Hodnocení recenzenta

Pro nenáročné uživatel, kteří potřebují především stabilizovat obraz ze svého telefonu, je Vimble 2 cenově dostupným řešením. Musí však počítat s poněkud krkolomnější obsluhou.

7
x/10

Od českého zastoupení čínského výrobce Feiyutech po modelu AK4000 dorazil další stabilizátor, tentokrát určený primárně pro mobilní telefony. Vimble 2, jak se stabilizátor nazývá, je základní model, jehož prvotní funkcí je zajistit plynulý záznam videa. Zda může nabídnout i něco navíc a jak jsou na tom doprovodné aplikace pro telefon, napoví následující částečná video recenze Feiyutech Vimble 2.

BALENÍ

Stejně jako ostatní stabilizátory, nebo chcete-li gimbaly, dorazil i Vimble 2 v polstrovaném pouzdře, ve kterém má veškeré příslušenství své místo. Samotný stabilizátor je pevně zajištěn pomocí gumového popruhu a suchého zipu. Přibalené příslušenství obsahuje poutko pro snazší přenášení v ruce, jelikož Vimble 2 může sloužit i jako selfie tyč. Dále zde naleznete trojnožku se stativovým závitem, kterou využijete např. při pořizování časosběrných videí, nabíjecí USB kabel a trojici krátkých napájecích kabelů s micro USB, USB-C a lightning konektorem. Ty využijete pro napájení připojeného telefonu z baterie stabilizátoru. Přibalen je i krátký počeštěný manuál. Pokud byste si s ním nevystačili, což je více než jasné, najdete na stránkách výrobce i krátká návodná videa.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Po stránce zpracování nelze stabilizátoru nic vytknout. Působí bytelným dojmem, žádných nelícujících či špatně složených dílů se nedočkáte. Samotný úchyt telefonu drží velmi pevně, nemusíte tedy mít žádnou obavu, že by vypadl. Po upevnění telefonu musíte rameno s držákem posunem nastavit tak, aby byl telefon co nejvíce ve vodorovné poloze. Odpor ramena je poměrně značný, což je dobře, nedojde tak ke ztrátě nastavené polohy ani při prudší manipulaci. Poté již stačí stabilizátor zapnout a sám se již nastaví do výchozí polohy.

K ovládání funkcí slouží joystick, tři tlačítka a posuvník. Všechny ovládací prvky jsou dobře rozmístěné, takže si při ovládání vystačíte s palcem a ukazováčkem. Palec obslouží joystick, kterým upravujete natáčení hlavy stabilizátoru. Tlačítkem pod ním stabilizátory zapínáte a přepínáte mezi jednotlivými režimy. Spodním tlačítkem aktivujete záznam kamery, příp. fotoaparátu. Posuvník na pravém boku slouží k zoomování. Tlačítko na spodní straně uzamkne hlavu stabilizátoru, příp. přepne stabilizátor do výchozí polohy.

Abyste mohli využít širší úhel záběru, lze hlavu vysunout až o 18 cm. Budete k tomu potřebovat poměrně dost síly, což jde ruku v ruce se zmíněným bytelným dojmem. Hmotnost činí 428 gramů, nosnost pak 210 gramů. Pro velké a těžké telefony tedy tento stabilizátor určen není.

Baterie je pevnou součástí těla, což je trošku škoda. Pokud vám dojde energie během natáčení v terénu, budete odkázání na nabití z nějaké power banky. To by ale nemělo příliš často nastat, díky až 10 hodinové výdrži.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Jestliže po stránce hardwaru nemohu mít ke stabilizátoru výhrady, u softwarové části už to taková sláva není. Mám tím na mysli aplikace Vicool resp. Feiyu ON, o kterých, a nejen o nich, vám ale povím více v následujícím videu.

 

Následující galerie blíže ukazuje možnosti nastavení stabilizátoru.

ZÁVĚR

Z testovacího videa je jasně patrné, že stabilizace funguje opravdu dobře, a pokud máte zálusk na sebepropagaci formou vlogů na YouTube, není gimbal Vimble 2 špatnou volbou. Naučit se s ním pracovat není kvůli ne úplně detailnímu českému návodu a polopočeštěné aplikaci Feiyu ON úplně snadné a zabere to nějaký čas. Stejně tak může potrápit aktualizace firmwaru. Udávaná výdrž až 10 hodin mi nepřijde příliš reálná.

Každopádně při výběru tohoto typu zařízení z nižší cenové hladiny zahrňte i Vimble 2 do svého výběru. S cenou kolem 1800 Kč to určitě není špatná volba.

Za zapůjčení stabilizátoru k recenzi děkujeme českému zastoupení společnosti Feiyutech.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.