Hodnocení recenzenta

Recenze Cubot Max 2 skončila až na dvě záležitosti vlastně trochu nečekaně dobře. Telefon není úplně špatně odladěný, má výbornou výdrž na jedno nabití, překvapivě slušný displej a za dne i poměrně povedené fotky. Nicméně přesnost navigace opravdu hodně trpí a focení v noci je tragédie. Ale někde se předpokládám šetřit muselo.

7
x/10

Elektronika v podání čínské značky Cubot není u nás v České republice již žádným nováčkem, jak tomu bylo před pár lety. Většina velkých prodejců elektroniky má jejich produkty v nabídce. Vyplatí se investovat méně s vidinou lepšího poměru cena/výkon? A jaká je vlastně taková „pravověrná Čína“, jakou je Cubot Max 2 se svým obřím displejem a ještě větší baterií? To se dozvíte z recenze Cubot Max 2!
Děkujeme našemu partnerovi, obchodu Gearbest.com, za poskytnutí obřího Cubot Max 2 pro účel recenze!

Recenze Cubot Max 2 Balení – nečekaně elegantní

U levných telefonů, jakým je i Cubot Max 2, mě vždy trochu překvapí, když mají pěkné balení, bez zbytečných hesel nebo barviček. Cubot na to jde od lesa a plochá krabička s černou matovou povrchovou úpravou a zlatým písmem spíše evokuje dražší kousky elektroniky. Na zadní straně krabičky je klasický výpis HW výbavy a pár doplňujících informací. Po odkrytí víka s velkým nápisem MAX 2, vykoukne na nového majitele telefon v gumovém krytu. Na boku se nachází 2A nabíječka, USB-C kabel a pěkný pin pro vysunutí hybridního slotu pro dvě NanoSIM nebo NanoSIM a paměťovou kartu MicroSDXC. Na displeji je rovnou z výroby nalepená ochranná fólie, další plusové body.

Kromě toho je v balení samozřejmě i několik brožurek a také „Rychlý průvodce telefonem“. Na něm oceňuji to, že je dělaný přímo pro Cubot Max 2 a nejedná se o nějaký univerzální, několik let starý, návod.
Bohužel po připojení kabelu k telefonu se telefon nabíjel divně, dlouho a při připojení k PC se neustále odpojoval a připojoval. Po vyzkoušení dalších kabelů, které mám doma, problémy zmizely. Výstupní kvalita příslušenství tedy není nejlepší. Naštěstí se jedná pouze o obyčejný USB-C kabel, který stojí doslova pár korun.

Design a zpracování – velký a ještě větší

Jestli něčím dokáže Cubot Max 2 zaujmout, tak je to rozhodně jeho velikost. Nejen jeho 6,8″ obrovský displej, ale také 5000 mAh baterie z něj dělají spíše phablet, který do kapsy u košile rozhodně nedáte. Také váha 221 gramů odpovídá jeho rozměrům.
Kovový rámeček a plastová záda je kombinace, která se vyskytuje dnes již opravdu jen u lowend přístrojů. Většina výrobců osazuje své placky na zádech výhradně kovem nebo sklem. Nicméně to nemusí znamenat, že je plast špatný. Záleží na jeho zpracování a kvalitě plastu samotného.

Cubot Max 2 ve své kráse

Cubot Max 2 ve své kráse

Cubot Max 2 přináší, bohužel, záda ne nepodobná těm skleněným, jsou tedy zcela hladká a poměrně snadno se použitý plast poškrábe. Na druhou stranu musím uznat, že fialovo-modrá kombinace vypadá na pohled velmi pěkně, takže něco za něco. Na zádech je také čtečka otisků, která není na svém místě tak pevná, jak by měla. Při doteku je cítit, jak se malinko hýbe.
Kromě čtečky je na zádech také dvojočko fotoaparátů s přisvětlovací diodou. Hlavním fotoaparátem je Sony IMX486 s rozlišením 12 MPx a sekundární 2 MPx senzor. Hlavní objektiv má světelnost velmi pěkných f/1.8.

