Práce Huawei na alternativním vlastním systému HongMeng OS (neboli Ark OS) jsou v plném proudu a podle posledních zpráv se už začíná dostávat do testovací fáze. Na trh by měl podle všeho dorazit až za pár měsíců, ale na veřejnost se už dostaly první odezvy právě na zmíněné testování. Ty sice pochází z nejmenovaného zdroje uvnitř jednoho z hlavních čínských mobilních operátorů, takže se jim sice nedá zcela věřit, ale rozhodně jde o zajímavá slova a první vlaštovku.

Podle tohoto zdroje Huawei na vývoji systému velmi úzce spolupracuje s dalším čínským technologickým gigantem, firmou Tencent a testování by mělo probíhat v kooperaci s velkými jmény na mobilním poli, jako jsou Xiaomi, Oppo nebo Vivo. HongMeng OS by měl být založen na volné verzi Androidu a měl by být plně kompatibilní s klasickým Androidem od Googlu, ale samozřejmě s vlastním obchodem s aplikacemi. První testy údajně ukázaly až 60 % nárůst v rychlosti operací v porovnání s právě s klasickým Androidem, čemuž se mi moc nechce věřit a spíše půjde jen o PR výkřik.

HongMeng OS

 

Každopádně se ale jedná o první vlaštovku možné noční můry právě pro Google, protože případný úspěch i jen na čínském trhu by stál americkou firmu neskutečnou sumu kvůli ztrátě licenčních poplatků. I to je možná jeden z důvodů (kromě citovaných bezpečnostních kvůli kompatibilitě systémů) proč samotný Google varoval americkou vládu před dopady embarga. HongMeng OS by se měl dostat pravděpodobně oficiálně na trh s vydáním Huawei Mate 30 v poslední čtvrtletí nebo si v Číně počkají až na počátek roku 2020 a model Huawei P40.