Společnost Huawei je nyní v nemilosti amerických firem a restrikce amerického Ministerstva obchodu zasáhly do všech částí jejího podnikání. Velkou ranou bylo rozhodnutí Google omezit používání systému Android a jeho služeb a aplikací. Snad v rámci 90 denního odkladu těchto restrikcí může ještě Huawei dostávat aktualizace Androidu. Díky dočasné licenci se můžou uživatelé telefonu Huawei P30 Pro dočkat update nadstavby EMUI 10, která je postavena na Android Q.

První nástřely EMUI 10 v beta verzi se objevily na síti, stabilní verze by měla být k dispozici na podzim. Pánové z XDA Developers si betu nainstalovali a díky screenshotům se můžeme podívat, jak by vše mohlo vypadat. Změn na první pohled není mnoho. Zdá se, že není mnoho ani nových funkcí. Změnil se například vzhled aplikace Fotoaparát.

Podle testerů EMUI 10 na Huawei P30 Pro je telefon mnohem rychlejší než s EMUI 9.1 na Androidu 9.0. Není však jisté jestli zrychlení je výsledkem optimalizace telefonu, nebo samotného Android Q. Vylepšení doznal i „tmavý režim“. Není toho prostě mnoho, ale mějme na vědomí, že jde o beta verzi.