Lehce vystupující fotoaparáty

Lehce vystupující fotoaparáty

Na levém boku je hybridní šuplík pro 2x NanoSIM nebo 1x NanoSIM a 1x MicroSDXC. Krytka sice není nejlépe zarovnaná s povrchem, ani barevně nesedí přesně s barvou rámečku, nicméně to bych asi výrobci i odpustil.
Na spodní hraně je USB-C konektor, hlavní mikrofon a hlasitý reproduktor. Na horní hraně je klasický 3,5 mm sluchátkový jack.
Na pravé straně se nachází dvojice tlačítek, která by mohla být možná i trošku více vystouplá a mohla by být vzhledem k velikosti telefonu i níže posazená. Jejich stisk doprovází hlasité kliknutí a haptická odezva je výborná. Na svém místě v rámečku se trochu „kvrdlají“, ale opět asi nic, co bych v této cenové hladině řešil.

A konečně tu máme jeden z taháků celého Cubot Max 2 – displej. Rozměrný 6,8″ IPS panel s velmi nezvyklým „vykousnutím“ v pravém rohu, kde se nachází 8 MPx selfie kamerka. Až do rozsvícení displeje vlastně není Cubot Max 2 o moc zajímavější, než ostatní telefony. Nicméně tento výřez mu dodává trochu více té personality, i když z praktického pohledu se jedná spíše o znouzecnost (neplést s punkovou kapelou). Displej je díky tomu sice větší, ale je vlastně dost nesourodý. Ale o tom až v samotné kapitole, protože displej ukrývá ještě několik drobností. Dobrých i horších.

Nad displejem je miniaturní štěrbina sluchátka a v tenkém rámečku pod ním i senzor přiblížení, senzor okolního světla a notifikační dioda.

Cubot Max 2 mi připadá poplatný ceně, za kterou se prodává a více bych ani nečekal. Což neznamená ale, že by byl špatně vyrobený, jen má vyšší tolerance, nicméně vzhledem právě k té částce kolem 4000 Kč jsou jeho „neduhy“ rychle ospravedlněny.

Záda hrají všemi barvami

Záda hrají všemi barvami

Recenze Cubot Max 2 Displej – vpravo hleď!

Až do zapnutí displeje je Cubot Max 2 relativně obyčejným telefonem s obří baterií. Nicméně zvláštní výřez v pravém rohu, kde je také umístěna 8 MPx selfie kamerka, dělá z displeje vlastně celkem neobvyklou podívanou. Což ale nutně nemusí znamenat, že je výřez výhrou při reálném používání. Osobně nejsem zastáncem nejlépe žádných výřezů. Na druhou stranu nezabírá vybrání až tak velkou plochu a také není nesmyslně uprostřed, takže je použitelná většina z notifikační lišty. V nastavení si Cubot připravil také možnost tahem z levého rohu dolů posunout celé zobrazování pod úroveň výkusu, takže se telefon bude poté chovat, jako by žádný neměl, ale taky je menší využitelná plocha displeje.

Obří 6.8" displej

Obří 6.8″ displej

Co se ostatních aspektů displeje týče, máme tu čest s 6,8″ IPS displejem s rozlišením jen těsně kolem standardu HD, jmenovitě 1352 x 640 pixelů. To je z dnešního pohledu vlastně předpotopní rozlišení, které měly telefony s o několik palců menším zobrazovadlem. Cena je prostě určující faktor a vzhledem na to, kam míří, by sice mohl mít alespoň FullHD 1080p. Na druhou stranu, rozlišení pro běžné používání, brouzdání po netu, hraním her a tak podobně, mě to kupodivu nelimitovalo tak moc, jak jsem si po přečtení specifikací myslel. Opravdu malé písmo nebo další miniaturní elementy jsou samozřejmě lehce rozostřené, ale stále se dá telefon požívat bez problémů.

