Dnešní den je vyhrazen představovačkám čínské značky Huawei a kromě zbrusu nové řady telefonů Nova 5 jsme se dočkali i dlouho očekávaného procesoru Kirin 810. O tomto kousku už jsme v posledních dnech měli možnost slyšet opravdu hodně, ale je dobré vše potvrdit a mít černé na bílém. Jedná se o druhý procesor firmy vyráběný 7nm výrobním procesem a jako první na trhu tak má moderní kousky křemíku i ve střední třídě.

Nový Kirin 810 se tak zařadil po bok špičkovým modelům jako jsou Snapdragon 855, Apple A12 nebo Kirin 980, ale měl by samozřejmě mít výhodu v nižší ceně. A pro střední třídu znamená 7nm proces velmi solidní nárůst výkonu a snížení spotřeby, protože v porovnání třeba s 8nm Samsungem má 50 % vyšší hustotu tranzistorů a 64 % vyšší než 10nm. Celková energetická úspora by měla narůst o plných 28 %. Výrazného vylepšení se dočkali i NPU čip umělé inteligence díky nové architektuře DaVinci. Tento AI čip dosáhl výsledku 32.280 bodů, což jsou vyšší čísla než Snapdragon 855 a Snapdragon 730.

Co se týče vnitřní architektury, tak Kirin 810 využívá dvojici špičkových jader Cortex A76 taktovaných na 2,27 GHz doplněných o šestici úspornějších jader Cortex A55. Velmi slušný výkon by měl mít i hexa-core grafický čip Mali-G52, stejně jako Huawei HiAI 2.0 technologie nebo špičkový ISP čip pro snímání fotografií. Díky němu a pokročilým optimalizacím by měl mít Kirin 810 možnosti nočních snímků na úrovni klasických vlajkových model. Prvním telefonem s tímto procesorem se stal dnes představený Huawei Nova 5, ale  brzy by se mělo dostat i na další kousky.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.