Hodnocení recenzenta

Redmi 7 splní požadavky nenáročných uživatelů toužících po telefonu s velkým displejem. Konkurence je však velmi nabitá, a to i ve vlastních řadách. Prosadit se na trhu nebude mít Redmi 7 úplně snadné.

7
x/10

Pokud se ve světě mobilních telefonů alespoň trošku orientujete a zajímáte se o dění v tomto segmentu, určitě vám neušla informace, že Xiaomi oddělilo řadu Redmi do samostatné značky, podobě jako to před lety udělal Huawei s telefony Honor. Jedním z prvních modelů s označením „Redmi by Xiaomi“ je Redmi 7, který stojí na nejnižší příčce modelového roku 2019 v nabídce čínského výrobce. Při výběru jen pozor na možnou záměnu s modelem Redmi Note 7, který je o cca 2 000 Kč dražší. Dnešní recenze Redmi 7 ukáže, kam se za cca tři čtvrtě roku vývoj levných telefonů posunul, jelikož dojde i na srovnání s loňským modelem Redmi 6.

RECENZE REDMI 7 – BALENÍ

Bílá krabička s oranžovými prvky již z dálky prozradí, o jakou značku telefonu se jedná. Obsah balení čítá telefon, českou základní příručku, trn na šuplík SIM karet, nabíječku, samostatný USB kabel a dokonce i silikonové pouzdro. Jeho přítomnost je u telefonu této třídy velikým překvapením a za jeho přibalení má telefon první kladné body.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Redmi 7 stejně jako mnoho dalších současných telefonů se veze na vlně zvětšování. Zatímco Redmi 6 lze na dnešní poměry považovat s výškou 147,5 mm za kompaktní telefon o Redmi 7 to rozhodně říct nelze. Na výšku telefon měří 158,7 mm, což je o 0,5 mm méně než má Redmi Note 7, a to byly telefony řady Note vždy brány jako „s velkým displejem“. Šířka pak činí 75,6 mm a tloušťka 8,5 mm. Hmotnost 180 gramů telefon řadí také spíše do vyšší váhové kategorie. Když telefon navíc zabalíte do dodaného silikonového obalu, pár milimetrů v jednotlivých rozměrech si ještě připočtěte.

Kryt na telefonu výborně sedí a je příjemně měkký, takže nebrání ani v pohodlném stisku tlačítek. Pochvalu si zaslouží také za ochranu zadní kamery, kterou kryt mírně převyšuje. Hodně netypickým prvkem je krytka USB konektoru, kterou při nabíjení lehce odklopíte. Jenže to je také jejím hlavním nedostatkem. Krytce chybí vnitřní výstupek, který by ji pevně v konektoru držel, a tak je téměř neustále mírně vyhnutá a je jen otázka času, než se při nošení v kapse či tašce utrhne.

Když vezmete telefon poprvé do ruky aniž byste věděli, s jakým modelem máte tu čest, určitě byste mu cenu pod 4 tisíce korun nehádali. Konstrukce je celoplastová, ovšem lesklá záda výborně imitují sklo a matný rám pak kov. Tohle se výrobci skutečně velmi povedlo, což lze říci i o dílenském zpracování. Jednotlivé díly na sebe perfektně lícují, nedočkáte se ani pazvuků při hrubším zacházení.

Rozmístění jednotlivých prvků je tak tradiční, jak jen to je možné, tzn. dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko jsou na pravém boku, šuplík pro dvě SIM karty a microSD kartu má své místo na protějším boku. Horní strana telefonu je osazena sluchátkovým výstupem, sekundárním mikrofonem a dokonce i infraportem. Spodní strana patří zdířce mikrofonu, již zmíněnému USB konektoru, bohužel v microUSB provedení a hlasitému reproduktoru. Jeho projev se mi velmi zamlouval, není vůbec zastřený a dokonce jsou slyšet i hlubší tóny.

