Vývoj vlastního operačního systému firmou Huawei už dávno není žádným tajemstvím a události posledních týdnů spojené s americkým embargem práce jistě jen uspíšil. Podle zasvěcených zpráv by se tento systém měl v Číně jmenovat HongMeng OS a pro globální potřeby se pak použije označení Ark OS, A nový systém už dokonce prošel certifikacemi pro potřeby obchodní známky u čínských a evropských zodpovědných úřadů. Například podle německého úřadu byly patentovány názvy „Huawei Ark OS“, „Ark“ a „Huawei Ark“. K dispozici jsou i první snímky údajného vzhledu UI, ale není jasné, zda se jedná a aktuální podobu.

Zajímavostí je výskyt fráze „Android Green Alliance“, což by naznačovalo kompatibilitu s existujícími aplikacemi, jak ostatně Huawei potvrdil v minulých dnech. Android Green Alliance je společenství čínských gigantů Huawei, Alibaba, Tencent a Netease, které mělo za úkol vytvoření bezpečného a spolehlivého ekosystému aplikací. Takže kompatibilita s existujícími aplikacemi by měla být jedním z hlavních trumfů chystaného systému. HongMeng OS či Huawei Ark OS (i když některé zprávy hovoří i o možnosti pojmenování Oak OS) by se měl dostat na trh v srpnu nebo září a bude velmi zajímavé, jak si povede.

Poslední reakce samotného Googlu v celé kauze Huawei je totiž poměrně překvapivá, protože technologický moloch oficiálně varoval americkou vládu, že embargo uvalené na Huawei by v závěru mohlo možná nakonec být proti americkým zájmům. Nový systém totiž podle Googlu nebude bezpečnostně na stejné úrovni jako oficiální Android a v případě kompatibility tak nikdo nemůže zaručit bezpečnost amerických uživatelů při kontaktu či propojení se zařízením právě na novém HongMeng OS. Navíc přímo zmiňují i to, že embargo by mohlo vést k rozmachu nového systému, ke kterému se mohou přiklonit i další čínští OEM výrobci. No bude to ještě velmi zajímavé.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.