Ohodnoťte článek

Hlavní fotoaparát u vlajkového Huawei P30 Pro je určitě tím hlavním a zásadním prodejním tahákem tohoto modelu a jedná se opravdu o revoluční kousek. První testy a samozřejmě i hodnocení v prestižním DxOMarku jsou vysoce pozitivní a zejména výkon ve špatných světelných podmínkách nebo 10x zoom jsou fenomenální. Čtveřice senzorů včetně TOF senzoru ale samozřejmě patří ke špičkám také v ceně a díky analýzy serveru AppleInsider máme i reálné ceny nákladů na výrobu v porovnání se Samsungem Galaxy S10+ a iPhone XS.

Bez velkého překvapení je nejlevnějším z této trojice fotoaparát iPhone XS, který stojí 34.50 dolarů, přičemž ho následuje fotoaparát Samsungu S10+ s cenou 44 dolarů. Kompletní sestava zadních senzorů Huawei P30 Pro (tedy včetně TOF senzoru) přijde na plných 56 dolarů. Což je 1.4x více než u špičkového Samsungu a dokonce 1.9x více než u jablečného kusu. Rozdíl samozřejmě na papíře nevypadá nijak extrémně, ale je nutné mít na paměti, že se jedná pouze o výrobní cenu samotného fotoaparátu a celková nákupní celého telefonu se navýší ještě o všechny marže.

 

Ve zmíněné analýze se zmiňují i náklady na výrobu displeje a tady se situace obrací, když je nejdražší AMOLED Samsungu S10+ za celých 125 dolarů, následuje iPhone XS s obrazovkou za 120 dolarů a Huawei P30 Pro disponuje nejlevnějším displejem s cenou 110 dolarů. U všech tří dominantních značek jsou však opravdu masivní marže, kde dominuje už dlouhé roky Apple, který „dojí“ sílu značky samotné na úplné maximum. V poslední době se ale zvedá i Huawei, který se díky vzrůstajícímu podílu na trhu cítí silní v kramflecích. Tak snad se tato spirála někdy zastaví.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.