Co mě ale potěšilo, tak barevné podání displeje, které nemá tendenci sklouzávat ani k příliš teplým nebo studeným barvám. A kupodivu ani bílá nebo černá na tom nejsou špatně. A ještě více mě potěšila výborná viditelnost při venkovním používání. Ani ostré jarní slunce nedokázalo displej přeprat.

Cubot Max 2 je opravdu masivní

Cubot Max 2 je opravdu masivní

Pozorovací úhly jsou trochu horší, při naklonění, ale spíše se pouze mění trochu barva displeje, než že by tmavl nebo naopak zesvětlal.
Odezva digitizéru, tedy vrstvy, která snímá doteky na displeji, mě příjemně překvapila. Neměl jsem problém napsat i delší texty bez větších překlepů nebo nepřesností. Vibrační motorek je ale trochu „líný“ a nemá tak pohotové a přesné reakce, aby stačil displeji.
Gesta, na která jsem si poměrně zvykl na OnePlus, se bohužel v podání Cubot nekonají. Ani praktické gesto poklepáním pro probuzení, tedy DT2W.
Oceňuji sice malou, ale poměrně výraznou notifikační diodu nad displejem, která je dobře vidět i na slunci.

Záležitosti, jako je noční režim nebo adaptivní jas jsou (pevně doufám) samozřejmostí.

Recenze Cubot Max 2 Hardware a výkon – papírově nižší čísla

Jelikož není Cubot Max 2 žádnou technologickou novinkou, je také jeho hardwarová výbava trochu starší. Procesor, respektive System on Chip, je MTK6762 Helio P22. To znamená 12nm litografie, 8 jader Cortex A53 s maximálním taktem 2.0 GHz a podporou jak LPDR3, tak LPDDR4x. Grafický čip obstaral PowerVR s čipem GE8320 s taktem 650 MHz.
Paměti disponují příjemnou kapacitou 4 GB pro RAM a 64 GB pro interní úložiště, které lze rozšířit o paměťové karty.
Trochu zamrzí, že telefon nemá NFC, nebo iR diodu, ale USB-C a 3,5 mm jack potěší.

Syntetické testy dopadly dobře, nicméně ve světle výsledků posledních novinek, ala Snapdragon 855, nebude 78 099 bodů v AnTuTu v7.2.0. zrovna to pravé ořechové.

Výkony nejsou oslnivé, ale stačí i na hraní

Výkony nejsou oslnivé, ale stačí i na hraní

Na druhou stranu většina her běží i na tomto hardwaru bez větších potíží. Mortal Kombat X, Modern Combat 5, Unkilled, NFS:No Limits ale i PUBG jsem si zahrál bez problémů. A pak tu máme Asphalt 9, který byl téměř nehratelný, hrubým odhadem 15 snímků za sekundu. Ale to je jediná hra, která neběžela.

Recenze Cubot Max 2 Systém – čistý a neposkvrněný

Kdo by snad čekal nějakou nadstavbu nad Androidem 9 Pie, bude zklamaný. Cubot Max 2 disponuje téměř čistým systémem se všemi jeho neduhy i duhy. Drobností, které by odlišovaly nahraný systém od toho, co poskytuje Google, je opravdu poskrovnu, pokud vůbec nějaké. Všechny systémové aplikace jako jsou Kontakty, Zprávy, Telefon, ale i Google Chrome nebo Fotky jsou z dílen Google. Pouze Launcher je Quickstep.
Aplikační výbava není úplně nejhorší, všechny nejpoužívanější aplikace jsou předinstalovány, klasický „Google balík“. Potěšilo mě, že jsem v telefonu nenašel žádnou předinstalovanou hru nebo vynucenou aplikaci.

Systém jako takový je poměrně dobře odladěný a funguje překvapivě i celkem svižně. A když se zrovna někde lehce zasekne, osobně bych to viděl spíše na hardware, než software.
Za celou dobu fungování jsem nenarazil na aplikaci, která by se mi vypnula nebo spadla, což tedy na druhou stranu dnes již opravdu neočekávám, že bych zažil jako „za starých časů“.

