Hodnocení recenzenta

Prodejní úspěch Huawei P30 Lite určitě nemine. Do boje s konkurencí je velmi dobře vybaven, moc prostoru pro jeho kritiku výrobce nezanechal. Nadmíru podařené jsou zejména fotky, a to z obou kamer.

8.5
x/10

Stejně jako loni i letošní top modely Huawei řady P jsou dostupné ve třech provedeních. Špičkové P30 a P30 Pro doplňuje odlehčená verze P30 Lite, která má největší šanci na prodejní úspěch. Huawei se v poslední době hodně zaměřuje na kvalitu fotoaparátu, což stvrdil partnerstvím s věhlasnou společností Leica. Za úspěch této spolupráce lze bezpochyby považovat umístnění hned tří telefonů Huawei mezi pěti nejlépe hodnocenými telefony v žebříčku DxOMark. Model P30 Lite sice logo Leica na svých zádech nenese, přesto se může pochlubit nadprůměrně kvalitními fotkami. Zda vás telefon osloví i jinými vlastnostmi, o tom informuje následující recenze Huawei P30 Lite.

BALENÍ

Po otevření bílé krabičky se zlatými nápisy na vás žádné velké překvapení nečeká. Telefon je zabalen v tradičním sáčku a uložen je na menší krabičce, v níž byl uložen jen trn na šuplík SIM karet. Žádný návod, či brožurka se základním popisem, přibalen nebyl. Pod krabičkou má své místo nabíječka, USB kabel a překvapivě i pecková sluchátka. S jejich rozbalováním ale neztrácejte čas. Zvuk, který se z nich line, nestojí ani za tu minutu času, který potřebujete k jejich rozmotání a připojení k telefonu. Pokud jste ovšem zvyklí používat noname sluchátka za sto korun od pokladny supermarketu, pak si patrně polepšíte. Namísto zbytečných sluchátek mohl výrobce raději přibalit ochranný kryt, který byste ocenili ihned po vybalení telefonu. O tom ale v další kapitole.

Recenze Huawei P30 Lite – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Huawei P30 Lite se prodává ve třech barevných provedeních. Tradiční černou a bílou doplňuje modrá s gradientním efektem, který se opravdu povedl. Horní strana zad září světle modrou barvou, jež postupně přechází až do tmavě fialové na spodku zad. Kromě absolutní tmy vypadají záda vždy opravdu parádně. Stejnou modrou barvu jako na zádech najdete i na jednolitém kovovém rámu telefonu. Do něj jsou čelní rámeček i kovová záda naprosto precizně vloženy.

Ano, záda jsou skleněná a pekelně kloužou. Stačí telefon položit na jen mírně šikmou plochu a už se sune dolů. Pokud si budete chtít telefon koupit, okamžitě k němu doobjednejte nějaký silikonový kryt. Displej kupodivu žádné tvrzené sklo nekryje. Naštěstí je na přední straně nanesena fólie vybavená proti mastící úpravou. Výsledkem je, že i přední strana telefonu neskutečně klouže, ale aspoň se snadno čistí od otisků prstů. Totéž platí i o zádech, která jsou samozřejmě okamžitě a neustále upatlaná. Z jejich roviny výrazně vyčnívá modul zadního fotoaparátu, což je další důvod pro koupi krytu či obalu.

Rozložení jednotlivých prvků po těle není u tohoto telefonu tak úplně standardní. Spínací tlačítko a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti jsou na obvyklém místě na pravém boku. USB-C konektor najdete uprostřed spodní strany rámu. Vedle něj sídlí malá štěrbina mikrofonu a hlasitý reproduktor. Dokáže sice hrát hodně nahlas, ale svým projevem mě zklamal. Zvuk je nejasný a zastřený, na druhou stranu mu nelze upřít snahu o podání i hlubších tónů. Nalevo od USB konektoru má své místo výstup na sluchátka, za což lze výrobce jen pochválit.

Levý bok telefonu zůstal zcela prázdný, hybridní slot pro SIM karty se totiž odstěhoval netypicky na horní stranu. Až budete do telefonu vkládat SIM kartu či microSD kartu, dejte pozor, abyste trn zastrčili do správné dírky. Hned vedle slotu je totiž i zdířka sekundárního mikrofonu.

Displej má dle výrobce zabírat 90 % přední strany. Rámečky jsou tedy dle aktuálních trendů tenké, i když ne nějak extrémně. Mírně širší je jen spodní okraj. Pochopitelně nesmí chybět ani výřez, který je ovšem minimalizován na nezbytné minimum pro přední kameru. Nad ní je úzká štěrbina sluchátka, do které výrobce umístil i barevnou notifikační LED. Ta je bohužel velmi malá a navíc zapuštěná poměrně hluboko pod mřížkou sluchátkového reproduktoru. Výsledkem je, že její svit je vidět pouze pokud se na telefon díváte v přímé ose. I z mírného úhlu není LEDka vůbec vidět.

