Xiaomi Mi 9 SE byl uveden společně s ostatními zástupci řady Mi 9. Má mírně menší displej než jeho soukmenovci a pohání jej procesor Snapdragon 710. Svými parametry tak spadá do vyšší střední třídy. Na trhu je poměrně úspěšný, ale přesto se CEO Xiaomi, Lin Bin nechal slyšet, že je to zřejmě poslední telefon tohoto typu, který společnost vydala. Aby neuvedl fanoušky společnosti v nějaký omyl, snažil se vysvětlit, proč chce společnost upustit od vydávání přístrojů tohoto typu pod značkou Mi.

„Vzhledem k tomu, že trh se smartphony je značně pokročilý a uživatelé vyžadují od vlajkových lodí větší displej, větší baterii, vyšší výkon, kvalitní fotoaparáty a mnoho dalších aspektů, musíme se přizpůsobit. Navíc s nástupem 5G technologie se vlajkové lodě s malými displeji budou prodávat stále hůř. Museli jsme tak věnovat hodně času a energie, abychom zajistili, aby byl Xiaomi Mi 9 SE tenký, lehký a hezký.“.

Jde tedy o to, že podobné telefony sice Xiaomi vyrábět zřejmě bude, ale nebude je už vydávat jako vlajkové lodi. I když displej Mi 9 SE s úhlopříčkou 5,97 palce a poměrem stran 19:9 je relativně velký, dává ve srovnání s telefony s poměrem stran 16:9 zhruba velikost úhlopříčky 5,1 palce. Tímto se dostáváme na úroveň předloňského modelu Xiaomi Mi 6.

Dalším důvodem pro toto rozhodnutí je patrně i cena Xiaomi Mi 9 SE. Ta je v porovnání s cenami vlajkových lodí skutečně nízká. Nižší verze telefonu se prodává za 1999 jüanů (298 dolarů) a vyšší verze přijde na 2299 jüanů (343 dolary).