Záda telefonu se k bokům lehce zaoblují a jen velmi mírně z nich vyčnívá modul hlavní kamery s dvojicí čoček, pod nímž je LED blesk. Čtečka otisků prstů je taktéž tradičně uprostřed horní třetiny zad. Rychlost jejích reakcí je výborná a odemyká telefon bleskurychle. Musíte se ale dobře trefit, pokud bříško prstu není položeno přesně, už se odemknutí nedočkáte. Nestává se to často, ale občas musíte prst přiložit opakovaně.

Čelní strana pak patří displeji s kapkovitým výřezem přední kamery, štěrbině reproduktoru sluchátka a notifikační LED, jež našla své místo naprosto netypicky pod displejem. Toto umístění je ale překvapivě praktické. LEDka je tradičně bílá a naprosto miniaturní, jak už je u Xiaomi zvykem. Pokud máte telefon jen tak položen na stole, vždy jej máte spodní stranou blíže k očím a tím si jemného blikání snáze všimnete. Samozřejmě toto platí, pokud je telefon očím vzdálen cca půl metru. Z větší vzdálenosti je pak LEDka zcela neviditelná, a to i za tmy.

DISPLEJ

Na nemalých rozměrech telefonu má svůj největší podíl pochopitelně displej s úhlopříčkou 6,26 palce. To by na dnešní poměry nebyla nijak extrémní hodnota, jenže si k velikosti displeje přičtěte hodně hrubé rámečky kolem celého obvodu a dostanete se na hodnotu jen 81,5 %, kterou zabírá displej z plochy telefonu.

Výrobce použil IPS panel s rozlišením 1520 x 720 px, což odpovídá poměru stran 19:9. Sytost barev je z mého pohledu tak akorát. V porovnání s AMOLED displeji mohou připadat bledší, v rámci IPS jde ale o slušný standard. Pokud budete mít potřebu s barevným podáním něco udělat, v nastavení najdete vše potřebné. Aktivovat zde můžete čtecí režim, včetně automatického přepínání, nebo probuzení telefonu poklepáním.

Čitelnost displeje je velmi dobrá za jakýchkoliv světelných podmínek. Na slunci byste snesli o malinko vyšší jas, ale i tak je displej velmi dobře použitelný. Automatická regulace podsvícení funguje rychle a spolehlivě jak při náhlém zhasnutí, tak při vytažení telefonu na denní světlo.

HARDWARE A VÝKON

Už loňský Redmi 6 ukázal svým výkonem nejbližší konkurenci záda a nejinak tomu je i u Redmi 7. Výrobce jej osadil čipsetem Snapdragon 632, což je nástupce nadmíru populárního modelu 625, který ve své době kraloval v telefonech střední třídy. Redmi 7 je zároveň důkazem, kam se výkon mobilních telefonů za poslední pár roků posunul. Výsledek Antutu činí 103 tisíc bodů, což je téměř na chlup stejné skóre jako má Samsung Galaxy S6, což byl top model roku 2015.

Výkon osmi jádrového procesoru s jádry Kryo 250 a grafického čipu Adreno 506 stačí na jakoukoliv běžnou činnost. Zahrajete si i náročnější hry, ovšem rozhodně ne na plné detaily. Pro náruživé hráče 3D her tento telefon určen není, což ale nikdo ani neočekává. Naopak bez problémů si procesor poradí i se 4K videem v H.265.

Kapacita operační paměti činí 3 GB, což je hodnota, která běžnému uživateli naprosto dostačuje. Interní úložiště nabídne 32 GB prostoru, který můžete rozšířit paměťovou kartou. Rychlost úložiště dle benchmarku Androbench příjemně překvapila, o to větší zklamání ale nastalo při přenosu dat mezi telefonem a počítačem. Zápis dat do telefonu osciloval jen kolem 20 MB/s, opačným směrem pak data tekla o cca 5 MB/s rychleji.