Stejně jako v případě vzhledu či výřezu displeje se Huawei P30 Lite drží současných trendů i v rozměrech. Mezigeneračně došlo ke zvětší rozměrů, kdy výška narostla na 152,9 mm a šířka na 72,2 mm. Tloušťka 7,4 mm zůstala zachována. Hmotnost se vyšplhala na 159 gramů. Rozhodně se tedy nejedná o malý telefon, po kterém spousta zájemců stále volá.

Recenze Huawei P30 Lite – DISPLEJ

Úhlopříčka 6,15 palce, rozlišení 2312 x 1080 px a IPS panel. To jsou strohé údaje definující základní parametry displeje. Každodenní soužití s ním je vcelku bezproblémové. Barvy jsou krásně živé, možná až moc, což je do jisté míry způsobeno i intenzivnějším podsvícením, než jaké by bylo potřeba. Pokud necháte regulaci podsvícení na automatice, budete se muset smířit se stále zvýšeným jasem, než jaký by pro běžné používání bylo potřeba. Zejména za šera je to nepříjemné a budete muset často sáhnout po ručním snížení jasu.

Radost vám neudělá ani rychlost automatického snížení jasu, pokud např. zhasnete světlo v místnosti. Než telefon zareaguje, počkáte si i 10 sekund. V opačném případě, tedy při rozsvícení nebo při vytažení telefonu na slunci, reaguje podsvícení okamžitě. Na přímém slunci je displej velmi dobře čitelný.

Nastavení displeje umožňuje kromě probuzení telefonu poklepáním všechny současné funkce moderních telefonů. Nechybí tedy čtecí režim s nastavitelnou teplotou barev a pravidelného spouštění, přednastavené i manuální nastavení režimů barev, možnost skrytí výřezu tak, že horní lišta zčerná, či chytré rozlišení, které dle potřeby sníží rozlišení, což má pozitivní dopad na výdrž baterie.

Recenze Huawei P30 Lite -HARDWARE A VÝKON

Tento telefon bude u části potenciálních zájemců kritizován za výkon dodávaný čipsetem Kirin 710, který najdete jak v loňském Honoru 8A, tak i letošním P Smartu. Oba to jsou telefony, jejichž cenovka je o hezkých pár tisíc nižší. Pokud je pro vás hrubý hardwarový výkon, např. kvůli hraní náročných her, důležitou vlastností, pravděpodobně se poohlédnete u konkurence. Rozhodně ale nelze tvrdit, že by výkon na současné hry nestačil, jen rezerva do budoucna bude menší.

Běžní uživatelé či méně nároční hráči budou naprosto spokojeni, na jakoukoliv práci i zábavu má hardware dostatek sil, a to i díky 4 GB operační paměti, kterou se vám zcela zaplnit snad nikdy nepodaří. Nadstandardní je pak 128 GB interní úložiště, nemusí vás tedy ani mrzet hybridní slot SIM karet. Mírně mě jen zklamaly přenosové rychlosti úložiště při přenosu dat z a do počítače, které se pohybovaly v rozmezí 20 až 25 MB/s.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Telefon má nainstalován Android 9 Pie s tradiční nadstavbou EMUI se stejným pořadovým číslem, tedy 9. EMUI není ve změnách čistého Androidu tolik radikální jako MIUI od Xioami, ale také nenabízí tolik možností úprav a vychytávek. Na druhou stranu umí změnu rozložení matice ikon aplikací, o čemž si majitelé telefonů Xiaomi mohou nechat jen zdát (nemají-li custom ROM). Systém funguje zcela dle očekávání. Je s hardwarem příkladně sladěn, takže jsem během používání telefonu nezaznamenal žádné, byť sebemenší, zasekávání systému či spouštěných aplikacích. Telefon za všech okolností běžel zcela svižně.

S čím ovšem musíte počítat, je agresivní režim ukončování aplikací, které jsou nemilosrdně už po pár vteřinách na pozadí vypnuty. Zabránit tomu lze pouze tak, že v nastavení u každé konkrétní aplikace nastavíte manuální režim spouštění aplikace. Na druhou stranu se tento nekompromisní přístup pozitivně projeví na výdrži, o tom ale později.

Dobrou zprávou je, že se z EMUI již vytratily předinstalované zbytečné aplikace a dema her. Aplikace, které do systému výrobce přidává, lze bez problémů využít či pravidelně používat. Patří sem např. poznámkový blok, záznam zvuku, záloha dat do cloudu, elektronický kompas či nástroj pro přenos dat z předchozího telefonu. Zejména pro ženy je určena aplikace Zrcadlo, která aktivuje přední kameru a na plno rozsvítí podsvícení displeje.