Co mi trochu vadilo při používání, je nemožnost vypnout všechny spuštěné aplikace v multitaskingu najednou, musí se vypínat po jedné a vybavenost launcheru, u kterého se nedá nastavit kromě „puntíků“ oznámení, Google App posunutím vpravo a funkci přidání ikony pro nové aplikace na plochu vůbec nic. Ani gesto pro stažení notifikační lišty. Také matice 6 x 5 (resp. 7 x 5 při započtení pevné lišty s aplikacemi dole) není zrovna kvalitní vyplnění tak velkého prostoru u 6.8″ displeje, nebo skrytí vyhledávací lišty. Prostě zde se alternativní launchery opravdu hodí a mnohem lépe dokáží s prostorem pracovat. Nicméně většina z těchto neduhů se dá snadno nahradit nebo si na ně lze bez obtíží zvyknout.

Nepraktické zobrazení multitaskingu

Nepraktické zobrazení multitaskingu

Jaká je ale situace s dlouhodobější podporou bohužel nevím, Cubot nebýval zrovna vyhlášený, ale už přítomnost Android 9.0 Pie dává docela slušné naděje, že to nebude tak hrozné.

 

Takže celkový pocit při používání Cubot Max 2 nebyl zdaleka tak špatný, jak jsem si při pohledu na cenu domýšlel, že bude.

Baterie a výdrž – Behemot v akci

Nejen telefon samotný, ale i baterie má nadprůměrná čísla. 5000 mAh je poměrně velká baterie a s přihlédnutím k použitému čipsetu a rozlišení displeje by měla být výdrž na jedno nabití skvělá.
A telefon těmto očekáváním vyhověl bezezbytku. Při intenzivním používání, zkoušení her, navigace, poslouchání hudby, sledování videí na YT a při dalších náročných i méně náročných činnostech, nebyl problém se dostat i na 8 hodin SOT, tedy rozsvíceného displeje.
Popravdě se mi nepodařilo jej vybít za jeden den, abych neměl téměř jistotu, že mi další den vydrží bez větších potíží. A vzhledem k jeho relativně dobrým předpokladům pro hry se jedná o velmi slušnou kombinaci.
To se bohužel nedá říct o navigaci, o tom ale až za chvilku.

V zobrazení grafu spotřeby jsem ale narazil na chybu. Graf spotřeby je sice vidět, ale výpis jednotlivých aplikací, které baterii používají už ne. Nepodařilo se mi výpis nijak zobrazit, ani po restartu nebo nabití/vybití telefonu.

Čtečka otisků – překvapivě použitelná

Čtečka, která se ve svém místě na zádech trochu viklá, je umístěna poměrně vysoko. I když poměrově jde o stejné umístění, jako u menších telefonů. Což je občas trochu problém, když je telefon větší než obvykle. Naštěstí je alespoň uprostřed a nataženým ukazováčkem se na ní dá dosáhnout.

Čtečka otisků je poměrně vysoko

Čtečka otisků je poměrně vysoko

Čtečka není sice z nejrychlejších, ale je poměrně spolehlivá a nebyl problém jí v reálu používat.
Softwarová stránka výbavy bohužel pokulhává a kromě odemykání telefonu jsem nenašel způsob, jak přiřadit například přístup do aplikací skrze otisk. Různá gesta, například pro stahování lišty nebo posouvání webu nebo obrázků tak zůstávají utopií.
Odemykání obličejem, tedy čistě o softwarové rozpoznávání klasickou kamerou, není zdaleka tak spolehlivé, jako se dá najít například na některých telefonech Xiaomi nebo Huawei/Honor. Přes den nemíval telefon moc problémy obličej rozpoznat, ale jakmile nebylo ideální světlo, bylo lepší spoléhat se rovnou na gesto nebo otisk.

