Hodnocení recenzenta

Hodinky Honor Watch Magic jsou více než chytré hodinky, dobře propracovaný fitness náramek. Pokud jsou pro vás sportovní funkce primární, k celkovému skóre si jeden bod připočtěte.

7.5
x/10

Stejně jako telefony Honor jsou cenově atraktivnějšími sourozenci telefonů Huawei, jsou i chytré hodinky Honor Watch Magic levnější alternativou k hodinkám Huawei Watch GT. Po funkční stránce jsou oboje hodinky téměř identické, následující recenzi tak můžete s velkou měrou vztáhnout i k hodinkám Huawei. Pojďme se tedy podívat, jak se čínskému gigantu podařilo vstoupit do segmentu chytrých hodinek.

BALENÍ

Hodinky dorazily v překvapivě velké krabičce v modrém provedení s lesklými tyrkysovými nápisy, což je pro Honor tradiční barva. Krabička je velká proto, že hodinky jsou v ní uloženy na výšku se sepnutým řemínkem. Druhá polovina krabičky patří jednoduchému manuálu, magnetické kolébce pro nabíjení a USB kabelu s konektorem USB-C.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Stěžejní rozdíl mezi hodinkami Huawei Watch GT a Honor Watch Magic je ve velikosti. Watch Magic jsou menší a lépe tak sednou na úzká zápěstí, což ocení zejména mladší uživatelé a ženy. Šířka v obou osách činí shodných 42,8 mm, na výšku mají hodinky jen 9,8 mm. Hmotnost 32,5 gramů je opravdu nízká a vaše zápěstí si na jejich přítomnost velmi rychle zvykne.

Na výrobu těla hodinek byla použita nerezová ocel, kterou najdete na horní straně kolem displeje a biologicky rozložitelný nylonový plast ve spodní části, která se dotýká kůže. Stříbrné provedení hodinek, které jsem měl k dispozici, je dodáváno s koženým řemínkem, jehož spodní část je silikonová. Tato verze působí velmi elegantně a bez problému můžete hodinky vzít i k obleku.

K dispozici je však i černá verze s celosilikonovým řemínkem. Po ní sáhnete, pokud dáváte přednost sportovnějšímu stylu. Ženy a dívky by určitě ocenily i růžovou variantu, ta se u nás ale bohužel neprodává. Každopádně si vzhled hodinek můžete snadno přizpůsobit výměnou řemínku, což lze provést velmi jednoduše díky pružinkovému mechanizmu a malému táhlu na osičce.

K ovládání hodinek nelze využít lunetu, ta je pevnou součástí těla. Primárním ovládacím prvkem je dotykový displej a dvě boční tlačítka. Na spodní straně hodinek najdete senzory pro měření srdečního tepu, nabíjecí konektory a drobným písmem i informaci, že tělo je voděodolné do 5ATM. Znamená to tedy, že hodinky nebudete muset z ruky sundávat ani při plavání.

DISPLEJ

Jestliže jsem psal, že Watch Magic jsou menší než Watch GT, musí se velikost zákonitě promítnout i na velikosti displeje, který má u Magic průměr 1,2 palce. Výrobce použil OLED displej s rozlišením 390 x 390 px. Hustota pixelů odpovídá hodnotě 326 ppi, jednotlivých pixelů si tedy nemáte šanci všimnout. OLED technologie navíc zajišťuje perfektní černou a krásně syté barvy.

Na displej je opravdu radost se dívat. Když si připočtete dostatečně silný jas, který umožňuje bezproblémovou čitelnost i na přímém slunci, nenajdete důvod, co na displeji kritizovat. Úroveň podsvícení můžete nastavit manuálně v pěti krocích, ale nedovedu si představit situaci, kdy byste tuto funkci využili. Automatika totiž pracuje naprosto spolehlivě.

K aktivaci displeje, který je standardně vypnutý, použijete buďto tlačítka, nebo si v nastavení zvolíte automatické probuzení při pohybu zápěstí. Hodinky správně rozpoznají, kdy jsou ve vodorovné poloze a s mírným zpožděním se displej rozsvítí na cca 15 sekund, pokud s rukou nehýbete. Jestliže ruku dáte opět podél těla nebo položíte na stůl, displej ihned zhasne. Přímo v menu hodinek je i možnost aktivace neustále zapnutého displeje tzv. Show Time.

FUNKCE HODINEK

Počet funkcí, které hodinky nabízejí, je poměrně bohatý a zaměřený především na sportovní aktivity. Je potřeba ale dodat, že jejich výčet je víceméně konečný, pokud budoucí aktualizací softwaru výrobce nějakou nepřidá. Důvodem je použití uzavřeného systému Lite OS, který neumožňuje instalace aplikací a navíc je kompletně v angličtině. Hodinky zároveň nebudou sloužit jako prodloužená ruka telefonu, ale spíše jako dobře propracovaný fitness náramek. Kolem sportovních aktivit se točí celý systém i doprovodná aplikace Huawei Zdraví.

