Po zápisu na černou listinu a restrikcích ze strany amerického Ministerstva obchodu se od společnosti Huawei postupně začaly odvracet americké společnosti, které čínskému výrobci dodávají software a nebo hardware. Mezi prvními byl Google, který omezil používání operačního systému Android a jeho služeb a aplikací. Je pravdou, že vývojáři čínské společnosti už nějakou dobu pracují na vlastním Huawei OS. Ten však podle dostupných informací bude odladěn až letos na podzim.

Některé zprávy tvrdily, že chystaný operační systém ponese název Hongmeng OS. To se nyní zdá spíše nepravděpodobné. Huawei si totiž nechala u Čínské národní správy duševního vlastnictví patentovat ochrannou známku. Ta se jeví jako vhodná pro použití pro název nového operačního systému.

Stejně tak Úřad pro ochranu duševního vlastnictví Evropské unie přijal a zveřejnil několik patentových podání. Zde si Huawei nechal patentovat ochrannou známku na „Huawei Ark OS“, „Huawei Archu“, „Archu“ a „Ark OS“. To naznačuje, že čínský výrobce by svůj operační systém mohl pojmenovat jedním z těchto názvů.

Nic sice není zatím oficiálně potvrzeno, ale výše zmíněné názvy se jeví jako daleko vhodnější než Hongmeng OS, který by například evropským uživatelům mohl připadat nesrozumitelný. Chystaný Huawei OS by měl být kompatibilní se všemi službami a aplikacemi Android a měl by být určen pro všechna zařízení, která má čínský výrobce ve svém portfoliu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.