RECENZE REDMI 7 – SYSTÉM

Pokud byste čekali, že po oddělení značky Redmi dojde ke změně v operačním systému, spletli byste se. Proč taky měnit něco, co funguje a funguje dobře. Redmi 7 tedy spoléhá na nadstavbu MIUI 10.2 postavenou nad Androidem 9. Obšírněji tento systém popisovat, by bylo nošením dříví do lesa. V ničem zásadním se neliší ať už od špičkového Xiaomi MI9 či vybavenějšího Redmi Note 7. Znamená to tedy, že můžete počítat se všemi klady MIUI i jeho neduhy v podobě ne úplně šťastného zobrazování ikon oznámení, či nemožnosti změny matice ikon.

Důležitou zprávou pro zájemce určitě je, že sladění systému s hardwarem je i u takto levného telefonu provedeno na výbornou. Systém i aplikace běhají naprosto hladce a absolutně žádných pádů či náznaků nestability se nedočkáte.

RECENZE REDMI 7 – BATERIE A VÝDRŽ

Velký telefon si zaslouží velkou baterii, a v případě Redmi 7 to určitě platí. Kapacita 4000 mAh slibuje minimálně dvoudenní provoz bez nutnosti hledat zdroj energie. Skutečnost je taková, že dva celé dny bez problémů telefon vydrží, i když mu budete solidně nakládat. Moje standardní použití představuje neustále zapnuté datové přenosy či Wi-Fi, aktivní synchronizaci dvou mailových účtů, několik hovorů denně, brouzdání po internetu i několik desítek minut hraní méně náročných her. Po dvou dnech tohoto provozu mi stále ještě zbývalo 35 % kapacity.

Na velmi dobré výdrži má svůj podíl samozřejmě i moderní čipset a celková optimalizace. Pokud telefon jen ležel na stole, ubylo cca 1 % po více jak dvou hodinách. Během noci v režimu letadlo pak ubyla celá 3 %, což moc dobrý výsledek není. Prazvláštně se pak baterie chovala pokud byl telefon přes noc vypnutý. Po večerním plném nabití jsem ráno telefon zapnul a ukazatel mi ukázal jen 98 %. Jindy jsem telefon vypínal se stavem 35 % a ráno bylo 36 %, ovšem za půl hodiny, kdy telefon jen ležel, se stav posunul na 32 %. U žádného jiného telefonu jsem se s takovým chováním nesetkal.

Pokud dojde na nabíjení a sáhnete po dodávané nabíječce se standardním 10W výkonem, počítejte s dobou nabíjení přesahující dvě hodiny. Já jsem si ze zbývajících 20 % do plna musel počkat cca 140 minut.

RECENZE REDMI 7 – KONEKTIVITA

Vybaveností, resp. nevybaveností bezdrátovými technologiemi se vždy budou levné telefony lišit od svých dražších a lepších sourozenců. Platí to i pro Redmi 7 a je vidět, že někde se zkrátka šetřit muselo. LTE telefonu samozřejmě nechybí, VoLTE ale ano, což drtivé většině uživatelů vadit nebude. Horší už to je s absencí NFC. Zde má zkrátka Xiaomi stále mezeru, což mrzí zejména u dražších telefonů. Nedočkáte se ovšem ani podpory Wi-Fi v pásmu 5 GHz či rychlého standardu 802.11ac. Wi-Fi mě ale potrápila i občasnými výpadky a neochotou se připojit k síti zabezpečené pomocí MSCHAPV2.

Lepší službu už poskytl Bluetooth, sice ve verzi 4.2 ale s naprosto spolehlivou funkčností a podporou kodeku aptX HD. Ve výbavě neschází FM rádio s velmi dobrými schopnostmi příjmu i stanic se slabším signálem. S RDS ovšem počítat nemůžete. Bez povšimnutí jsem nenechal ani infraport, který s předinstalovanou aplikací Mi Ovladač neměl problém ani se staršími televizemi Panasonic a LG.

