V poslední době snad nemine den, aby se neobjevila na veřejnosti nová zpráva o dalším snaživém pokusu některé z amerických firem a institucí k rozšíření embarga na čínskou značku Huawei. Tentokráte ponecháme stranou celkovou absurditu kauzy, kde k obřímu embargu stačí jen čisté obvinění bez důkazů, ale spíše se zaměříme na další případ skoro až tragikomičnosti sankcí. O zákazu spolupráce na vědeckých projektech některých amerických asociací s akademiky a výzkumníky Huawei již byla řeč, ale nátlakové akce se evidentně rozšiřují už i za hranice USA.

Hned po vyhlášení sankcí došlo k pokusu amerických úřadů zatlačit na spojenecké země, aby se k embargu připojily, ale kromě několika poslušně reagujících států jako Velká Británie nebo Nový Zéland se třeba drtivá většina Evropy dívá na celý problém lehce střízlivěji. Proto je dalším krokem vlna pokusů amerických společností k omezení prodejů produktů i skrze evropské pobočky a partnery. Posledním do mozaiky je pak třeba koncern 3M, který o něco podobného požádal své německé pobočky a distributory. Značka 3M podle všeho dodává čínskému výrobci třeba lepidla a jiné adhesivní produkty.

Bude poměrně zajímavé sledovat reakce na podobné pokusy, protože konkrétně německá vláda již oficiálně vyhlásila, že má své vlastní zákony, pravidla či regulace a pokud se jim Huawei plně podřídí, tak nevidí důvod k omezování partnerství včetně možného kontraktu na budování 5G sítí. Jak známo, tak právě v budování 5G sítí a 5G technologií celkově je zakopaný pes, protože Huawei má v této oblasti oproti konkurence (z velké části překvapivě americké) výrazný náskok. Začínají už se ale také objevovat i první kritické hlasy (například i od samotného Googlu), které varují před negativním dopadem sankcí a možnými fatálními následky v delším časovém horizontu pro mnohé americké společnosti.

Celá kauza Huawei se totiž může stát varujícím precedentem i pro evropské a jiné světové výrobce využívající americké technologie, protože se v budoucnu mohou stejně jednoduše ocitnout přes noc na černé listině bez jakýchkoli důkazů. Poškození důvěry už je v mnoha případech nevratné a dají se očekávat v brzké době velké šachy a přesuny dodavatelů, výrobců a značek ve spojitosti v využíváním některých technologií.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.