Minulý týden byl Huawei a jeho dceřiné společnosti přidány v USA na „černou listinu“. Díky tomu, přichází o americké dodavatele software i hardware. Prvním, který hlásil omezení a tím potvrdil sankce byl Google. Z jeho strany dojde k zrušení možnosti využívat služby, aplikace a aktualizace systému Android. Jak rozsáhlá budou omezení v Google stále řeší.

Další americké společnosti se k sankcím vůči společnosti Huawei postupně přidávají. Podle zprávy Bloomberg od spolupráce odstupují i společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx a Broadcom. Jde o výrobce procesorů a dalších komponent, které čínský výrobce v současnosti používá. Ovšem nutno dodat, stejně jako v případě omezení dodávek software od Google, že i na tuto situaci se Huawei připravil.

Pracuje na svém vlastním operačním systému a skladem má údajně dostatek čipsetů i dalších součástek. Ty by mu měly vystačit na rok bez přerušení výroby. Jedním z amerických výrobců, který na zákaz dodávek ještě nereagoval je Microsoft, ale jeho reakce se očekává v nejbližších dnech, aby se tak vyhnul restrikcím ze strany Ministerstva obchodu.

K celé situaci se také vyjádřili zástupci Huawei. V jejich vyjádření zaznělo, že patří k jednomu z největších výrobců a přispěli jak k vývoji, tak i růstu operačního systému Android. Respektují tato rozhodnutí, ale budou se i nadále snažit svým uživatelům dodávat bezpečnostní aktualizace a služby. Google také potvrdil, že na stávajících zařízeních Huawei a Honor budou i nadále fungovat všechny služby a bezpečnostní aktualizace.

Jak dopadnou chystaná zařízení zatím není jasné. Zřejmě bude nějakou dobu trvat než Huawei vytvoří nějakou strategii do budoucna. Ostatně má na to ještě 90 dní. Americké Ministerstvo obchodu totiž uznalo, že nelze ze dne na den přerušit s čínským výrobcem spolupráci a vydalo zhruba tříměsíční odklad. Veškerá spolupráce amerických společností s Huawei by tak měla být definitivně ukončena 19. srpna/augusta.