Hodnocení recenzenta

Honor 8A je průměrný telefon, který do kolen sráží horší výdrž a především podprůměrný fotoaparát.

7
x/10

Honor 8A představuje úplný základ nabídky telefonů této značky pro letošní rok. Aby se u zákazníků prosadil, bude muset nabídnout něco navíc, což bude hodně těžké. V cenové kategorii kolem 4 000 Kč je konkurence více než nabitá a celkem neohroženě zde zvládne Xiaomi hned s několika telefony. Pojďme se tedy podívat, jakými zbraněmi chce do konkurenčního boje Honor 8A zasáhnout a co vám může nabídnout. Recenze Honor 8A začíná.

RECENZE HONOR 8A – BALENÍ

Telefon dorazil v papírové krabici tradiční tyrkysové barvy. Uvnitř na vás žádné milé či nemilé překvapení nečeká. Telefon v modré barvě je zabalen do umělohmotného pytlíku, pod ním je uložena malá polouzavřená krabička s návodem a trnem pro vyjmutí šuplíku SIM karet. Na dně krabičky najdete nezbytnou nabíječku a USB kabel. V této cenové kategorii se jen zřídka dočkáte ochranného krytu či náhradní fólie na displej. Pozitivní ovšem je, že fólie je na displeji nalepena již z výroby.

RECENZE HONOR 8A – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Design Honoru 8A vychází z jeho vyspělejšího sourozence Honoru 8X, čehož si všimnete zejména na zádech s výrazným pruhem v jejich levé čtvrtině. Zatímco Honor 8X měl záda celá lesklá a pruh byl ukryt pod sklem, zde je vcelku logicky použit plast jen s rozdílnou povrchovou úpravou. Pruh je matný, zatímco zbytek zad je lesklý. I v plastovém provedení tento designérský prvek vypadá velmi dobře. Rám telefonu je taktéž plastový s polomatnou povrchovou úpravou a ve stejné barvě jako záda telefonu. Složení jednotlivých dílů je naprosto v pořádku bez náznaku ledabylého dílenského zpracování. Pevnost těla je taktéž v pořádku, žádné vrzání či pazvuky se neozývají ani při snaze telefon silou kroutit.

Rozložení jednotlivých prvků po obvodu telefonu se drží zaběhnutých tradic. Znamená to tedy, že spouštěcí tlačítko a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti jsou umístěny na pravém boku. Na levém najdete šuplík pro SIM karty a microSD kartu. Nejedná se o hybridní řešení, takže nemusíte řešit dilema, zda zvětšit paměť na úkor druhé SIM karty. Horní hrana patří 3,5 mm výstupu na sluchátka a sekundárnímu mikrofonu. Ta spodní pak obstarožnímu microUSB konektoru, mikrofonu a hlasitému reproduktoru, který umí hrát hodně nahlas. Jeho zvukový projev je spíše hlubší se zastřenými středy a výškami. Celkový projev je ale překvapivě dobrý, samozřejmě s přihlédnutím k ceně telefonu.

Na zádech sídlí jen jedna čočka fotoaparátu, což je na dnešní poměry již hodně netradiční pohled. Pochválit musím její minimální vyčnívání z roviny zad. Zcela v duchu dnešní doby nechybí čtečka otisků prstů, ke které nelze mít vůbec žádnou výhradu. Reaguje stejně spolehlivě a bleskově jako u telefonů s násobně vyšší cenovkou.

Současných trendů se drží také displej zabírající cca 79 % čelní plochy. Rámečky jsou relativně tenké vyjma tzv. brady, která je přeci jen větší a zdobí ji nápis Honor. Zcela opačně je na tom horní okraj, který je skutečně příjemně tenký, což má za následek nezbytný výřez v displeji. V něm je umístěna jen čočka předního fotoaparátu, výřez je tedy kapkovitého tvaru. Nad displejem najdete úzkou mřížku reproduktoru sluchátka, pod níž má své místo i RGB LED pro indikaci oznámení systému. Její výkon není nikterak oslnivý, i tak ho ale mohou LEDky telefonů Xiaomi jen tiše závidět.

Pokud byste hádali, že Honor 8A zůstane relativně kompaktním telefonem po vzoru svého předchůdce, budete patrně zklamáni. Šířka 73,5 mm a tloušťka 8 mm mezigeneračně narostly jen nepatrně, výška však poskočila o celé 4 mm. Pokud tedy hledáte něco opravdu malého, Honor 8A vás zklame. Hmotnost 150 gramů naproti tomu zůstala zachována. Za větší rozměry může samozřejmě větší úhlopříčka displeje.

RECENZE HONOR 8A – DISPLEJ

Její hodnota totiž činí 6 palců, poměr stran je 19,5:9, čemuž odpovídá rozlišení 720 x 1 560 px. Z mého pohledu jde o dostatečně jemné rozlišení, u kterého si při běžném používání nemáte šanci jednotlivých pixelů všimnout. Displej je typu IPS s příjemně živými barvami a výbornými pozorovacími úhly. Ke ztrátě kontrastu či blednutí barev nedochází ani při pohledu z ostrých úhlů. V nastavení nechybí možnost si teplotu barev individuálně nastavit, stejně jako aktivovat režim podsvícení bez modrého světla, zde nazvaný Komfortní režim. Stejně jako u ostatních telefonů Huawei/Honor i u tohoto můžete v nastavení skrýt výřez tak, že stavový řádek celý zčerná. Pochválit musím výrobce i za přidání možnosti probuzení telefonu, když jej vezmete do ruky.

