Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mi 9 dokazuje, že špičkový telefon, který nemá žádné vyloženě slabé místo nemusíte zaplatit horentní sumu. V poměru cena/výkon/užitná hodnota nebude mít letos tento telefon konkurenci.

9.5
x/10

Pokud se o dění ve světě mobilních telefonů alespoň trošku zajímáte, určitě vám neunikla zpráva o rekordně rychlém vyprodání nového Xiaomi Mi 9 v domovské Číně. Tamní zájemci první várku telefonů vykoupili za necelou minutu. Špičková výbava v kombinaci s hodně lákavou cenovkou jsou zkrátka magnety na zákazníky. Zda je letošní top model od Xiaomi opravdu tak dobrý, abyste kvůli němu zahodili svůj stávající telefon, se vám pokusí napovědět následující recenze Xiaomi Mi 9.

BALENÍ

Telefon do mých rukou dorazil v krabici tradiční rozměrů. O tom, že uvnitř nebude jen tak obyčejný telefon napovídala stříbrná povrchová úprava s krásným metalickým efektem, který na světle hrál všemi barvami. Uvnitř bylo vše pěkně uspořádáno, aby při přepravě nic v krabici volně neleželo. V samostatném papírovém boxíku pod telefonem byla uložena základní příručka, sluchátková redukce a silikonový obal. Ten je poměrně tenký a příjemně měkký. Samozřejmě nechyběla nabíječka a USB-C kabel. Avizovaná bezdrátová rychlonabíječka bohužel chybí, výrobce na ní zatím stále pracuje.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Bylo by opravdu s podivem, kdybych měl tomuto telefonu z pohledu zpracování co vytknout. Xiaomi telefony vyrábět umí a tento není výjimkou. Kovové tělo v kombinaci s tvrzeným sklem i na zádech je vyrobeno naprosto dokonale. Přechody mezi jednotlivými díly rámečku jsou pohmatem absolutně neznatelné a mezírka mezi skleněnými zády a boky telefonu je taktéž omezena na nezbytné minimum. Hnidopišsky bych tak mohl telefon pokárat jen za mírnou vůli tlačítek. Jejich stisk a odezva je však naprosto příkladná.

Regulace hlasitosti a zapínací tlačítko mají své místo tradičně na levém boku. Protější bok patří šuplíku SIM karet. Ten není hybridní, chybí mu pozice pro paměťové karty. Pod ním se nachází tlačítko pro Google asistenta, v nastavení mu však můžete přiřadit jiné již předdefinované funkce. Jedná se o tutéž funkcionalitu, jakou měl model Mi Mix 3.

Horní strana rámu je osazena sekundárním mikrofonem a čidlem infraportu. Ten je doplněn aplikací Mi Ovladač, se kterou jsem bez problémů ovládal i starší televizi Panasonic. Spodní stranu zabírá primární mikrofon, USB-C konektor zastupující sluchátkový výstup a hlasitý reproduktor, který dokáže hrát nejen hodně nahlas, ale také s velmi dobrým zvukovým podáním a slušnou basovou složkou.

Přední straně samozřejmě dominuje displej s minimálními rámečky po celém svém obvodu včetně tzv. brady, která je jen o cca milimetr větší než zbylé okolí displeje. Do displeje chráněného tvrzeným sklem Gorilla Glass 6 vstupuje čočka předního fotoaparátu, kterou můžete využít pro odemykání telefonu obličejem. Nad výřezem je štěrbina reproduktoru sluchátka a pro Xiaomi tradiční bílá notifikační LED. Její tvar je oválný, jako byste měli dvě kruhové LED vedle sebe, což má lehce pozitivní vliv na její viditelnost, která je ale i tak hodně podprůměrná. Vadit vám to ale příliš nebude, pokud si zapnete ambientní režim na displeji. O tom ale až v další kapitole.

