Trable čínského giganta Huawei jsou veřejným tajemstvím a firma momentálně prochází obří krizí způsobenou americkým embargem. Obchodní válka zasáhla Huawei na všech frontách a původní plány na ovládnutí mobilního trůnu tak musí pro příští týdny a měsíce (v nejhorším případě i roky) k ledu. Odklad kompletního zákazu obchodování s americkými subjekty sice prodloužil čas do srpna, ale i tak nezbývá mnoho času k nalezení kompromisu a vyřešení situace. Na konci června se sice mají setkat čínský a americký prezident, ale mnoho optimismu zatím tato schůzka nevyvolává.

Nejistota ohledně budoucnosti samozřejmě velmi negativně ovlivňuje i prodeje telefonů značky Huawei a podznačky Honor, analytici pak očekávají pokles prodejů na globálním trhu o 40 až 60 %. Něco zachrání i poměrně masivní nárůst prodejů na domácím trhu, přece jen čínský zákazník je v srdci patriot, ale i tak samotní šéfové Huawei odhadují ztráty v řádu 30 miliard dolarů. To není jen tak nějaké kapesné… Na situaci samozřejmě firma reaguje i omezováním výroby a dodávek telefonních modelů a jako první na ráně byly levnější kousky. Teď už se ale dostalo i na vlajkové modely P30 a P30 Pro, přičemž v ohrožení je Mate 20.

Má se tedy český zákazník v současnosti obávat si některý z modelů Huawei pořídit ? Podle mého názoru jsou v současné době obavy zcela zbytečné, všechny zmíněné modely již v prodeji ani v případě embarga o podporu nepřijdou a většina z nich je navíc i na seznamu telefonů, které dostanou Android Q. A kdyby se k nám třeba ještě dostal program představený na Filipínách, kde Huawei garantuje zákazníkům vrácení peněz pokud by jim snad přestaly časem fungovat základní aplikace spojené s Googlem, tak by byla situace ještě o mnoho výhodnější. Každopádně, pokud jste před vypuknutím celé kauzy měli v merku některý z vlajkových modelů značky, tak se určitě nemusíte ničeho bát ani dnes.