečnost potvrdil i generální ředitel a zakladatel Huawei, pan Ren Zhengfei.

Není to tak dávno, co zástupci Huawei uvedli, že jejich interní operační systém HongMeng OS bude rychlejší než systém Android. Měl by být postaven na jeho „free“ verzi a měl by být také kompatibilní pro veškerá zařízení. A to od těch nejmenších až po PC a televize. Podle generálního ředitele Zhengfeie bude systém fungovat také na síťových přepínačích, směrovačích a datových centrech.

Dodal také, že operační systém bude fungovat jako dokonalá softwarová platforma pro internet věcí (IoT) a jeho pomocí bude možno ovládat chytrou domácnost a nebo autonomní inteligentní automobily. Systém by měl být natolik rychlý, že jeho zpoždění bude dosahovat méně než pět milisekund. Samozřejmě, toto mohou být pouze marketingová prohlášení, o která není v žádném oboru podnikání nouze. Nás, uživatele, bude zajímat realita a skutečná odladěnost operačního systému, ať už je to Android, iOS a nebo ve finále HongMeng OS.