Křížová výprava americké administrativy proti Huawei je stále v plném proudu a nemine den, aby se na čínskou firmu nehrnuly další zákazy spolupráce a odstoupení od dohod. Některé jsou dávno za hranou logiky a reality , jako třeba krok IEEE (největší světová asociace specializovaných elektro inženýrů) a zákaz spolupráce na akademických výzkumech a projektech se zaměstnanci Huawei. Ve stínu podobných zpráv je tak poměrně jednoduché se začít přiklánět k názoru, že celá kauza je čistě politicko-obchodní a pouze využitá jako další z nátlaků na čínskou vládu v pokračujícím obchodním sporu s USA.

Ačkoliv sám zakladatel Huawei Ren Zhengfei v posledních rozhovorech nebyl nakloněn odvetným akcí z čínské strany vůči americkým firmám, tak se podle všeho čínská vláda chystá k poměrně masivní odpovědi. Peking se totiž podle některých zpráv chystá k omezení vývozu a poskytování vzácných zemin a materiálů do Spojených států, což by znamenalo obrovský problém v podstatě pro veškerou technologickou výrobu a vývoj. Čína je totiž s monumentálním náskokem v čele světové produkce těchto vzácných materiálů s 80 % trhu (jen pro porovnání, druhé je Estonsko se 6 %…) a podobný krok by měl dalekosáhlé dopady. Ostatně Čína už dočasně omezila jejich přísun Japonsku v roce 2010 při neshodách těchto dvou zemí.

Na pořadu dne je také údajně vytvoření seznamu „nedůvěryhodných společností“, které by po americkém vzoru byly omezeny nebo zcela vyloučeny ze spolupráce s čínskými subjekty. Eskalace obchodní války mezi USA a Čínou by určitě neprospěla ani jedné ze stran a bit by byl bezpochyby i každý uživatel technologií po celém světě. Prozatím ještě není důvod k úplnému pesimismu, protože podobné kroky jsou v drtivé většině jen pokusem dohnat protivníka k jednacímu stolu, ale poslední vývoj obavám hodně nahrává. Snad pragmatismus nakonec zvítězí.