Konektivita, volání a GPS – dobré s jedním ale…

Bezdrátové sítě v podobě Bluetooth 4.2, WiFi 2.4G/5G s protokoly 802.1.1 a/b/g/n fungovaly bez problémů, síla signálu u obou nijak nehaprovala a obě neměly problém se připojit k čemukoliv, co jsem si zamanul.
Podpora LTE v našich končinách není nijak ovlivněna, čipset podporuje všechny používané bandy – 1/3/7/8/20. Síla LTE signálu se mi zdála také v normě, neměl jsem problémy s vypadáváním nebo kolísáním kvality.

Volání, coby poměrně stále důležitá součást telefonů, probíhalo bez potíží. Hovory neměly kolísavou kvalitu, nikdy samy nevypadly a hlasité sluchátko si může připsat příjemné plus.

Cubot Max 2 díky svým rozměrům, velké baterii a také velké výdrži na jedno nabití může evokovat několik rolí, na které by se hodil. Jednou z prvních takových rolí, je určitě navigace. Velký displej, na který je i venku skvěle vidět, výborná výdrž. Jenže… jenže se v Cubot asi chtěli vrátit do doby před pár lety, kdy navigace s čínskými telefony a čipsety MTK byla někdy nemožná, obtížná, nespolehlivá a náladová.
Naštěstí se nejedná o úplnou katastrofu, ale GPS (a všechny další protokoly v podobě Glonass, Beidou, Galileo) je při používání bez pomoci dat například ve městské zástavbě opravdu špatně použitelné. Alokování pozice je sice rychlé, ale velmi přibližné. Asi tak o jeden, někdy až dva městské bloky.
S podporou dat operátora, BTS a WiFi je sice situace lepší, nicméně ani tehdy bych se na navigaci příliš nespoléhal. Viz přiložené screenshoty při pomalé jízdě tramvají.

Situace s navigací mě poměrně mrzí, protože Cubot Max 2 mi až do jejího vyzkoušení, připadal jako docela zajímavá volba. Bohužel netuším, jestli mohou být tyto problémy vyřešeny firmwarovým nebo softwarovým updatem. Každopádně, kdo by si chtěl pořídit telefon s velkým displejem na navigaci, raději se poohlédněte jinde.

Recenze Cubot Max 2 Fotoaparát – dva neznamená nutně lepší

Výsledky fotoaparátu. To je jedno z témat, které zajímá většinou nejvíce čtenářů recenzí. Tedy pokud se samozřejmě týká telefonů a podobné techniky s integrovaným fotoaparátem.
Cubot Max 2 přináší i do této nízké cenové kategorie dvě oči. Hlavní oko, s čipem Sony IMX486, má rozlišení 12 MPx, světelnost objektivu f/1.8 s PDAF zaostřováním. Sekundární čip má dle specifikací pouze 2 MPx.
Kdo by ale snad čekal, že díky dvěma snímačům bude telefon fotit lépe, bude zklamán. Cubot Max 2 fotí přesně na tolik, kolik stojí.

Ale nejprve menší rozborka aplikace. Ta je koncipovaná v podobném duchu, jako je poslední móda. Tedy posouváním do strany pro další módy. Těch se v aplikaci nachází poměrně dost a většina uživatelů si vybere. Aplikace nabízí dokonce i režim Mono, tedy focení v černobílé a výsledky nejsou kupodivu tak zlé. Nicméně se nejedná o výstup z monochromatického oka na zádech, jako to mívají telefony Huawei. Režim Pro umožní uživateli hýbat několika táhly s parametry korekce EV, ISO a vyvážení bílé. Kromě natáčení videa toho o moc více aplikace bohužel neumí. A nebojte, na režim panorama, jsem nezapomněl. Tento režim jsem v aplikaci totiž vůbec nenašel.

