Čínská značka Huawei si momentálně prochází vlastní formou očistce, protože v návaznosti na zařazení na americkou černou listinu a vyhlášené embargo od něj dávají ruce pryč v podstatě všichni, kteří jsou spojeni s americkými technologiemi, kapitálem nebo hodlají prokázat tu správnou loajalitu. Jako poslední případ byl například Huawei dočasně vyhozen z Wi-Fi Alliance nebo SDA (asociace pro SD karty), ale samozřejmě nejkritičtější je pro firmu ztráta podpory samotného Googlu. Kauza Huawei prostě nabírá obrátky.

Zásadní otázkou však stále zůstává reálný důvod celé kauzy, protože jsme se stále nedočkali žádného reálného důkazu nebo podloženého obvinění vůči čínskému gigantu. Srovnání s nedávným embargem proti ZTE není zcela relevantní, protože v tomto případě firma prokazatelně zkusila obejít sankce vyhlášené proti Íránu a KLDR. Proti Huawei jsme se dočkali pouze obecných nicneříkajících generalizací, jako například slova amerického prezidenta Trumpa o „vysoké nebezpečnosti ze strany Huawei“. Takže co vlastně stojí za touto křížovou výpravou ?

Včerejší další Trumpovo vyjádření by lecčemu naznačovalo, protože doslova prohlásil, že si v případě najití kompromisu a podepsání obchodní dohody s Čínou dovede představit právě Huawei jako jednu ze součástí dohody. Takže s těmi mýtickými bezpečnostními riziky to asi nebude tak horké. Spíše se nabízí otázka, zda prostě Huawei není obětí probíhající obchodní války mezi oběma státy, která odstartovala zvýšením amerických cel z 10 na 25 % na zboží v ceně kolem 200 miliard dolarů. Čína pak zareagovala podobnými celními tarify v hodnotě kolem 60 miliard dolarů a obě strany se pak pokusily dohodnout. Od 10.května ale jednání stagnují a načasování kauzy Huawei tak může být jedním z pokusů dohnat Čínu zpět k jednacímu stolu.

A to, že Huawei představuje pro USA riziko je samozřejmé, ale primárně se možná nejedná o riziko bezpečnostní, jako spíše obchodní a technologické. Firma je totiž na špici vývoje umělé inteligence (podle slov zakladatele Huawei má náskok zhruba 2-3 roky) a 5G síťových technologií, čímž těžce konkuruje svým americkým protějškům a ve hře jsou desítky nebo stovky miliard dolarů ve výstavbě 5G infrastruktur po celém světě.

Punc mučedníka a celá kauza Huawei prozatím pomáhá alespoň na domácím trhu, kde po vyhlášení amerického embarga 16. května strmě rostou prodeje jejich produktů. Například na jedné z hlavních platforem, obchodě Tmall, zaznamenali 130 % nárůst prodejů značky Huawei, takže čínský zákazník evidentně patrioticky reaguje na situaci. Reakce  vedení firmy je prozatím spíše velmi uměřená a zpátky se drží také čínská vláda, takže bude zajímavé situaci sledovat a vůbec bych se nedivil, kdyby se brzy na stole objevil nějaký návrh vyřešení celé kauzy jako součásti nové obchodní dohody.