Procesory Kirin se už na trhu dostatečně etablovaly a toto domácí řešení mateřské firmy Huawei šlape na paty konkurenčním modelům od Qualcommu. Kiriny si dokonce v minulosti připsaly prvenství se specializovaným NPU čipem pro umělou inteligenci a současná generace Kirin 980 opět posunula hranice o něco dále. Vývoj technologií se však nezastaví ani na chvíli a tak už fanoušci pomalu začínají vyhlížet další (půl) generaci v podobě modelu Kirin 985.

Ten by se podle vyjádření Huawei mohl poprvé představit v telefonu Huawei Mate 30 a podle všeho by měl obsahovat i zbrusu novou technologii EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Díky té je možné napěchovat tranzistory v čipu ještě pečlivěji a precizněji, takže se očekává nárůst jejich hustoty až o 20 %. Tím samozřejmě procesor získá více výkonu a energetické úspornosti. Kirin 985 by měl být opět vyráběn 7nm výrobním procesem u TSMC.

Některé zasvěcené zdroje jsou sice o výhodách EUV technologie u současné generace 7nm procesorů lehce skeptické, protože se údajně jejich potenciál plně rozvine až přechodem na 5nm výrobní proces, ale inženýři Huawei jsou evidentně názoru, že to stojí za to. Huawei P30 a P30 Pro by tak měly být posledními vlajkovými modely s Kirinem 980 a příště už se dočkáme modernější nové generace.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.