Pokud jste zvyklí na používání gest, ani v této oblasti vás telefon nezklame. Běžné ovládání softwarovými tlačítky můžete vypnout a nahradit jej buďto jedním navigačním tlačítkem nebo gesty, která provádíte ve spodní části displeje. Druhá část zjednodušení ovládání je spojená s pohyby telefonu. Nastavit můžete, co se má stát po převrácení telefonu, jeho zvednutí či přiblížení k uchu.

O bezpečnost vašich dat se stará hned několik systémových prvků. Patří sem zámek aplikací, soukromý prostor, kam budete ukládat jen soukromá data, ke kterým se dostanete po zadání PINu či otiskem prstu. K dispozici je i nástroj Sejf, který šifruje fotografie, zvukové nahrávky či jiné soubory.

Bezpečnost systému jako takového chrání tradiční čtečka otisků prstů s naprosto perfektní přesností a rychlostí. Odemykání pomocí čtečky lze zkombinovat s odemknutím pomocí rozpoznání obličeje přes přední kameru. I toto odemykání je bleskové a výborně funguje i za horších světelných podmínek. Pokud obě tyto metody selžou, musíte pro vstup do systému zadat šestimístný PIN. Opět si povzdechnu, že nelze použít jednodušší a rychlejší gesto.

Recenze Huawei P30 Lite – BATERIE A VÝDRŽ

V předchozí kapitole jsem nakousl něco málo o výdrži a nyní nastal čas se na ni podívat detailně. Baterie telefonu má kapacitu 3340 mAh, což je na dnešní poměry standardní hodnota. Telefon dokáže s energií hospodařit nadmíru dobře a určitě k tomu dopomáhá i ono nekompromisní ukončování aplikací. Já mám běžně telefon neustále připojen přes LTE nebo Wi-Fi s aktivní synchronizací dvou mailových účtů a v tomto režimu ubývala energie rychlostí cca 0,5 % za hodinu. To je skutečně parádní výsledek.

Během téměř dvou týdnů používání se výdrž pohybovala od jednoho a půl dne až po necelé dva dny. Záleželo na četnosti a délce hovorů a také jak moc jsem využíval fotoaparát. Moje běžné používání představuje kromě aktivních mailů i on-line komunikaci, webové služby a pár desítek minut hraní méně náročných her. Na noc jsem telefon nevypínal, v režimu letadlo ubylo vždy jen jedno procento kapacity baterie.

Jeden den vám telefon určitě vydrží i když mu budete hodně nakládat. Dvoudenní výdrže dosáhnete jen za cenu výrazného omezení aktivit s telefonem. I když budete nuceni sáhnout po nabíječce v průběhu dne, potěší vás rychlost s jakou je schopna energii do baterie pumpovat. Její výkon je 18 W a pro nabití baterie se zbývajícími 20 % potřebovala cca 85 minut. Po hodině nabíjení ukazoval stav baterie 85 %. Zamrzet může jen absence bezdrátového nabíjení, k čemuž skleněná záda vyloženě vybízejí.

Recenze Huawei P30 Lite – KONEKTIVITA

Bezdrátovými technologiemi vás bude Huawei P30 Lite hýčkat, neschází mu totiž nic podstatného. LTE včetně VoLTE je samozřejmostí, dvoupásmová Wi-Fi s podporou standardu 802.11ac je také přítomna a totéž lze říci i o NFC. Bluetooth podporuje kodek aptX HD pro kvalitní přenos zvuku do kompatibilních sluchátek. Vytknout tak můžete snad jen jeho starší verzi označenou 4.2. S žádnou z uvedených bezdrátových technologií jsem nezaznamenal sebemenší problém. Vše fungovalo bez jediného zaškobrtnutí.

Telefonu nechybí ani možnost příjmu FM rádia, které projde vlnové pásmo velmi rychle a seznam naladěných frekvencí vám hned nabídne. Citlivost je velmi dobrá, takže lze bez problémů poslouchat i stanice s horším signálem. Nezbytností jsou samozřejmě připojená sluchátka, která slouží jako anténa.

GPS

Z lokalizačních funkcí neschází telefonu podpora GPS, GLONASS a BDS. Zkušenosti s lokalizací jsou lehce rozporuplné. Fix byl sice okamžitý, ale k přesnosti míval často dosti daleko. Někdy moji pozici po přerušení signálu zaznamenal na opačné straně ulice. Během pohybu se však poměrně rychle správná poloha již zaměřila. Přesnost záznamu pohybu byla už lepší, byť k dokonalosti něco málo také chybělo. Pro běžné navigování v autě nebo cyklovýletech nebudete mít problém, u geocachingu už bych byl opatrný.

