Halasně proklamovaný nástup ohebných telefonů se nekoná, protože se v podstatě omezily na objekt obdivu na veletrzích (často jen za sklem). A po peripetiích Samsungu nic evidentně nehodlá riskovat ani jejich velký rival Huawei, protože ústy šéfa firemní komunikace Vincenta Panga právě oznámil plánované odložení vydání ohebného modelu Huawei Mate X až na září letošního roku. Co tedy podle jeho slov stojí za masivním tříměsíčním odkladem ?

Pang pro začátek striktně vyvrátil, že by na odklad měly vliv současné problémy firmy kvůli americkému embargu a nebezpečí kompletního odstřihnutí od googlovského Androidu po uplynutí překlenovacího období. Za posunem původního červnového termínu vydání podle jeho slov stojí pouze skluz certifikačních testů u mnoha operátorů a obavy vypustit na trh nedotažený či problematický produkt (Samsung by mohl vyprávět). Huawei si podle jeho slov nehodlá zahrávat s rizikem ztráty reputace a raději Huawei Mate X pošle na trh, až bude opravdu připraven.

Řeč se při rozhovoru samozřejmě stočila i na chystaný operační systém HongMeng a zmíněný problém s přístupem ke googlovskému Androidu kvůli embargu. Pang opět zopakoval, že by firma preferovala pokračovat v dlouholetém úspěšném partnerství s Google, ale pokud to nepůjde jinak tak se vydá vlastní cestou. Systém HongMeng bude připraven k plnohodnotnému nasazení podle jeho slov nejdříve za půl roku, bude vycházet z open source licencí Androdu a měl by být plně kompatibilní se všemi dosavadními aplikacemi. Nejdříve by měl být k dispozici pro mobilní telefony a výhledově se pak rozšířit i na další zařízení.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.