V kauze Huawei versus USA dochází každý den k novým zvratům. Je nutno dodat, že situace není pro čínského výrobce příliš příznivá. Někteří z analytiků už tento stav označují jako otevřenou obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. Podle agentury Strategie Analytics vyvstává otázka, zda čínská společnost bude schopna vůbec přežít pod takovýmto tlakem a restrikcemi.

Tento a příští rok bude podle analytiků krizový a plný nejistoty. Očekává se meziroční pokles globálních dodávek až o 24%, a to především na evropském trhu. Ale bez ztrát se dost možná neobejde ani asijský trh.

Agentura Reuters totiž uvádí, že Trumpova administrativa lobuje za zákaz produktů Huawei i v Jižní Korei. Tyto tlaky přicházejí z amerického Ministerstva zahraničí. To vybízí společnost LG Uplus Corp k zastavení používání produktů čínského výrobce, a to zejména v „citlivých oblastech“ Jižní Korei.

Ani v Evropě není stávající situace nijak růžová. Britský operátor EE, který začne příští týden rozjíždět 5G sítě a nabízet telefony s podporou 5G, vyškrtl ze seznamu nabízených přístrojů Huawei Mate 20 X. Prodávat jej prý začnou, až získají jasnou a důvěryhodnou informaci o tom, že aktuální modely Huawei budou mít podporu bezpečnostních aktualizací systému Android a budou moci využívat i všechny služby a aplikace Google.

Podobná situace je i ve Španělsku, kdy na tamních stránkách Amazonu bylo od uvalení sankcí zrušeno více než 10000 objednávek na telefony Huawei. Byly zde také pozastaveny všechny reklamy na vlajkovou loď P30 Pro.

Jsou to tedy všechno špatné zprávy, ale i mezi nimi najdeme jednu dobrou. Poté, co s Huawei ukončili spolupráci američtí výrobci procesorů a hardware a přidal se k nim i britský ARM Holdings se ocitl vývoj procesorů Kirin v ohrožení.

Ovšem tchajwanský výrobce polovodičů, TSMC , který vyrábí i čipsety Kirin se rozhodl, že navzdory americkým sankcím spolupráci s Huawei neukončí. Podle tiskové mluvčí TSMC bude společnost i nadále pro čínskou společnost vyrábět bez omezení. Nicméně stále posuzují jaký by mělo na TSMC dopad, kdyby nedodrželi do budoucna americké sankce.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.