GPS

Lokalizační technologie jsou v Redmi 7 zastoupené v plné palbě, tzn. GPS, GLONASS, BDS i GALILEO. Navíc nechybí ani elektronický kompas doplněný vlastní aplikací. Fix polohy byl za všech okolností bleskový. Na přesnost se ve většině případů můžete taktéž spolehnout, i když se občas drobné nedostatky v zaznamenané poloze objevily.

 

RECENZE REDMI 7 – FOTOAPARÁTY

Duální fotoaparáty už se definitivně zabydlely i v levných telefonech. Neznamená to však, že by kvalita pořízených fotek nějak razantně vzrostla. Samozřejmě výjimky se najdou, ale Redmi 7 mezi ně nepatří. Soustava hlavního fotoaparátu dvořená 12 Mpx snímačem se světelností f/2.2 a PDAF ostřením a 2 Mpx pro lepší podání hloubky ostrosti se moc nepředvedla.

Fotkám chybí detaily, které jsou slité a výrazně také vstupuje šum, a to i při focení za denního světla. Solidních výsledků dosáhnete pouze za slunečného dne, musíte si jen najít správnou polohu, aby vám slunce nesvítilo do objektivu. S protisvětlem si totiž fotoaparát vůbec nerozumí a nepomůže ani HDR režim. Jeho vliv je velmi nepatrný. Aktivací AI režimu se pak nezabývejte vůbec, vliv na kvalitu fotek to nemá vůbec žádný. Do galerie jako vždy přidávám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Stejně jako fotky příliš nenadchnou, video je na tom hodně podobně. Ostrost lehce pokulhává a detaily se taktéž hledají obtížně. Telefon zvládá natáčet ve Full HD rozlišení při 60 sn./s, samozřejmě bez stabilizace. Potěší ale přítomnost pořizování zpomalených HD videí rychlostí 120 sn./s. Pořízené záznamy navíc můžete ukládat v H.264 i H.265.

 

Přední 8 Mpx kamera se světelností f/2.0 je schopná pořídit obstojné selfie fotky, trápí jí ovšem přepalování jasných scén a taktéž slévání detailů. Na sociálních sítích si však ostudu neutrhnete.

Pro aplikaci fotoaparátu platí totéž co pro celý systém. Je to tatáž dobře známá aplikace s dobrou ergonomií a bohatými možnostmi nastavení. Kéž by takovou aplikaci nabídl i Huawei u svých telefonů s výrazně vyšší cenovkou.

RECENZE REDMI 7 – ZÁVĚR

Redmi 7  je další dobře vyrobený telefon z dílny Xioami. Vyložených chyb se při jeho vývoji výrobce nedopustil a má tak u nenáročných uživatelů šanci na úspěch. Troufám si ale tvrdit, že nebude tak velký jako Redmi 6. Důvodů je hned několik, Redmi 7 je skutečně velké „pádlo“, a to se spoustě uživatelů líbit nebude. Druhý důvod je podprůměrný fotoaparát, který zaostává za svým loňským předchůdcem. Posledním, ale asi nejpádnějším, důvodem je přítomnost sourozence Redmi Note 7, který je téměř stejně velký, ale nabídne vyšší výkon, lepší fotoaparát i displej a neschází mu rychlé nabíjení. Cena je navíc ve stejné paměťové konfiguraci jen o cca 1 200 Kč vyšší.

Co však lze u Redmi 7 vyzdvihnout, je velmi dobré zpracování a vzhled, který zdařile imituje násobně dražší telefony, svižný systém se zajištěnými pravidelnými aktualizacemi a velmi dobrou výdrž. Malým, ale příjemným, bonusem je přibalený silikonový obal.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, kde si Redmi 7 můžete zakoupit za aktuální cenu 3480 Kč s 32 GB pamětí. Za dvojnásobek připlatíte přijatelných 490 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.