Hodnocení recenzenta

Projektor XGIMI Z6 vám za přiměřenou cenu umožní sledování filmů ve velkém formátu. Musíte mu však nachystat správné podmínky a počkat na večer nebo důkladně zatemnit.

7
x/10

Jestliže jste filmoví nadšenci a rádi byste si dopřáli pocit velkého obrazu jako v kině, určitě jste se již poohlíželi po nějakém projektoru. Ceny slušných Full HD projektorů již spadly hluboko pod 20000 Kč, což z těchto dříve exotických zařízení dělá zcela běžně dostupné zboží. Výběr je dnes opravdu pestrý, vybírat můžete jak z poměrně velkých stacionárních projektorů, tak i z menších, které s sebou můžete vzít na návštěvu k příbuzným a pochlubit se na velké ploše fotkami či videem z dovolené. Přesně do této kategorie spadá i projektor XGIMI Z6 Polar. Recenze XGIMI Z6 Polar právě začíná.

Než se pustím do samotné recenze, ztratím pár slov o samotné značce, o které jste nejspíš doposud neslyšeli. Jedná se o malého čínského producenta sídlícího v Chengdu v jihozápadní Číně. Společnost vznikla před cca 9 lety a aktuálně má v nabídce tři projektory s napájením ze sítě a dva cestovní napájené baterií. Že se nejedná o nějakého no-name výrobce, dokazuje spolupráce s věhlasnými společnostmi JBL a Harman, jejichž reproduktory najdete v jednotlivých modelech projektorů.

BALENÍ

Projektor dorazil v pevné bílé krabici s vnitřním polstrováním, které zajistí, aby se projektoru během přepravy nic nestalo. Po jeho vyjmutí najdete na dně krabice tři další krabičky v nichž je samostatně uložen napájecí zdroj, kabel a dálkové ovládání.

To komunikuje přes Bluetooth, takže nemusíte řešit nasměrování ovladače jako u klasických dálkových ovladačů u televize. Ovladač dobře padne do ruky a veškeré ovládací prvky máte na dosah palce, který zvládne všechny obsloužit. Prvním tlačítkem od shora je zapínací tlačítko s mírně konvexním tvarem a zabudovanou LED, takže jej bezpečně nahmatáte i po tmě. Pod ním je tlačítko aktivující funkci air mouse, díky které se na ploše zobrazí ukazatel myši a můžete s ním libovolně pohybovat. Další drobné tlačítko aktivuje kontextové menu a nastavení ať už systému nebo jednotlivých aplikací.

Hlavním ovládacím prvkem je kruhový čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Ovladač umožňuje rychlý pohyb po jednotlivých ikonách a dlaždicích systému. Pod tímto ovladačem je umístěno tlačítko Zpět a Domů, které vás vrátí na domovskou obrazovku systému. Posledním ovládacím prvkem je dvojtlačítko, jehož funkci nastavíte drobným přepínačem umístěným na spodní straně ovladače. Ve výchozím stavu slouží dvojtlačítko k regulaci hlasitosti, po přepnutí jím můžete manuálně doostřit obraz.

RECENZE XGIMI Z6 POLAR – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Design je zcela minimalistický a čistě funkční. Bílý lesklý kvádřík s čtvercovým půdorysem s délkou strany 193 mm a výškou 48 mm je opravdu kompaktní a bez větších problémů by se vešel i do brašny s notebookem. Na čelní straně kromě samotné optiky sídlí i stereo reproduktor pyšnící se logem harman/kardon. Jeho projev je vzhledem k rozměrům projektoru nadmíru dobrý i dostatečně hlasitý pro bezproblémové ozvučení běžně velké místnosti. Přednes je čistý bez rezonancí i na maximální hlasitost a neschází mu ani hlubší tóny. Bez výrazného sebezapření přežijete i promítání rockového koncertu.

Jste-li náročnější posluchač, je k dispozici 3,5 mm audio konektor pro přenos zvuku do externího zařízení či sluchátek. Využít však můžete i Bluetooth. Audio výstup se nachází na zadní straně, kde je také zapínací tlačítko, HDMI výstup a USB konektor pro připojení flash disků či externích pevných disků. Obojí fungovalo bez sebemenších potíží. Většinu zadní části ovšem zabírá prostor pro výstup teplého vzduchu z těla projektoru. Hlučnost se za všech okolností drží na minimální úrovni a nebude vás nikterak rušit ani při sledování komorních filmů.

Na horní straně najdete jen senzorová tlačítka pro regulaci hlasitosti a pozastavení/spuštění přehrávání. Na spodní části těla najdete gumové nožky, mřížku pro nasávání chladného vzduchu a uprostřed i závit pro upevnění projektoru k držáku, stojanu či stativu.

RECENZE XGIMI Z6 POLAR – HARDWARE

XGIMI Z6 využívá DLP technologii v kombinaci s LED lampou, jejíž výdrž výrobce stanovuje na 20 000 až 30 000 hodin. Nativní rozlišení je Full HD, projektor si poradí s 3D i se 4K obsahem. Maximální svítivost dosahuje 500 až 700 ANSI lumenů, což stačí na pohodlné sledování za šera či v dobře zatemněné místnosti. Víc od projektoru čekat nemůžete. Za úplné tmy lze vytvořit obraz s téměř třímetrovou úhlopříčkou, za méně ideálních podmínek je to cca 1,8 m. Takto velký obraz projektor vytvoří ze vzdálenosti cca 2,5 metru od projekční plochy.

