Včera se konečně i domácí čínské trhy dočkaly oficiálního představení a vydání vlajkových modelů Huawei P30 a P30 Pro. A také jsme se při této příležitosti dočkali i velmi zvláštních vyjádření jednoho z šéfů firmy, pana Yu Chengdonga, který se vyjádřil k chybějícímu skóre v benchmarku DxOMark základního modelu P30 během prezentace. Podle jeho slov nebylo zveřejnění nutné, protože je skóre v podstatě stejné jako u P30 Pro… To jsou silná slova, která jsou očividným nesmyslem.

Ačkoliv jsou oba telefony po fotografické stránce vybaveny skvěle, tak jsou hardwarové rozdíly natolik markantní, že je v podstatě nemožné, aby si výsledky v DxOMarku byly podobné. Špičkový Huawei P30 Pro se totiž může pochlubit hned čtveřicí zadních senzorů zastoupených 40 Mpix Huawei Super Spectrum s OIS a f/1.6, 8 Mpix telefoto čočkou s f/3.4 a periskopickým systémem pro 5x optický zoom, 10x hybridní zoom a 50x digitální zoom, ToF (time of flight) senzorem a 20 Mpix širokoúhlým senzorem s f/2.2. Nemluvě o 32 Mpix selfie kamerce se světelností f/2.0 a podporou HDR+.

Oproti tomu základní Huawei P30 může nabídnout „jen“ trojici zadních fotoaparátů s hlavním 40 Mpix Huawei Super Spectrum se světelností f/1.8, širokoúhlou 16 Mpix čočku s f/2.2 a 8 Mpix telefoto senzor s f/2.4 a 3x optickým či 5x hybridním zoomem. A samozřejmě také 32 Mpix selfie kamerku s f/2.0. Slova hlavouna Huawei by tak v podstatě znamenala, že optická stabilizace či ToF senzor a lepší hodnoty světelnosti jsou nedůležité, což je samozřejmě nesmysl.

Chybějící skóre při představovačce tak může znamenat úhybný manévr v případě, že už test v DxOMark reálně existuje a jeho výsledky nejsou Huawei zrovna po chuti. Nebo jde prostě jen o nabubřelá marketingová prohlášení, které se neshodují s realitou ani za mák. Každopádně jsem velmi zvědav jak si P30 v testu povede, protože podobné mlžící taktiky jsou vždy varovným signálem.