Kauza přidání čínského giganta Huawei na černou listinu USA a následné vypovězení podpory a spolupráce ze strany amerických výrobců je momentálně asi nejžhavějším tématem současného mobilního světa. A novináře samozřejmě zajímal i pohled zakladatele a CEO značky Huawei, pana Ren Zhengfeie, který se k celé záležitosti dnes vyjádřil v rozhovoru se zástupci hlavních světových médií. A některá diskutovaná témata jsou opravdu zajímavá.

Ren Zhengfei pro začátek poměrně jasně deklaroval, že žádné podobné embargo nemá šanci zpomalit nástup a vývoj 5G technologií značky Huawei, protože mají před konkurencí momentálně náskok zhruba dvou až tří let. A protože podle všeho je právě technologický náskok Huawei v této oblasti a s ním spojené obří kontrakty pro mnoho světových vlád tím hlavním důvodem celé kauzy, tak je jeho vyjádření jen logické.

Jeho další slova pak byla v drtivé většině velmi smířlivá, když prohlásil, že nevidí důvod k žádné eskalací konfliktu a že by i do budoucna preferoval odebírání součástek od amerických dodavatelů ( a že nejde o malá čísla deklaroval 50 miliony čipů od Qualcommu ročně) a že usilovně pracují s Googlem na vyřešení celé situace. Na druhou stranu však potvrdil, že se Huawei na podobnou situaci už delší dobu připravoval a má tak v rukávu i záložní plány co se týká možností produkce čipů a technologií. Osobně pak zmínil, že nevidí důvod ke zbytečně vypjatým patriotickým gestům (kdy například zaměstnanci Huawei začali vracet produkty Apple a jiné) a že on sám je fanouškem a uživatelem jablečného ekosystému.

Samotný konflikt však není pro Huawei žádným velkým překvapením a pro čínské noviny pak Ren Zhengfei zopakoval, že k němu s USA muselo dříve či později dojít tak jako tak, protože dominance značky na globálním trhu začala být pro konkurenci neúnosná. Co se týče samostatného vlastního systému, tak jsou momentálně k dispozici vyjádření dalšího ředitele Huawei Richarda Yu, který potvrdil start vlastního operačního systému někdy na podzim a mělo by se jednat o OS plně kompatibilní se všemi Androidími aplikacemi, čímž by odpadl zásadní problém s nedostatkem obsahu, který potopil pokusy systémů Tizen nebo Windows Mobile. No bude to ještě zajímavé.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.