Dnes ráno se internetem prohnala zpráva, která zákonitě způsobila mnoho povytažených obočí a malé zemětřesení na mobilním trhu. Podle zprávy agentury Reuters se totiž USA chystají  k legislativnímu kroku, který by jim umožňoval ignorovat již existující patenty firmy Huawei. Při bližším pohledu sice situace není tak tragická, protože se jedná pouze o pokus o protlačení pozměňovacího návrhu senátora Marca Rubia a k jeho funkčnosti je ještě velmi dlouhá cesta. Každopádně jde o extrémně nebezpečný pokus s nedozírnými dopady.

Pokud by totiž tento návrh prošel, tak by veškeré firmy na „černé listině“ USA neměly nárok na legislativní ochranu svých patentů, což by okamžitě vedlo k jejich beztrestnému porušování a kopírování americkou konkurencí. A nejde o žádné malé číslo, protože jen v letech 2017 až 2019 Huawei zaregistroval 3195 patentů u amerických úřadů. A zejména v oblasti 5G sítí má Huawei přes 16.000 standardních patentů což je více než všechny americké společnosti dohromady a obnáší přes 20 % celosvětového objemu.

Celý návrh zmíněného dodatku zákona je založen na obavách z odvety Huawei, který má ve svých rukou přes 80.000 velmi zásadních patentů a mohl by tak jednoduše způsobit obří problémy spoustě amerických firem. Jen dva dny zpátky však proběhl zajímavý diskuzní panel v Shenzhenu, kde se představil zakladatel Huawei Ren Zhengfei spolu se slavným novinářem časopisu Forbes Georgem Gilderem a spolu-zakladatelem MIT Media Lab profesorem Nicholasem Negropontem.  Během diskuze jednoznačně Zhengfei odmítl možnost využití vlastněných patentů v obchodní válce a doslova prohlásil, že tyto patenty by nikdy neměly být využity k umělému zpomalení pokroku technologického vývoje.

Vyjádřil se také k častému obvinění, že si Huawei v začátcích pomohl krádežemi duševního vlastnictví západních společností. Podle jeho slov se to nezakládá na pravdě a i když vede s několika americkými firmami soudní spory o duševní vlastnictví, tak má naprostou důvěru v soudní rozhodnutí a je přesvědčen, že firma má čistý štít. Jde už o několikáté vstřícné vyjádření šéfa Huawei, který se v minulosti kriticky vyjádřil třeba k možnostem čínského embarga na Apple a podobně vyhroceným reakcím.