Co už si moc velkou pochvalu nezaslouží, je pomalu reagující automatická regulace podsvícení, a to zejména při zhasnutí světla v místnosti. Než automatika zareaguje trvá to i několik sekund. Naopak, když vejdete s telefonem na přímé slunce, rozzáří se podsvícení výrazně svižněji. Rozsah podsvícení je poměrně široký, pro noční hraní je příjemně nízký, na slunci zase zaručuje solidní čitelnost, byť by to mohlo být ještě kousek lepší.

RECENZE HONOR 8A – HARDWARE A VÝKON

Honor 8A spoléhá na čipset Mediatek MT6765, nebo-li Helio P35. Jde o osmi jádrový procesor složený ze dvou čtyř jádrových clusterů. Výkonná čtveřice jader Cortex-A53 je taktovaná na 2,3 GHz, úsporná část totožných jader Cortex-A53 pracuje na frekvenci 1,8 GHz. Grafická část zastoupená čipem IGM powerVR8320 tepe na frekvenci 680 MHz. Helio P35 je vyráběno 12nm výrobní technologií TSMC FinFET stejně jako Helio P22 a má i téměř totožné parametry. Helio P35 se může ale pochlubit o něco vyššími takty, proto také v Antutu dosahuje tento telefon o něco málo lepšího výsledku než Xiaomi Redmi 6, což je stále ještě přímý konkurent Honoru 8A. Procesor zvládne rozjet i náročnější hry, ovšem s nižšími detaily. Problém mu nedělá ani video v H.265, a to až do rozlišení 2K, což je zvláštní, jelikož Xiaomi Redmi 6 zvládl bez problémů přehrát i 4K videa.

Uživatelská paměť s kapacitou 32 GB je na dnešní poměry již standard. Rychlost úložiště odpovídá cenové kategorii telefonu. Jeho výkon tedy stačí na běžné používání, nic jiného se od něj, ostatně ani od celého telefonu, nečeká. Přenos souborů z a do počítače dokáže plně využít rychlost USB 2.0 rozhraní, což už je dnes také standard.

RECENZE HONOR 8A – OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Stejně jako Xiaomi má svůj letitý systém MIUI, u Huawei/Honor telefonů najdete systém EMUI. Ten se od čistého Androidu taktéž liší, ale ne tak výrazně jako MIUI. Verze systému nese označení 9.0.1 a je postavená nad Androidem 9 Pie. Není výjimkou, že EMUI od výrobce je doplněno nemalým množstvím předinstalovaných aplikací a her, které vůbec nepotřebujete a jen zbytečně zabírají místo v paměti. U Honoru 8A se tak naštěstí nestalo, předinstalovaných aplikací mnoho není a mohou se někdy hodit. Patří sem např. Záznam zvuku, Svítilna, Poznámkový blok či Phone Clone pro přenos dat a nastavení z jiného telefonu.

Systém jako celek je výborně odladěn a běhá příjemně svižně. Spouštění aplikací i jejich přepínání pracuje bez sebemenšího zaváhání. Běžné každodenní soužití je tedy naprosto bezproblémové. O rychlé čtečce otisků prstů jsem se již zmínil, stejně svižně a spolehlivě pracuje i odemykání telefonu pomocí rozpoznání obličeje. Pokud si v nastavení aktivujete probuzení displeje pohybem telefonu, nemusíte ani přikládat prst na čtečku a během okamžiku jste v prostředí systému. Škoda jen, že stále nelze spojit otisk prstu s odemknutím pomocí gesta, ale jen šestimístného kódu.

RECENZE HONOR 8A – BATERIE A VÝDRŽ

Vestavěná baterie s kapacitou 3020 mAh se nevymyká ze standardu nejen telefonů stejné cenové kategorie. O pouhých 10 % navíc má např. i špičkový Xiaomi Mi 9, který s energií dokázal hospodařit naprosto skvěle. O Honoru 8A už to ale tak úplně říct nemůžu. Během testování jsem telefon neměl možnost výrazně zatížit množstvím hovorů, zažil se mnou tedy běžné pracovní dny s neustálým připojením k LTE či Wi-Fi, aktivní synchronizací dvou mailových účtů, využíváním on-line komunikace, webové služby a pár desítek minut hraní méně náročných her. Nechybělo ani využívání fotoaparátu a lehce i GPS. Výsledná výdrž se zastavila na jednom a půl dne. Lehce pozitivní je, že jeden i hodně perný den Honor vydrží. Abyste vydrželi do večera druhého dne bude to chtít hodně odříkání.

