Dnešním mobilním trhem otřásla zpráva o rozhodnutí Googlu ohledně odepření přístupu Huawei k oficiálním updatům Androidu a aplikacemi spojenými právě s Googlem. To je samozřejmě reakce na směrnici amerického prezidenta Trumpa o ohrožení národní bezpečnosti a přidání Huawei na „černou listinu“, která efektivně znamená zákaz pro všechny americké firmy s čínskou firmou obchodovat. Jedná se o další kolo obchodní války mezi dvěma velmocemi, ale na rozdíl od minulého případu s firmou ZTE jaksi stále chybí reálné důkazy o ohrožení bezpečnosti skrze Huawei.

Jen před pár dny (16. května, tedy ještě před rozhodnutím Googlu) se tématu velmi zajímavě věnovala německá média, která varovala před slepým následováním amerických rozhodnutí, která nemusí být zcela v evropském zájmu a hlavně se nezakládají na reálných důkazech. Podle německých médií se i po několika letech vyšetřování nepodařilo německému úřadu pro informační bezpečnost , Evropské Komisi a dalším institucím najít žádná „zadní vrátka“ v síťovém vybavení Huawei. Což se paradoxně nedá říci o amerických kouscích, protože třeba v síťových produktech Cisco bylo od roku 2013 nalezeno alespoň 10 dokumentovaných „vrátek“.

Jochen Homann, ředitel německého federálního úřadu pro síťovou administrativu výslovně vyjádřil názor, aby se stejná pravidla uplatňovala pro všechny zájemce o výstavbu 5G sítí a rozhodovalo se čistě neutrálně bez zneužívání politických bojů, která do mezinárodního obchodu nepatří. Ostatně právě v miliardových kontraktech na výstavbu 5G sítí asi leží „zakopaný pes“ skrývající se za celou kauzou, protože americké firmy za Huawei začaly zaostávat ve vývoji 5G technologií a velká část světa by dala přednost čínské firmě. Každopádně jsou sankce tzv. „na dobré slovo“ bez důkazů poměrně ošemetnou záležitostí a bude zajímavé celou kauzu sledovat dále.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.