Oživení legendární značky Nokia je jedním z hezkých příběhů mobilního průmyslu, i když samozřejmě  za vším stojí čínské peníze firmy HMD Global a finská identita značky už je tak jen iluzorní. Momentálně však proběhlá médii nemilá informace spojená s touto značkou, protože podle zpráv norského tisku blíže neupřesněný počet telefonů Nokia 7 Plus odesílal uživatelská data na zahraniční server. Což jistě čínské majitele při současné hysterické náladě ve spojitosti s kauzou Huawei rozhodně nepotěší.

Investigativci norského tisku se tuto kauzu pokusili rozpitvat podrobněji a zjistili, že odesílaná data během posledních několika týdnů zahrnovala údaje o poloze, telefonním čísle a sériovém čísle a putovala na čínská server. Ten spadá pod doménu vnet.cn, která patří společnosti China Internet Network Information Center a po troše bádání není složité zjistit kdo je reálným vlastníkem. Ano, je to státní telekomunikační gigant China Telecom.

Zástupci HMD Global se samozřejmě ke kauze obratem vyjádřili a podle jejich slov je ovlivněna pouze jedna malá dávka vyrobených telefonů a problém byl již vyřešen poslední softwarovou záplatou z konce února. Odmítli však komentovat další dotazy spojené s vlastnictvím zmíněného serveru nebo sdílení uživatelských dat s čínskými státními institucemi. Finský ombudsman už údajně chystá vlastní vyšetřování celé kauzy ve spojitosti s podezřením na porušení směrnic GDPR, takže se pravděpodobně brzy dozvíme další detaily této nové kauzy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.