Xiaomi myslí bitvu o 5G telefony opravdu vážně a jejich první vlaštovka byla právě oficiálně představena i na evropské půdě, konkrétně ve Švýcarsku. Nejedná se o žádné velké překvapení, protože Xiaomi Mi MIX 3 5G verze byla poprvé předvedena už na únorovém veletrhu MWC 2019 v Barceloně. Telefon bude k dostání u švýcarského operátora Sunrise a s oficiální cenou 599 euro je dražší zhruba o třetinu než klasická verze. Což potvrzuje poměrně značný cenový nárůst spojený s integrací podpory 5G sítí do telefonních modelů.

Xiaomi Mi MIX 3 5G je jedním z prvních komerčně nasazených telefonů s podporou 5G sítí na světě a je vybaven procesorem Snapdragon 855 spolu s 5G baseband modemem X50. Dále pak narostla kapacita baterie na 3800 mAh oproti 3200 mAh u základní varianty. Jinak zůstalo vše při starém, takže jde o klasické Mi MIX 3 s vysouvací konstrukcí, 6,39-palcovým AMOLED displejem s FHD+ rozlišením, až 10 GB RAM nebo 256 GB vnitřní paměti, případně 24 Mpix selfie kamerkou a duálním zadní fotoaparátem s pokročilou podporou AI.

Pro našince jsou však podobné zprávy v podstatě jen kuriozitou a lehce sci-fi čtením, protože v našich podmínkách se reálného nasazení 5G hned tak nedočkáme. Jen před pár dny proběhlo médii vyjádření vlády o předpokládaném spuštění 5G sítí u našich operátorů do roku 2024. Samotná aukce kmitočtů by měla proběhnout v roce 2020, ale to je jak známo pouze první krok. Operátoři by pak údajně dostali na vybudování 5G sítí čas právě až do roku 2024. Takže bych s nákupem 5G telefonu opravdu asi počkal… Třeba do té doby zamrzne peklo a i naši operátoři nabídnou slušné datové připojení bez omezení, aby bylo 5G vůbec reálně využitelné.