Nejdříve si musíme telefon otočit a zjistit, že záda zhotovená z tvrzeného skla Gorilla Glass 5 se k bokům výrazně zaoblují a jejich jednolitost narušuje pouze modul s trojicí čoček hlavního fotoaparátu. Čočky jsou kryty safírovým sklem, což je jedině dobře, jelikož foto modul výrazně ze zad vyčnívá a důsledně jej neochrání ani dodávaný silikonový obal.

Xiaomi Mi 9 rozhodně není malý telefon. S rozměry 157,5 x 74,7 x 7,6 mm už spadá do kategorie „pádel“ a jednou rukou se v určitých situacích hůře ovládá. Není to chyba, ale vlastnost, která někomu bude vyhovovat a pro jiného bude nepřekonatelnou překážkou. Na druhou stranu je hmotnost 173 gramy na takto velký telefon velmi slušná.

DISPLEJ

Už z rozměrů telefonu můžete vytušit, že displej opravdu malý nebude, což úhlopříčka 6,39″ jen potvrzuje. Xiaomi se na rozdíl od jiných výrobců nepouští do zbytečně velkého rozlišení, které pro praktické využití žádný přínos nemá, naopak má negativní dopad na výdrž telefonu. Mi 9 se tedy drží dnes zaběhlého rozlišení FHD+, resp. 1080 x 2340 px. Použitý displej je typu Super AMOLED a je opravdu radost se na něj dívat. Barvy jsou krásně živé s výborným podáním, žádné přesaturované omalovánky se nekonají. Samozřejmostí je neměnnost barevného podání i z ostrých pozorovacích úhlů. Pokud byste přeci jen chtěli barevné podání uzpůsobit vlastním potřebám, najdete v nastavení vše potřebné.

O podpoře ambientního zobrazení jsem se již zmiňoval. Pokud tento režim aktivujete, stále bude zobrazovat čas, datum, stav baterie a ikony notifikací. Vybírat můžete z několika různých motivů vzhledu zobrazovaných informací. Výhodou také je nastavení časového úseku během dne, kdy má být ambientní režim aktivní. Samozřejmostí je čtecí režim eliminující modré světlo i probuzení poklepáním či při zvednutí telefonu.

Rozsah jasu displeje nelze hodnotit nijak než jako dokonalý, včetně automatické regulace. Ani přímém slunci či úplné tmě nebudou vaše oči strádat. Maximální jas přesvítí i polední slunce a v noci je minimální jas dostatečně nízký pro jakoukoliv dlouhodobou činnost. Displej také podporuje HDR zobrazení, konkrétně standard HDR10. Takto natočená videa vypadají opravdu nádherně a je radost je na telefonu sledovat.

Pokud vám v předchozí kapitole chyběla informace o čtečce otisků prstů, nebojte, nezapomněl jsem na ni. Teď přichází její chvíle. Xiaomi Mi 9 je jeden z prvních telefonů, který integroval utrazvukovou čtečku pod displej. Čtečka je umístěna cca 2,5 cm od spodního okraje displeje, což je tak akorát pro pohodlné přiložení palce. Jakmile chytnete telefon do ruky zobrazí se v tomto místně ikona otisku prstu. Prvotní naskenování otisku zabere výrazně více inicializačních přiložení než u klasické čtečky, pak už je soužití s touto novou generací čtečky velmi dobré. Čtečka jen vyžaduje položení prstu výrazně přesněji a následná rychlost odemknutí je pak o malý zlomek sekundy pomalejší. Každopádně zde umístěná čtečka je pro mě ideální a budu doufat, že se časem stane standardem.

Recenze Xiaomi Mi 9 – HARDWARE A VÝKON

Výkon lze u Xiaomi Mi 9 označit jako nekompromisní. Jestliže má telefon pod kapotou nejnovější čipset od Qualcommu, tedy Snapdragon 855 doplněný o 6 GB RAM, nebude problém provozovat plynule jakoukoliv aplikaci či nejnáročnější 3D hry. Skóre v Antutu se u mého telefonu zastavilo na fantastických 374 tisících bodech. Procesor si hravě poradí s přehráváním 4K videí, včetně těch s vysokým dynamickým rozsahem ve zmíněném standardu HDR10. Telefon zvládl i videa v HLG, ovšem jen s přehrávačem MX Player.