Výsledky, které Cubot Max 2 nabízí, jsou poplatné jeho ceně. Dynamický rozsah snímače ale není špatný u fotek focených za dne a barvy také nejsou nejhorší. Problém u fotek je rozhodně detailnost snímku. Fotky díky velké kompresi ztrácí opravdu hodně z detailů a jakékoliv drobnější nápisy nebo třeba drobné listy nejde rozpoznat.
Za hodně slunného počasí foťák přepaluje nasvětlená místa, což je ale častý neduh levných telefonů.
Pochválit ale můžu zaostřování, které nemělo problémy správně zaostřit ani ve špatných podmínkách a také rychlost vyfocení není většinou špatná. Na rychlejší „cvaky“, které nepůjdou do fotografické síně slávy, není Cubot Max 2 až tak špatný.

Nicméně situace v noci je velmi ošemetná a kvalita za dne je tatam. Jakmile ubude světla, přestože objektiv se světelností f/1.8 pouští k senzoru poměrně velké množství světla, výsledky jsou opravdu špatné a chtě nechtě bych raději doporučil za tmy raději ani nefotit.

Co se videa týče, tam je situace trochu horší. Nahrávaný zvuk je nevalné kvality a je pouze mono, nicméně je lepší, než u starších Xiaomi. Obraz hodně trpí na velkou ztrátu detailů, i když nemá tak nízký bittrate, jak by se mohlo zdát (176 000 kbps, FullHD1080p@30FPS, MP4).

Zvuk – zde vše v pořádku

Většina i levných telefonů má alespoň jeden z výstupů na zvuk buďto špatný nebo nevyhovující, ale Cubot Max 2 má všechny tři výstupy vlastně docela dobré. Nejhůř je na tom hlasitý reproduktor, který trochu postrádá „tělo“, ale zase je poměrně hlasitý a je mu dobře rozumět.
Jak jsem psal ve stati o volání, sluchátko je hlasité a je mu také dobře rozumět.
Poslední výstup je skrze 3,5 mm jack, umístěný na horní hraně vlevo. Potěšila mě celkem vysoká hlasitost, málokdy jsem šel s posuvníkem na polovinu jeho dráhy, a stejně tak i kvalita přehrávání. Ta mě potěšila ještě více, než hlasitost. Veškerá hudba, kterou jsem zkoušel, hrála plným příjemným zvukem a nebyl jsem skoro s to rozpoznat, jestli hraje můj Snapdragon 835, nebo Helio P22. To samé platí i pro připojení bezdrátových sluchátek. Nesetkal jsem se s vypadáváním signálu, přerušováním přehrávání nebo dalších neduhů.

Závěr recenze Cubot Max 2

Rozhodně nebudu lhát, že jsem se tak levného telefonu po velmi dlouhé šňůře Xiaomi a Huawei/Honor, přece jen trochu neobával. V něčem mě Cubot přesvědčil, že to nebude tak hrozné, v něčem jiném mě naopak utvrdil.

Opravdu mě mrzí situace kolem navigace, ta je použitelná jen s větší rezervou a nebýt tohoto neduhu, byl by Cubot Max 2 vlastně docela zajímavou alternativou s velkýma dobrým displejem a výbornou výdrží.
Zpracování je průměrné v tom dobrém smyslu slova, telefon vypadá s měňavými zády fajn. Výřez v displeji je sice takové nucené zadostiučinění, ale rozhodně mi vadilo méně, než veliký výřez třeba na Xiaomi Pocophone F1.
Potěšil mě i systém, kterého jsem se obával asi nejvíce, bez předinstalovaných aplikací a s poměrně svižnými reakcemi.

V rámci své cenovky kolem 4000 Kč u nás v ČR, resp. 3400 Kč v linku od Gearbestu, (kterému patří díky za telefon na recenzi), není Cubot Max 2 úplně špatnou volbou. A pro ty, kdo navigaci nepoužívají, nebo velmi příležitostně, a chtějí velký displej a skvělou výdrž na jedno nabití, klidně mohu doporučit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.