Tento projektor však není jen pouhé zobrazovadlo, ale multimediální přehrávač postavený na ARM procesoru Mstar 6A838 se čtyřmi jádry Cortex-A53 na frekvenci 1,7 GHz a grafických čipem Mali T-820. Procesor je doplněn o 2 GB RAM a 8 GB interního úložiště. Výkon čipsetu je dostatečný na plynulé přehrávání jak videí v H.264, tak i H.265 ve Full HD i 4K rozlišení včetně těch v HDR10. Ostatní HDR formáty už podporovány nejsou a video se buďto nespustí nebo je trhané.

Ve výbavě dále najdete Bluetooth 4.0 a Wi-Fi s podporou standardu 802.11ac. Bluetooth slouží pro zmíněné dálkové ovládání, připojení externích reproduktorů či sluchátek. K dispozici je i možnost využít vestavěného reproduktoru pro přehrávání hudby např. telefonů. Toto připojení se mi na rozdíl o přehrávání zvuku do sluchátek nepodařilo zprovoznit. Telefon i projektor se vzájemně spárovaly, ale připojení pro přehrávání hudby už se nepovedlo.

Wi-Fi se korektně dokáže připojit k sítím v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz, bohužel kvalita použitého modulu poněkud pokulhává. Pokud projektor není v oblasti s dostatečně silným signálem, ideálně v místnosti, kde je Wi-Fi router, rychlost přenosu dat razantně klesá. Stabilita Wi-Fi je v pořádku, k odhlašování od sítě nedochází, přesto ale nebudete schopní plynule přehrát ani Full HD video z YouTube či přes DLNA.

SYSTÉM

Po krátkém nabootování se dostanete do prostředí, které je hodně podobné systému Android TV. Ten v projektoru je ale hodně zjednodušený s několika málo dlaždicemi. Systém je postaven na postarším Androidu 6 s nadstavbou GMUI. Pohyb v systému i spouštění předinstalovaných aplikací je příjemně svižné. I bez manuálu se velmi rychle zorientujete a zásadní překážkou nebude ani chybějící lokalizace do češtiny. Mezi aplikacemi najdete YouTube, webový prohlížeč, aplikaci Aptoide, což je nezávislý obchod s aplikacemi, průzkumníka souborů, VLC přehrávač, WPS Office pro prohlížení MS Office souborů, TV manager a Kodi. Google Play bohužel chybí, stejně jako možnost instalace aplikací z apk souborů.

V nastavení najdete veškeré potřebné položky pro připojení k Wi-Fi, nastavení obrazu, jeho případné korekce, nastavení zvuku atd. Během testování dorazila aktualizace systému, jež umožnila např. připojení k účtu na YouTube. Bohužel ale neodstranila některé dosti nepříjemné nedostatky, o kterých se rozepíšu dále. Systém podporuje bezdrátové připojení přes Miracast či vlastní aplikaci XGIMI Assistant. Ta dokáže zcela nahradit dálkový ovladač a má přímo na domovské obrazovce i vybrané zástupce z nastavení. Využít můžete i přehrávání multimediálního obsahu uloženého v telefonu nebo zrcadlit obrazovku telefonu. Plynulost obojího je opět závislé na síle Wi-Fi signálu, stejně jako u přehrávání videí.

RECENZE XGIMI Z6 POLAR – ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Po zapnutí a spuštění projektoru dojde k automatickému zaostření obrazu, které až na výjimky nebudete muset manuálně korigovat. Jedinou úpravou bude muset projít zkosení obrazu, pokud nemáte projektor postaven kolmo k projekční ploše. Žádnou jinou úpravu obrazu není nutné provádět. V nastavení sice lze zvolit místo standardního maximální jas, který ale není příliš použitelný, jelikož dojde i k nepřirozené změně barev.

Pokud chcete přehrávat videa z připojeného USB disku, stačí jej připojit, přistoupit k němu přes VLC či File Manager a začít přehrávat. Titulky se v obou přehrávačích korektně zobrazují a lze i nastavit jejich velikost a barvu. Pokud se chcete pustit do světa on-line videí a vyřešíte kvalitu Wi-Fi, máte na výběr jen zmíněný YouTube. Ano, ikonu Kodi na domovské obrazovce sice najdete, ale ke spuštění aplikace nedojde. Tento stav nezměnila ani aktualizace systému. Nepotěší také nemožnost připojení přehrávače VLC k domácí síti pro přehrávání obsahu ve sdílených složkách. Naštěstí si File Manager rozumí s DLNA, přes které se ke sdílených multimediálním souborům bez problémů dostanete.

Během přehrávání lokálních souborů na majitele projektoru nečekají žádné záludnosti. Ovládání je intuitivní, podpora formátů velmi dobrá, nemůžete jen počítat s přehrávání DTS. Ze své sbírky videí jsem nenarazil na žádné, se kterým by si projektor neporadil.

RECENZE XGIMI Z6 POLAR – ZÁVĚR

Projektor XGIMI Z6 je jednoduchý projektor určený nenáročným filmovým fandům, kterým jde hlavně o sledování filmů z domácí sbírky na velké ploše. Kladně lze hodnotit solidní obraz, který zvládá rychlé akční scény i pomalé přechody aniž by vás rušil tzv. duhový efekt typický pro DLP projektory. Nadprůměrně dobrý je také zvuk, i méně zdatné majitele potěší jednoduchý systém s velmi snadnou obsluhou. Škoda, že jsou v něm nedotažené věci, které zbytečně snižují možnosti, které projektor může svému majiteli nabídnout. Pochvalu si také nezaslouží horší citlivost Wi-Fi.

Za zapůjčení projektoru k recenzi děkujeme českému zastoupení XGIMI. Projektor můžete zakoupit ve vybraných českých e-shopech za cenu 16 990 Kč. Za velmi podobnou cenu můžete mít např. projektor Optoma HD29Darbee, který nabídne výrazně vyšší výkon lampy a celkově lepší obraz, chybí mu však vlastní operační systém a s ním spojené výhody.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.