Interní úložiště taktéž překypuje rychlostí, což se opět, bohužel, neprojevilo do přenosu dat z a do počítače, kde je úzkým hrdlem USB 2.0 rozhraní. Kapacitu úložiště není možné rozšířit paměťovými kartami, dobře tedy před nákupem zvažte, zda si vystačíte s 64 GB verzí, nebo si připlatíte za dvojnásobnou hodnotu.

Recenze Xiaomi Mi 9 – SYSTÉM

Zmiňovat se o tom, že systém v Xiaomi nese označení MIUI a je od čistého Androidu téměř k nerozeznání, je jako nošení dříví do lesa. Pořádek ale musí být, a tak i v Mi 9 najdete tento systém ve verzi 10.2, která vychází z Androidu 9 Pie. Odladění softwaru s hardwarem je již tradičně na jedničku.  Odezvy na jakoukoliv uživatelskou činnost jsou bleskové, během zkoušení jsem nenarazil na sebemenší zaváhání či nestabilitu. Po této stránce dostává Mi 9 jedničku s hvězdičkou.

Tradiční je také minimum přidaných aplikací, které jsou navíc skutečně užitečné. Ve výčtu funkcí nechybí nic, na co jste u MIUI zvyklí i u jiných telefonů Xiaomi. Je tu ale i novinka, kterou je Tmavý režim, čehož si můžete všimnout na přiložených obrázcích. Obzvláště na AMOLED displeji vypadá tmavý systém velmi atraktivně. Jeho nevýhoda ale je, že do černé se oděl jen systém, a to ještě ne zcela dokonale, např. při vstupu do nastavení tzv. AI tlačítka se zobrazí namísto černé obrazovky jen černé pruhy mezi nabídkami. Snad tento režim výrobce vylepší a rozšíří např. i do systémových aplikací jako je Optimalizace či Čistič, u kterých stále převládá bílá barva.

Co se z mého pohledu opravdu nepovedlo a kritizoval jsem za to už model Mi 8 Lite, je zobrazování, resp. nezobrazování ikon notifikací. U něj se ikony notifikací nezobrazovaly vůbec. Od té doby výrobce kritiku uživatelů určitě vyslechl, ovšem jeho řešení mi přijde stále nedotažené. Aktuálně se vám v levém horním rohu, kde jsou běžně hodiny, zobrazí ikony notifikací jen na malý moment po odemknutí telefonu, a to si tuto možnost musíte v nastavení extra povolit. Snadno tak můžete notifikace promeškat. Je sice pravda, že na notifikaci upozorňují také zástupci aplikací, ale to je jen doplňková funkce.

Poslední věcí, která mi stále v MIUI chybí, je možnost změnit základní matici ikon. Stále je k dispozici jen matice 6 x 4 se zbytečně velkými mezerami. Řešení má až česká MIUI CZ SK ROM. Její instalace ale vyžaduje pokročilejší znalosti a hrozí i případné problémy se zárukou.

Recenze Xiaomi Mi 9 – BATERIE A VÝDRŽ

Pokud se podíváte do specifikací tohoto telefonu, určitě vás udávaná hodnota kapacity baterie 3300 mAh nepotěší. Na takto velký a výkonný telefon to není nikterak velká hodnota. Jenže výrobce si nechal na optimalizaci hodně záležet a výsledek předčí očekávání. Telefon bez sebemenšího problému ustojí i hodně dlouhý a náročný pracovní den. Mně baterie vždy vydržela do druhého dne a podle zatížení jsem musel po nabíječce sáhnout kolem poledne nebo ještě o pár hodin později. Telefon jsem využíval pro běžnou činnost zahrnující neustálé připojení přes Wi-Fi či LTE, několik hovorů denně, aktivní synchronizaci dvou mailových účtů, on-line komunikaci, focení, natáčení videí i několik desítek minut hraní méně náročných her.

