Kauza Huawei hýbe mobilním světem už pár týdnů a názory na situaci se samozřejmě různí po celém světě. Střízlivější hlasy komentátorů hovoří o možnosti, že se čínský gigant stal rukojmím probíhající obchodní války mezi Spojenými státy a čínskou vládou, kde se bojuje o miliardová cla k vyrovnání obchodní bilance. Bezpečnostní důvody se tak mohou jednoduše stát jen zástupným problémem k utlumení konkurence, která se začala technologicky dostávat nebezpečně před domácí firmy. A některá nedávná prohlášení prezidenta Trumpa tomu jen nasvědčovala.

Včera přiložil polínko do ohně i americký ministr financí Steven Mnuchin, který se k tématu a přímo k Trumpovým slovům vyjádřil na summitu G20, který momentálně probíhá v Japonsku. Podle jeho slov je možné v případě nové obchodní dohody mezi velmocemi uvolnit i režim embarga pro Huawei, tedy pokud budou ústupky a záruky dostatečné, protože se přece jen jedná o otázky národní bezpečnosti. Provázanost kauzy Huawei s obchodní válkou tak dostává opět mnohem ostřejší kontury, protože pokud by se jednalo o dříve tolik vyhlašovaná bezpečnostní a špionážní rizika, tak by budoucnost embarga byla na obchodní dohodě zcela nezávislá.

Uvidíme jako se situace vyvine v příštích dnech, ale nedá se příliš očekávat nějaký výrazný posun a Huawei určitě bude pokračovat ve vývoji vlastního systému HongMeng OS (případně Ark či Oak OS pro globální trhy) nezávisle na výsledku jednání. A obavy Googlu z možné ztráty masivních licenčních poplatků a případného růstu konkurenčního paralelního systému jsou také zcela reálné, protože nedávným memorandem firma apeluje na americké úřady, že embargo může mít v dlouhodobém horizontu velmi negativní dopady a dalekosáhlé následky pro celý mobilní trh.