Tak to nakonec ani tak dlouho netrvalo a z třídního nepřítele se stal opět obchodní partner. Hovoříme samozřejmě o kauze totálního embarga na dodávky pro čínský Huawei ze strany Spojených států, které se podle dnešních zpráv naštěstí chýlí ke konci. Na summitu G20 to dnes v oficiálním komuniké ohlásil americký prezident Trump po jednání s čínským protějškem a mobilní svět si hluboce oddychl. Sice při podrobnějším pohledu ještě zůstává důvod k lehkým obavám, ale z nejhoršího bychom všichni měli být venku.

Trump totiž pouze uvolnil embargo na dodávky amerických firem pro Huawei, ale prozatím ponechal firmu na „černé listině“ a platí tak stále zákaz dovozu produktů Huawei (tedy včetně telefonů, laptopů a hlavně komunikační infrastruktury) do USA. Americká strana si také nechala otevřená vrátka v podobě klauzule o zákazu dodávek technologií spojených s národní bezpečností, ale tato ketegorie by (doufejme) neměla být příliš široká a nedotkne se pro Huawei fatálních záležitostí, jako je přístup k Androidu a některé komponenty či patenty.

Každopádně se jen potvrdilo, že totální embargo na Huawei bylo jen tahem na šachovnici obchodní války a k obratu v jednání stačilo „jen“ přislíbit obří odběry amerických zemědělských produktů čínskou stranou. Zásadní průlom v obchodní válce ještě nenastal, ale obě strany momentálně vyjádřily ochotu prozatím zmrazit navyšování celních přirážek na zboží. Tlak na Trumpa a lobbing velkých amerických firem jako Google, Intel, Xilinx, Qualcomm nebo Micron evidentně nesl ovoce, protože embargem by utrpěly právě tyto firmy obří miliardové ztráty, nemluvě o obavách Googlu z vývoje a případném rozšíření nezávislého operačního systému od Huawei. Tak snad už se situace začne pomalu vracet do normálu a nesmyslná politická hra se bude odehrávat chvíli zase na jiném hřišti.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.