Ve chvílích, kdy telefon jen nečinně ležel na stole, ubývala z něj energie rychlostí cca 1% za hodinu při zapnutém ambientním displeji. Za noc v režimu letadlo odtekla z baterie 2% celkové kapacity. Oboje jsou to skvělé hodnoty, které dokazují, jak dobře je správa napájení odladěná.

Nabíjení je stejně jako výdrž silnou stránkou tohoto telefonu, a to jsem ještě nemohl vyzkoušet nabíječku s 27 W výstupem, která zatím není dostupná. Totéž platí o 20 W bezdrátové nabíječce. Vystačit si tak prozatím musíte s dodávanou 18 W nabíječkou, se kterou ale rozhodně strádat nebudete, dokáže totiž baterii nabít ze zbývajících 18% do plné kapacity za rovnou hodinu. Nabíjení bude fungovat také s Qi kompatibilní bezdrátovou nabíječkou.

Recenze Xiaomi Mi 9 – KONEKTIVITA

Dobré zprávy předchozích kapitol pokračují i v případě konektivity. Wi-Fi je duální a podporuje i standard 802.11ac. Její citlivost i stabilita je perfektní a data bez problémů tečou i v místech se slabým signálem. Bluetooth ve verzi 5.0 podporuje kodek aptX, takže poslech hudby s kvalitními sluchátky si užijí i nároční posluchači. Pro mobilní platby je připraveno NFC, platební karty tedy můžete nechat doma. Co by vám tedy mohlo k naprosté spokojenosti chybět? Je to VoLTE, které bych u top modelů bral dnes jako samozřejmost. Bohužel u Xiaomi tomu tak zatím stále není, alespoň ve výchozím stavu. Musíte si poradit zadáním kódu *#*#86583#*#*, který potřebnou volbu do nastavení přidá a ihned se také zobrazila ikona VoLTE u indikátoru síly signálu sítě.

GPS

Mi 9 sdílí podporu lokalizačních technologií s modelem Mi Mix 3. Můžete tedy počítat s duální GPS, GLONASS, BDS, GALILEO i QZSS. Samozřejmostí je i digitální kompas doplněný o potřebnou aplikaci. Zkušenosti s používáním GPS jsou taktéž podobné jako u Mi Mix 3. Fix polohy je bleskový, ale ne vždy úplně přesný, zejména pokud vyjdete z budovy, kde signál není. Občas také lokalizace při pohybu lehce zazmatkuje. Obojího si můžete všimnout na přiloženém obrázku. Nejde samozřejmě o nic dramatického, navigaci i geocaching si s tímto telefonem užijete maximální možnou měrou.

Recenze Xiaomi Mi 9 – FOTOAPARÁTY

Mi 9 je prvním telefonem tohoto čínského výrobce, který přichází rovnou s trojicí snímačů, které tvoří hlavní fotoaparát. Hlavní snímač s rozlišením 48 Mpx je postaven na 1/2″ senzor s velikostí pixelů 0,8 mikronu. Tento snímač využívá technologii 4 in 1 Super Pixel, jejíž výsledkem jsou 12 Mpx snímky. Optika nabízí výbornou světelnost f/1.75. Sekundární snímač má rozlišení 16 Mpx, velikost pixelů 1 mikron a světelnost f/2.2. Před ním je osazena širokoúhlá čočka s úhlem záběru 117°. Poslední snímač s 12 Mpx rozlišením nabízí stejnou velikost i světelnost je totožná s předchozím snímačem. Rozdíl najdete v optice, která poskytuje dvojnásobné přiblížení.

Tento nadstandardní základ doplňuje u všech snímačů laserový autofocus, PDAF technologie a dnes již téměř nezbytná umělá inteligence (AI). Co však chybí, je optická stabilizace. K dispozici je jen její elektronická verze.