Pro ovládání systému slouží swipování a obě boční tlačítka, po jejichž stisknutí se zobrazí výchozí obrazovka. Jaká bude její podoba si můžete zvolit v nastavení, kde najdete devět různých typů. Kromě klasického ciferníku je k dispozici např. vzhled s průběžných dosahováním denních aktivit, s předpovědí počasí či s informacemi o naměřených hodnotách srdečního tepu.

Na úvodní obrazovce se tahem od horního okraje displeje dostanete na servisní obrazovku, kde jsou k dispozici ikony rychlých akcí Nerušit, Stále zapnutý displej, Najít telefon, Uzamčení prostředí hodinek a Vstup do nastavení. Nechybí ani informace, zda jsou hodinky připojeny k telefonu, stav baterie a aktuální datum.

Po stisknutí horního tlačítka se dostanete do menu systému, ve kterém se zobrazují ikony s popisky jednotlivých akcí. První je menu Cvičení, do kterého můžete vstoupit přímo stisknutím spodního tlačítka. Následují záznamy cvičení s detailními informace o průběhu každé zaznamenané aktivity. Další volbou je okamžité měření srdečního tepu, které cca desetkrát opakovaně za sebou tep změří.

Další v pořadí je denní záznam aktivit, kde se dozvíte, kolik kroků jste již ušli, kolik minut jste se věnovali cvičení a kolik času zabralo pasivní sezení. Následují informace o spánku, barometr se schopností určit nadmořskou výšku, kompas, předpověď počasí, stopky, časovač s přednastavenými časy odpočtu, budík a baterka, po jejíž aktivaci se displej rozzáří bílou barvou. Poslední funkcí v tomto menu je opět Najít telefon. Po jeho vybrání začne připojený telefon hlasitě hrát.

V menu Cvičení najdete průvodce běháním, venkovní běh, běh na běžeckém páse, venkovní chůzi, turistika, venkovní jízda na kole, jízda na rotopedu, plavání v bazénu, venkovní plavání a volné cvičení. Po zvolení venkovních aktivit musíte pár sekund počkat, než hodinky zaznamenají vaši polohu pomocí GPS, GLONASS i GALILEO a pak již můžete vyrazit. Počítejte jen s tím, že fix polohy není tak rychlý, jak jste zvyklí u mobilních telefonů. Než hodinky polohu najdou, může to zabrat i několik desítek sekund. Hodně totiž záleží, jak moc máte omezený výhled na oblohu.

ZKUŠENOSTI

Jste-li zvyklí ovládat chytré hodinky otočným kolečkem či lunetou, bude pro vás soužití s těmito hodinkami možná lehce složitější. Pro všechny ostatní, kteří jsou na ovládání pomocí swipování zvyklí z telefonu, to žádný problém nebude. Posun do nové nabídky se provádí tahem zprava doleva, krok zpět pak zleva doprava. Posun mezi nabídkami je tradičně vertikální.

Výčet výše uvedených funkcí jasně odkazuje na to, že hodinky jsou primárně zaměřeny na podporu sportování. Zaznamenávání aktivit funguje naprosto spolehlivě včetně lokalizace pomocí GPS. Při běžné chůzi jsem počítadlo ušlých kroků srovnával s mým náramkem Xiaomi Mi Band 2, který pokaždé večer ukazoval i o několik tisíc kroků méně. Osobně vidím problém právě u náramku, hodinky totiž byly schopné zaznamenat i pomalé a malé kroky ušlé po bytě.

Totožné srovnání jsem provedl i u monitoru spánku, kdy se výsledky vcelku shodovaly u obou zařízení. Zatímco Mi Band 2 rozpoznává jen fáze hlubokého a lehkého spánku, hodinky přidávají i fáze REM spánku.

Během testování jsem nevyzkoušel, jak si hodinky poradí se záznamem plavání, jelikož by se namočením určitě poškodil kožený řemínek a jiný jsem k dispozici neměl. Nicméně budu věřit výrobci, který tvrdí, že hodinky samy rozpoznají jakým plaveckým stylem plavete.

O omezené nabídce funkcí, které doplní spárovaný telefon, jsem se již zmínil. Pro běžné používání si v aplikaci můžete nastavit jaká upozornění, resp. z jakých aplikací se upozornění mají zobrazovat. Hodinky dokáží upozornit na příchozí hovor a v případě potřeby jej můžete odmítnout, dále dokáží zobrazit došlou SMS zprávu či zprávu z Messengeru, Hangouts apod. České znaky jsou kupodivu podporovány, ovšem vždy je za českým písmenem mezera, takže odsazení textu není úplně ideální. Navíc si hodinky došlé zprávy nepamatují a v momentě, kdy ji přečtete a přesunete se na jinou obrazovku, zpráva zmizí.