Pokud telefon jen nečinně leží a je připojen k síti, dokáže být hodně úsporný a odčerpá cca 1 % kapacity za hodinu až hodinu a půl. Přes noc v režimu Letadlo ubyla jen 2 % kapacity. Obojí jsou to výborné hodnoty. V okamžiku, kdy procesor více zatížíte i třeba méně náročnými hrami, začne energie z baterie mizet doslova před očima.

Když už jste nuceni sáhnout po nabíječce, obrňte se trpělivostí. Ze zbývajících 17 % do plné kapacity zabralo nabíjení dlouhých 140 minut. Dodávaná nabíječka má výstupní výkon jen 5V/1A. Nabíjení však neurychlíte ani když sáhnete po výkonnějším zdroji.

KONEKTIVITA

Po stránce konektivity vše funguje jak má, s výjimkou Wi-Fi. LTE už je dnes samozřejmostí, příjemně ale překvapila přítomnost VoLTE. Bluetooth taktéž čile s okolím komunikuje a FM rádio bez problémů zvládne i stanice s horším signálem. Na RDS ale musíte zapomenout. Zbývá tedy Wi-Fi, kterou musím pokárat za absenci podpory sítí v pásmu 5 GHz a nepříliš kvalitní citlivost. V místech se slabším signálem se telefon od sítě odpojil a znovu se již nezvládl připojit. Občas se také stalo, že se telefon od sítě odpojil, i když indikace připojení ukazovala plný signál.

GPS

Honor 8A se může pochlubit velmi dobrou podporou lokalizačních technologií v podobě GPS, GLONASS a BDS. Přesnost zaznamenávání pohybu je opravdu výborná. Na co si však dejte pozor, je fix pozice. Ten je sice hodně rychlý, ale nemusí být vždy přesný. Týká se to zejména případů, kdy GPS několik dní vůbec nepoužíváte, pak je určení pozice i o několik desítek až stovek metrů odlišné. Pokud ale aktivně GPS používáte např. v mapové aplikaci, vejdete do budovy a po pár minutách vyjdete, bez problémů telefon pozici bleskově přesně určí.

FOTOAPARÁTY

Honor 8A jde tak trochu proti proudu, když hlavní hlavní kamera spoléhá jen na jeden snímač. Samozřejmě můžeme spekulovat o tom, kolik levných telefonů má druhý snímač jen pro efekt. Papírově jsou parametry docela zajímavé, rozlišení 13 Mpx není zbytečně mnoho, udávaná světelnost f/1.8 je hodně nadprůměrná a dokonce nechybí ani PDAF ostření. Jenže suché parametry nemusí mít s reálnými výsledky vůbec žádnou souvislost, což tato kamera plně dokazuje.

Problém nastává už u samotného ostření, kdy se ne vždy podaří pořídit zcela ostrý snímek i při focení statické scény. Detaily jsou poměrně slušné, ovšem ve světlých částech snímků se výrazněji slévají. Za šera se pak o detailech nedá hovořit vůbec. Mírně dokáže pomoci focení s aktivním HDR režimem. Ten je ale hodně nevyzpytatelný, s protisvětlem si poradil celkem dobře, ale někdy jeho vliv vůbec nepoznáte a jindy zase celou fotku nepřirozeně zesvětlí a za šera pro změnu ztmaví. Do galerie přidávám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Jestliže přepnete aplikaci do režimu videa a začnete natáčet, čeká na vás velmi nemilé překvapení. Neostrost z fotek se ve videu znásobí a absence detailů je ještě markantnější. Jakmile se navíc objeví pohybující se objekt, kamera začne přeostřovat a výsledek je prakticky nepoužitelný.

Přední kamera s 8 Mpx snímačem a světelností čočky f/2.0 představuje standard, který nikterak nenadchne ani vyloženě neurazí. Pozor jen na přepalování světlých míst focené scény.

Nepříliš podařená není ani aplikace fotoaparátu, namísto ikon pro aktivaci HDR či panoramatu se musíte nejprve dostat do nabídky Další a pak si teprve vybrat, jakou funkci chcete spustit. Možnosti nastavení jsou v aplikaci velmi omezené jen na nezbytné minimum. Otázka je jestli to, vzhledem ke kvalitám kamery, vůbec vadí.

RECENZE HONOR 8A – ZÁVĚR

Honor 8A je dobře vyrobený telefon, který svoji práci odvádí dobře a běžný uživatel s ním bude spokojen. Zpracování telefonu se povedlo, design je vcelku atraktivní, systém je s hardwarem výborně sladěn, odemykání telefonu čtečkou i fotoaparátem je rychlé a bezproblémové, takže zde tedy prostor pro kritiku nenajdete. Co už za pokárání stojí, je kratší výdrž i dlouhé nabíjení a ne úplně spolehlivá Wi-Fi. Ovšem největším zklamáním je fotoaparát, který je skutečně i na poměry levnějších telefonů hodně podprůměrný, což ve finále může u nemalého procenta zákazníků rozhodnout, proč se poohlédnout po jiném telefonu a výběr je dnes velmi pestrý.

Jestliže Honor 8A splňuje vaše požadavky na nový telefon, je aktuálně dostupný v oficiální distribuci za cenu 3990 Kč. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme českému zastoupení značky Honor.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.