V současné době se zmiňování 5G sítí nevyhneme skoro v žádném článku o moderních vlajkových lodích, ale určitě velká část našich čtenářů asi ani netuší jakých závratných rychlostí jsou opravdu 5G modemy první generace schopny. Jeden takový pokud nám předvedl jeden z ředitelů Xiaomi Qi Zhiyuan, který otestoval novinkový Xiaomi Mi MIX 3 5G, který se před pár dny začal prodávat ve Švýcarsku s cenovkou 847 franků (tedy asi 838 dolarů).

A rychlosti 5G sítě nám opravdu pocuchá frizúru, protože se test stahování zastavil na závratných 1026 Mbps. To pro lepší představu znamená, že klasický nenáročný zákazník typického českého operátora s 1.5 GB datovým tarifem (a že takových je stále bohužel plno) vyčerpá svůj bohatý limit za slušných 12 vteřin… To nás může opravdu naplňovat optimismem, ale nebojte se, než se k nám 5G vůbec reálně podívá tak si ještě pár let počkáme a třeba nám operátoři na našem specifickém trhu milostivě pár dalších možných sekund stahování přihodí.

Samotné Xiaomi Mi MIX 3 5G je pro nás tak zatím zcela zbytečným kouskem, ale to nás nemusí příliš mrzet, protože jedinou změnou je oproti klasické verzi pouze nárůst kapacity baterie na 3800 mAh (a samozřejmě přítomnost 5G modemu). Lepší baterie je nutností, protože i spotřeba 5G varianty telefonu by měla být zhruba o 10 % náročnější.