Mně se navíc v průběhu testování přestaly notifikace a zprávy zobrazovat úplně, aniž by došlo k nějaké aktualizaci aplikace či systému. Aplikace Zdraví mě sice informovala, že nemám aktuální verzi aplikace WebView, jejíž aktualizaci jsem tedy ihned provedl, ovšem na (ne)funkčnost odesílání zpráv či jiných notifikací do hodinek to nemělo žádný vliv.

APLIKACE ZDRAVÍ

V dřívějších recenzích se dočtete, že aplikace nazvaná Health není lokalizovaná do češtiny. To se ale již změnilo a aplikace s vámi bude promlouvat naší mateřštinou. Na úvodní obrazovce máte ve formě dlaždic ihned informace o aktuálním stavu ušlých kroků a času, který jste věnovali intenzivnější fyzické aktivitě. V dalších dlaždicích jsou záznamy o posledním cvičení, informace o délce spánku, srdečním tepu či hmotnosti. Všechny dlaždice jsou aktivní, takže po jejich tapnutí se dostáváte k detailním informacím.

Ve spodní části aplikace se můžete přepnout do sekce Cvičení, kde máte historii svých sportovních aktivit rozdělených do záložek Běh, Chůze, Jízda na kole a Vlak, což je chybně přeložený výraz pro trénink běhání. Detailní informace o jednotlivých aktivitách jsou opravdu velmi detailní včetně mapy, kudy jste se pohybovali, průběhu rychlosti, srdečního tepu či nadmořské výšky, a to vše včetně grafů.

Poslední částí aplikace jsou informace o uživateli, kde si můžete nastavit cíle, jakých chcete dosáhnout a dozvíte se i agregované informace o celkově ušlých krocích, spálených kalorií, ujetých kilometrech na kole apod. za vybraný časový interval. Za splnění cílů vám také aplikace uděluje medaile, což může působit jako jistá forma motivace.

Své sportovní výkony a úspěchy můžete také sdílet se světem pomocí Google Fit či MyFitnessPal, oblíbená Strava bohužel chybí.

VÝDRŽ NA BATERII

Dle informací od výrobce mají hodinky vydržet na jedno nabití až sedm dní. Této hodnoty lze ale dosáhnout pouze pokud budete hodinky využívat jen jako hodinky, tzn. bez přijímání notifikací, sledování kvality spánku či měření tepu. Já jsem během testování monitoring spánku aktivní měl, stejně tak přijímání notifikací (než přestaly fungovat), zkoušel jsem záznam venkovních sportovních aktivit i ostatní funkce a hodinky mi vždy vydržely cca 4 dny, což hodnotím jako velmi dobrou hodnotu.

Výdrž nejvíc ovlivňuje aktivní GPS. Pokud budete na celodenním výletě a budete zaznamenávat svoji polohu, pak večer budete muset sáhnout po nabíječce. Pokud sportu holdujete jen o víkendu, pracovní týden bez nabíječky bez problémů zvládnete.

K nabíjení slouží dodávaná magnetické kolébka, na které hodinky pevně drží. Nabíjet můžete libovolnou 5V nabíječkou od telefonu. Potřebný USB-C kabel přibalen je. Stejně jako výdrž lze pochválit i dobu nabíjení 178 mAh baterie. Ze zbývajících 20 % do plné kapacity to trvá cca 75 minut, ovšem již po třiceti minutách nabíjení přibude rovných 50 % kapacity.

ZÁVĚR

Hodinky Honor Watch Magic jsou určitě velmi podařené hodinky, jejichž funkce jsou primárně zaměřeny na uživatele, kteří často a rádi sportují, ale nechtějí hodinky z ruky sundat ani při pracovních povinnostech. Záznam aktivit je na opravdu vysoké úrovni a minimálně amatérské a rekreační sportovce plně uspokojí. Mezi klady lze dále zahrnout výborné zpracování, snadno vyměnitelný řemínek, výdrž na baterii i výborný displej.

Co vám naopak může vadit, je uzavřený systém neumožňující rozšíření funkcí pomocí aplikací, nemožnost do hodinek nahrát hudbu, kterou při sportování rádi posloucháte i velmi omezenou funkčnost, která doplňuje funkce spárovaného telefonu.

Hodinky Honor Watch Magic jsou k dispozici v mnoha českých e-shopech za cenu od 4 000 Kč za levnější černé provedení. Za zapůjčení hodinek k recenzi děkujeme českému zastoupení značky Honor.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.