Výsledkem uvedeného mixu jsou nadstandardně kvalitní fotografie, které vynesly Mi 9 na aktuálně páté místo v žebříčku DxOMarku s výsledným skóre 107 bodů. Pořízené fotografie se mohou pochlubit přirozenými barvami, výbornou ostrostí i mírou detailů. Kameru nezaskočí protisvětlo ani scény kombinující jasné a stinné části. HDR režim dokáže slušně zvýraznit i fotky pořizované za šera. Noční fotky už ale příliš neoslní. Softwarový postprocessing je sice zbaví šumu, ale zároveň dojde ke ztrátě detailů.

Doporučit nemohu ani focení s aktivním AI režimem, který ne vždy správně vyhodnotil focenou scénu a buďto fotky podivně zabarvil nebo přepálil světlá místa. Pokud toužíte po opravdu velkých snímcích, máte k dispozici 48 Mpx režim, který pořídí fotky z hlavního snímače bez slučování pixelů. Do přiložené galerie přidávám výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Přední kamera nabízí nadstandardní rozlišení 20 Mpx a světelnost f/2.0. Fotky vypadají slušně a na sociálních sítích, kde se s nimi budete chlubit, ostudu neudělají. Opět se ale vyhněte aktivaci AI režimu, který fotky podivně zabarví.

Pokud v aplikace fotoaparátu přepnete na režim videa, můžete počítat s bohatými možnostmi, které vám telefon nabízí. Předně je to možnost pořizovat záznamy i ve 4K rozlišení rychlostí 60 sn./s a ukládat je jak v kodeku H.264, tak i H.265. V prvních recenzích na tento telefon jste se mohli dozvědět, že elektronickou stabilizaci nelze aktivovat u snímkové frekvence 60 sn./s bez rozdílu, zda natáčíte ve 4K nebo Full HD. Počítám, že výrobce v mezidobí na tomto zapracoval, jelikož v nastavení bylo možné stabilizaci zapnout při jakémkoliv režimu videa. Její účinek při natáčení je ale téměř nepozorovatelný. Optická stabilizace zkrátka chybí. Kvalita videí je ale na stejně vysoké úrovni jako fotky. Obraz je ostrý s přirozenými barvami a ani protisvětlo kameru nevyvede z rovnováhy. U testovacích videí, prosím, omluvte kvalitu zvuku, bohužel během testování nepanovaly ideální povětrnostní podmínky.

Aplikace fotoaparátu je stále ta stejná, jako v jiných verzích MIUI, samozřejmě doplněná o možnosti, které trojitá kamera nabízí. Její ovládání je velmi intuitivní a nejčastěji používané funkce máte na dosah jednoho či dvou tapnutí. K dispozici jsou i bohaté možnosti nastavení.

Recenze Xiaomi Mi 9 – ZÁVĚR

Xiaomi tímto telefonem opět dokazuje, že právem patří mezi špičku segmentu. Mi 9 nabízí nekompromisní výkon, skvěle sladěný software s hardwarem, příkladné zpracování či výborný displej. Velkou pochvalu si zaslouží ultrazvuková čtečka v displeji i trojitý fotoaparát. Při každodenním soužití oceníte nad očekávání dobrou výdrž na baterii i rychlé nabíjení. Nelíbit se vám může absence odolnosti proti vodě a velikost, kterou ne každý skousne, to ale není chyba, to je vlastnost.

Ke kritice tento telefon příliš prostoru nedává. Za sebe vidím slabé místo v chybějící optické stabilizaci a ne úplně šťastném zobrazování resp. nezobrazování notifikačních ikon. To jsou ale jen drobnosti, nad kterými rádi přimhouříte oko při pohledu na cenovku. Tuto verzi s 64 GB interní pamětí lze pořídit za 13990 Kč. Raději ale 1000 Kč připlaťte a pořiďte si verzi s dvojnásobnou porcí.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, kde si telefon za uvedené ceny můžete koupit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.