Společnost Huawei se ocitla na „černé listině“ a americké Ministerstvo obchodu nastavilo sankce vůči tomuto čínskému výrobci. Na tyto restrikce už přistoupily společnosti Google, Qualcomm, Intel a Broadcom. Zejména v případě stopky od Google a omezení používání operačního systému Android se Huawei dostává do stavu, kdy bude muset urychleně odladit svůj vlastní systém, aby jej mohl implementovat do svých chystaných zařízení.

Sice je pravda, že americké Ministerstvo obchodu vzápětí sankce zmírnilo tříměsíčním odkladem, ale už nyní seto začíná projevovat na poklesu prodejů čínské společnosti. Uživatelé, kteří uvažovali o koupi některého z nových telefonů mají logicky obavy, že software nebude aktualizován. Nejde ale jen o software, do ohrožení se dostává i hardware. Huawei sice tvrdí, že má skladem zásoby na jeden rok a tudíž nebude muset přerušit výrobu. Navíc mají i své vlastní procesory Kirin, takže by se teoreticky nemuseli spoléhat na dodávky Qualcomm nebo Intel. Má to však jeden háček. Nově s čínským výrobcem ukončila spolupráci i britská společnost ARM Holdings.

Nejde sice o americkou společnost, ale u ARM produktů jsou využívány technologie vyvinuté ve Spojených státech a údajně se na ně vztahuje stejné omezení jako na americké firmy. V ARM to dokonce došlo tak daleko, že zaměstnanci společnosti jsou interní zprávou informování o tom, že musí okamžitě ukončit veškeré licence, aktivní smlouvy, podpůrná práva a také případné nevyřízené závazky vůči společnosti Huawei a jejich dceřinek.

Podle analytiků je tento krok ARM Holdings pro čínského výrobce docela drtivým úderem. Procesory Kirin jsou totiž postaveny na architektuře ARM, u které byla právě ukončena licence. Vývoj procesoru Kirin 985 by snad ovlivněn být neměl, ale jak tato situace ovlivní práce na Kirin 700 není jasné. Dokonce by tato restrikce ze strany ARM mohla znamenat i to, že Huawei nebude moci využívat ani procesory od společnosti Mediatek. I ty totiž mají architekturu ARM.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.