Minulý týden, po intervenci Donalda Trumpa s důrazem na ohrožení národní bezpečnosti, přidalo americké Ministerstvo obchodu společnost Huawei na „černou listinu“. To v praxi bude znamenat, že Huawei a všechny jeho dceřiné společnosti budou mít striktně zakázánu spolupráci s veškerými americkými firmami, které jim dodávají jak hardware tak i software. Tím se tedy Huawei musí začít spoléhat pouze na své vlastní produkty. V souvislosti s dodávkami software by to pro Huawei mohlo mít poměrně vážné důsledky. Google jim totiž hodlá značně omezit používání operačního systému Android.

Podle agentury Reuters v Google stále běží diskuze o tom, jak přesně a jaké služby budou pro Huawei v rámci Androidu omezeny. Ani analytici si v této chvíli netroufají odhadovat, jak velký dopad to na Huawei a jeho produkty bude mít. Reuters uvádí, že čínský výrobce bude moci zřejmě využívat jen očesanou open source (AOSP) verzi, která je volně dostupná. Uživatelé by se tak museli obejít bez hojně používaných služeb jako je například Google Play, Mapy, YouTube, Chrome, Gmail a další proprietární aplikace. V ohrožení jsou i některé aktualizace systému. Podle mluvčího společnosti Google však majitelé současný telefonů Huawei budou moci i nadále využívat výše zmíněné aplikace a služby a také stahovat aktualizace. Kdy a v jakém rozsahu dojde k omezení však mluvčí neuvedl.

Z minulosti je známo, že Huawei svým způsobem s omezením ze strany amerických dodavatelů počítal a v oblasti hardware začíná být soběstačný. Je také známo, že pracuje i na vývoji vlastního operačního systému a dalších technologií. Některé z nich jsou už dokonce u produktů prodávaných na čínském trhu využívány. Dopad těchto restrikcí by tedy na čínském trhu mohl být minimální, ostatně většina mobilních aplikací Google je v Číně zakázána, nebo podléhá značné cenzuře. Ovšem na evropském trhu, kde má Huawei druhý největší tržní podíl, by dopad omezení mohl být drtivý.