Před pár dny jsme vydali článek o možném vydání nových čteček elektronických knih od Xiaomi a překvapilo nás, že se po nich naši čtenáři nepřestali ptát. Asi to s tím úpadkem čtení knih u nás nebude tak horké. Každopádně jsme minulých dnech zapátrali, jak to vlastně s těmito čtečkami vypadá, protože oficiálně o nich nikdo ani nepípl… A investigativní práce se vyplatila, protože jsme se prokousali ke zprávám o nových modelech iReader T6 a iReader Ocean.

Podle všeho se nejedná přímo o výrobky Xiaomi a ani logo tohoto čínského giganta nikde na produktu nenajdete.Takže s největší pravděpodobností jde pouze o značku, nad kterou drží Xiaomi ochrannou ruku, podílí se na vývoji nebo vlastní nějaký podíl ve společnosti. Oba výše zmíněné modely čteček jsou už k předobjednání na e-shopu Banggood a v podstatě se jedná o jediný zdroj informací spolu s několika dalšími blogy o e-knihách.

Oba modely jsou si podobné designově a odlišují se v podstatě jen rozměry a velikostí displeje. Menší iReader T6 nabízí 6-palcový e-ink Carta dotykový displej s rozlišením 1440×1080 pixelů a hustotou 300 ppi, přičemž větší iReader Ocean pak 6,8-palcový displej s identickým rozlišením a 265 ppi. Oba displeje jsou s možností podsvícení (20 stupňů podsvícení s nastavitelnou teplotou barev, stejně tak oba modely nabízí stejný procesor Freescale i.MX6sl s 512 MB RAM, 8 GB vnitřní paměti a 1500 mAh baterií. Systémem je iReader UI založené na Linuxu, podporované formáty e-knih zahrnují nejpoužívanější PDF, EPUB nebo MOBI a podporovanými jazyky systému jsou čínština a angličtina. Zbývá už jen doplnit váhu obou čteček, T6 má 160 g a Ocean pak 196 g.

Cena bohužel není nikterak zajímavá a konkurenceschopná, protože iReader T6 je v nabídce předprodejů zhruba za 163 dolarů a iReader Ocean za 202 dolarů. Oba modely půjdou do prodeje na začátku června, ale pro našeho čtenáře se opravdu nejedná o nic extra zajímavého. Takže se můžeme s klidným svědomím vrátit ke svým Kindlům, KOBO a dalším osvědčeným čtečkám, protože protentokrát se od Xiaomi (nebo skoro-Xiaomi) nedočkáme ničeho převratného.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.