FOTOAPARÁTY

Dostáváme se ke kapitole, která je pro Huawei P30 Lite stěžejní, jelikož právě kvality trojitého hlavního fotoaparátu jsou z mého pohledu nejsilnější zbraní tohoto telefonu v konkurenčním boji. Trojitý hlavní fotoaparát je složen z hlavního 48 Mpx snímače s PDAF ostřením a světelností f/1.8, sekundárního 8 Mpx snímače se širokoúhlou optikou a doplňkového 2 Mpx snímače pro lepší podání hloubky ostrosti. Tento základ je pak doplněn o umělou inteligenci, která má rozpoznat focenou scénu a vylepšit celkové podání snímku. Přiznám se ale, že jejího vlivu jsem si na fotkách téměř nevšiml.

Důležitější je, že pořízené fotky jsou za všech okolností, včetně nočních scén, nadprůměrně dobré a v rámci dané kategorie patří mezi to nejlepší, co můžete dnes z mobilu střední třídy dostat. Ostření je opravdu rychlé, problémy kameře nečiní ani protisvětlo, které lze ještě účinněji eliminovat HDR režimem. Fotky mají standardně 12 Mpx rozlišení, což znamená, že ze čtyř pixelů software dodatečně vytvoří jeden. Výsledkem jsou ostré fotky s mnoha detaily a pěknými barvami. Přepnout však můžete i na 48 Mpx režim, příp. lze vysoké rozlišení využít pro přiblížení.

Během pořizování zkušebních fotek jsem narazil na bug, který snad výrobce v budoucí aktualizaci opraví. Pokud přepnete na širokoúhlý režim a zůstane vám zapnutý blesk, výsledkem je zeleně obarvená fotka jako byste fotili přes zelenou folii. Do galerie zkušebních snímků přidávám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Pokud pravidelně zásobujete sociální sítě selfíčky, bude vás zajímat, zda přední kamera dokáže držet krok s tou zadní. 24 Mpx snímač se světelností f/2.0 produkuje taktéž velmi dobré fotky, za které by se nemusely stydět ani hlavní fotoaparáty levnějších telefonů.

Jestliže fotkami vás Huawei P30 Lite namlsá, videem vás vrátí o pár let zpět. Telefon neumožňuje záznam ve 4K, což by až tak nevadilo, ovšem kvalita Full HD záznamů jen těžko obstojí kvůli mizerné ostrosti. Videa vypadají jako interpolovaná ze 720p záznamu. Při natáčení můžete zvolit, zda se záznam bude ukládat rychlostí 60 sn./s či 30 sn./s. Bohužel nikde v aplikaci se nedozvíte, že jen pomalejší rychlost záznamu je doplněna elektronickou stabilizací. Její účinek je velmi dobrý.

 

K dispozici je i možnost pořizovat zpomalená videa v HD rozlišení rychlostí 120 sn./s nebo 480 sn./s. Pro jejich kvalitu platí totéž, co pro běžná videa.

Aplikace fotoaparátu by z mého pohledu zasloužila lepší rozmístění jednotlivých funkcí i lepší nápovědu k vybraným prvkům nastavení. Nechápu, proč je např. aktivace HDR režimu ukryta v menu Další, kam se musíte nejprve proswipovat.

Recenze Huawei P30 Lite – ZÁVĚR

Huawei P30 Lite, jakožto nejlevnější zástupce letošní prémiové řady, svému výrobci ostudu rozhodně neudělá a určitě si najde nemalý zástup spokojených majitelů. Telefon nabídne výborně zpracované tělo se zajímavými gradientovými efekty, barvami zářící displej, dobrou výdrž i rychlé nabíjení a výborný fotoaparát. Výkon hardwaru je pro drtivou většinu zájemců naprosto dostatečný a potěší i nadstandardní kapacita úložiště s možností dalšího rozšíření.

Vylepšit by si naopak zasloužila automatická regulace jasu a hlavně kvalita videí, která výrazně zaostává za skvělými fotkami. Daní za neotřelý vzhled je nutnost koupě obalu či pouzdra, jinak budete muset telefon střežit jako oko v hlavě, aby vám někde nesklouzl a nerozbil se. Mnozí z vás také nebudou ochotní akceptovat rozměry způsobené velkým displejem. Současná doba zkrátka kompaktním telefonům příliš nepřeje.

Cena tohoto telefonu je aktuálně nastavena na 8990 Kč, což je odpovídající suma za telefon uvedených kvalit. Jeho nejbližší konkurencí je nastupující Xiaomi MI 9 SE či Samsung A50. Oba se prodávají za stejnou cenu, mají taktéž trojitý fotoaparát, ale navíc např. AMOLED displej.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei.