Poté, co se Huawei dostal ve Spojených státech na černou listinu začala vlna restrikcí. Jednou z nich, a to ze strany Google, bylo vyřazení telefonu Huawei Mate 20 Pro z testovacího programu Android Q Beta. Tato sankce přišla poté, co bylo čínskému výrobci zrušeno i členství v Wi-Fi Alliance, Solid State Technology Association a také SD Association.

Jak víme, Huawei byl opět zapsán mezi členy výše zmíněných aliancí a asociací. Není sice zatím jasné, zda nejde jen o dočasný krok. Ten by mohl souviset s 90 denním odkladem restrikcí. Podobnou cestou se ubírá i Huawei Mate 20 Pro. Ten je nyní opětovně zařazen do programu Android Q Beta.

Pokud bychom tyto dvě zrušené restrikce dali dohromady, mohli bychom říci, že se v kauze Huawei versus USA začíná něco dít. Je relativně možné, že se vše obrací k lepšímu. Jak se situace bude vyvíjet dál však poznáme až po 19. srpnu/auguste, kdy vyprší odklad sankcí. Bude tedy  Android Q operačním systémem na chystaných telefonech Huawei Mate 30? Nebo se raději čínský výrobce uchýlí k použití vlastního operačního systému? To skutečně ukáže až čas.

Proslýchá se také, že Donald Trump už začíná uvažovat o jakési dohodě mezi USA a Čínou. Vše by tedy mohlo nasvědčovat tomu, že Huawei, potažmo ohrožení národní bezpečnosti USA, je jen zástupným problémem v otevřené obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou.