Hodnocení recenzenta

Cubot X19 je telefon, který mě překvapil, jako snad ještě žádný jiný. Přílišná očekávání jsem od něj neměl, ale on vše co dělá, dělá velmi dobře. Nezbývá než doufat, že výrobce odladí i těch pár nedotažených funkčností.

8
x/10
Ohodnoťte článek

Dnesšní recenze Cubot X19 pochází od jednoho z mnoha malých čínských výrobců telefonů, společnosti Cubot. Výrobce se především zaměřuje na levnější telefony s průměrnou výbavou, ovšem s atraktivní cenovkou. Ta tomuto telefonu zůstala, výbava však v některých aspektech až tak úplně průměrná není, což  by telefonu mohlo zajistit zájem potenciálních zákazníků. Zda tomu tak skutečně bude si netroufnu říct, jelikož konkurence mezi telefony s cenou kolem 4 000 Kč je velmi nabitá.

RECENZE CUBOT X19 – BALENÍ

Telefon dorazil v relativně malé černé papírové krabici se zlatými popisy, čímž se výrobce možná snaží vyrovnat prémiovým modelům od Xiaomi. Telefon je v krabičce tradičně zabalen do plastového sáčku a je na něm rovnou i nasazen dodávaný silikonový kryt. Ten na telefonu pevně drží a díky své tloušťce poskytuje velmi dobrou ochranu, zároveň však trochu kazí dojem z jinak poměrně pohledného telefonu, o tom ale až v další kapitole. Přibalena je i nezbytná nabíječka, kabel s USB-C koncovkou a trn pro vysunutí šuplíku SIM karet.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Cubot X19 se veze na momentální módní vlně přechodových barevných efektů tzv. gradient efektů na zádech telefonu. Pokud vás tato móda nechává chladnými, můžete sáhnout i po tradiční černé verzi. Do mých rukou dorazila Twilight verze, která nabídne opravdu krásné barevné efekty v odstínech žlutozelené až po tmavě fialovou. Efekt je to krásný, ale praktické to není vůbec. Nejenže jsou záda okamžitě upatlaná, ale také se velmi snadno poškrábou. S vysokým leskem se potkáte také u obvodového rámečku, který je taktéž plastový, ale velmi věrně imituje kov. Na pohled tedy telefon působí výrazně dražším dojmem.

To bude ale platit jen do chvíle, kdy nezačnete zkoumat detaily, které nižší cenu ihned prozradí. Přechody mezi jednotlivými díly jsou při pohledu z blízka i na omak jasně patrné. Je však potřeba výrobce pochválit za sestavení telefonu. Žádných škvír, nerovností či špatně opracovaných dílů se nedočkáte. Pevnost telefonu je taktéž na jedničku, skřípání či vrzání při snaze telefon kroutit se nekonaly.

Pokud máte rádi hodně oblé telefony, padne vám Cubot X19 do oka. Záda jsou výrazně zaoblená, takže se telefon velmi dobře drží. Problém nebudete mít ani s ovládacími prvky, jejichž rozložení je veskrze tradiční. Zapínací tlačítko a dvojtlačítko regulace hlasitosti jsou na pravém boku. Tlačítka se dobře mačkají a nabídnou jasnou zpětnou odezvu. Vytknout bych jim mohl jen znatelné viklání. Na protějším boku je šuplík hybridního slotu pro SIM karty, který ale nemá stejnou barvu jako rám telefonu, což jednolitost rámu mírně narušuje. Jde ale o drobnost, které si všimnete jen z blízka.

Na horní straně rámu sídlí jen sluchátkový výstup. Obvyklý sekundární mikrofon zde není. Spodní strana nabídne taktéž tradiční prostor pro mikrofon, překvapivě USB-C konektor, za což patří výrobci velká pochvala a hlasitý reproduktor. Ten dokáže hrát hodně nahlas, ale k ničemu jinému než k vyzvánění jej doporučit nemohu. Zvuk je zastřený a bez hlubších tónů, zde se tedy opravdu šetřilo.

Na zádech telefonu se žádné experimenty taktéž neodehrály. Levý horní hor patří optice fotoaparátu spolu s jednobarevným bleskem. Kousek vedle je tradiční čtečka otisků prstů. Její rychlost a přesnost patří spíše k průměru a musíte si dát záležet, abyste polštářek prstu položili přesně na střed čtečky, jinak telefon neodemknete. Když se to podaří, je telefon za cca půl sekundy odemknutý.

Přední straně jasně dominuje displej, který se obešel bez výřezu, což znamená, že do honu za co nejužšími rámečky se Cubot X19 nepouští. Nad i pod displejem je cca 1 cm místa. Horní prostor zabírají nezbytné senzory, mikrofon, čočka fotoaparátu a barevná notifikační LED. Její světelný výkon je spíše malý a od vzdálenosti cca dvou metrů si jejího blikání nevšimnete. Prostor pod displejem výrobce nechal ležet ladem, systémová ovládací tlačítka jsou totiž součástí displeje. O jeho ochranu se stará již z výroby nanesená ochranná fólie.

Aby byly informace k fyzickým parametrům kompletní, je potřeba uvést tvrdá čísla. Na výšku Cubot X19 měří 155 mm, šířka činí 74,6 mm a tloušťka pak 9,5 mm. Hmotnost dosáhla 174 gramů. Nejedná se tedy o žádného drobečka, žádné šílené pádlo to ale také není.

DISPLEJ

Cubot X19 trendu vykousnutých displejů nepodlehl a jeho plocha daná úhlopříčkou 5,93 palce je vám plně k dispozici. Výrobce při výběru IPS panelu rozhodně nešetřil, což se projevilo na velmi pěkných barvách, které nejsou ani bledé, ani zbytečně přesaturované a také v širokých pozorovacích úhlech. Při pohledu i z velmi ostrých úhlů nedochází k blednutí či inverzi barev. Velmi kladně také hodnotím vysoké rozlišení 2 160 x 1 080 px, díky kterému je zobrazení dostatečně jemné.

Radost z takto podařeného displeje lehce kazí nemožnost aktivace nočního režimu eliminující modré světlo i nepříliš podařená automatická regulace podsvícení, která za běžného denního světla nastavuje zbytečně silnou intenzitu. Za umělého osvětlení pak zase trochu zmatkuje a pokud telefon jen mírně nakloníte ke zdroji světla, opět se nastaví intenzivní podsvícení. Zde tedy má ještě telefon prostor pro optimalizaci. Rozsah intenzity podsvícení je naštěstí dostatečný pro noční hraní či čtení i naprosto bezproblémovou obsluhu telefonu na přímém slunci.

HARDWARE A VÝKON

Cubot X19 se zařadí po bok telefonů Xiaomi, které i v této cenové kategorii nabídnou kombinaci 4 GB operační paměti a 64 GB interního úložiště. Jeho výkon sice patří k tomu nejpomalejšímu, co jsem za poslední dobu mohl vyzkoušet, na praktické fungování to ale nemělo téměř žádný vliv. Kopírování souborů mezi telefonem a počítačem šlo příjemně svižně na hranici možností rozhraní USB 2.0, ani chod systému nebyl nikterak výrazně brzděn, o tom ale v další kapitole.

Srdcem telefonu je procesor MediaTek Helio P23, který při svém uvedení v létě 2017 měl namířeno k telefonům střední třídy. Procesor je složen z osmi jader, kdy čtyři úsporná jádra pracují na frekvenci 1,6 GHz a čtyři výkonná na 2,4 GHz. Grafický čip Mali-G71 MP2 je taktovaný na 770 MHz. Žádný velký herní výkon tedy očekávat nemůžete, na běžné hraní ale stačí. Telefon bez problémů přehraje videa kódovaná v H.265, a to i ve 4K rozlišení.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Jste-li příznivci čistého Androidu, zde si přijdete na své. V systému je jen minimum změn, žádné zbytečné předinstalované aplikace a jen základní možnosti nastavení. Nemůže se vám tedy stát, že byste se v záplavě všemožných možností personalizovat kde co ztratili, jako se to může stát u MIUI Xiaomi. Pro méně zkušené uživatele bude Cubot X19 opravdovým požehnáním. Na druhou stranu, pokud jste na nějaké vlastnosti systému zvyklí, budete je zde muset doplnit aplikací.

K chodu systému jako takového nemohu mít jedinou výtku. Ani jednou jsem se nesetkal s pádem aplikace či zaseknutím systému. Spouštění aplikací i jejich přepínání je na poměry použitého hardwaru svižné a zcela bezproblémové. Běžný uživatel, ke kterému tento telefon míří, bude naprosto spokojen. Pro přihlášení do systému můžete kromě tradičních možností využít i rozpoznání obličeje na základě pořízené fotografie. Za dobrého světla tato možnost funguje celkem spolehlivě, jakmile ale dojde na umělé osvětlení nebo stíny ve tváři, je telefon v koncích.

Prostor pro kritiku tak vidím jen u dvou maličkostí. První se vztahuje k notifikační LED, která neupozorňuje na všechna oznámení. Červené blikání je společné pro všechny akce, jako je zmeškaný hovor, doručená SMS či oznámení z her. Jenže doručený mail v Gmailu, zpráva z Hangouts či Messengeru LEDka směle ignoruje. Je to drobnost, ale mně vadila. Druhá výtka směřuje ke znělce, kterou telefon přehraje při zapnutí a vypnutí. Trvá sice jen cca 3 sekundy, ale hraje velmi nahlas, což může být extrémně rušivé, pokud chcete před usnutím telefon vypnout. Opět je to maličkost, ale neskutečně otravná. Nezbývá než doufat, že alespoň chybějící upozorňování LEDkou odstraní výrobcem přislíbená aktualizace na Android 9 Pie.

RECENZE CUBOT X19 – BATERIE A VÝDRŽ

Stejně jako v případě velikosti pamětí, je i kapacita baterie 4 000 mAh na špičce své kategorie. Během testování, kdy jsem na telefonu kromě tradičního používání zkoušel kvality fotoaparátu, natáčel videa či měřil přesnost GPS, dosáhla výdrž na celé dva dny provozu. Stabilně jsem byl připojen k internetu přes Wi-Fi či LTE, zapnutou mám synchronizaci dvou mailových účtů, proběhlo několik krátkých telefonátů, nechybělo několik desítek minut hraní méně náročných her i brouzdání po internetu.

Dvoudenní výdrž je vzhledem k mému typickému použití, kapacitě baterie a použitému čipsetu mírným zklamáním. Pokud telefon leží, ubývá z něj energie jen velmi pomalu, cca 1 % za dvě hodiny. Stejné 1 % odteklo během noci, kdy byl aktivní režim letadlo, což jsou naprosto skvělé hodnoty. Kam se tedy ta energie ztrácí? Může za to již zmíněná automatická regulace podsvícení, která nastavuje zbytečně vysoký jas. Pokud ji vypnete a např. pomocí widgetu či jiného automatizačního nástroje budete jas regulovat sami, určitě získáte pár hodin výdrže navíc.

Dodávaná nabíječka se standardním 5V/2A výstupem dokázala telefon ze zbývajících 20 % do plné kapacity nabít za cca dvě hodiny, což je vzhledem ke kapacitě baterie slušná hodnota. Pozitivní také je, že rychlost nabíjení výrazně neklesla ani při blížícím se plném nabití. Za pozornost ovšem stojí výrazné zahřívání nabíječky, která se dokázala rozpálit odhadem na více než padesát stupňů.

RECENZE CUBOT X19 – KONEKTIVITA

Ani po stránce konektivity mě telefon nijak negativně nepřekvapil. Všechny bezdrátové technologie fungují zcela bez problémů. Wi-Fi pracuje v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz, jen ji musíte odpustit absenci podpory standardu 802.11ac. Citlivost i stabilita byly výborné i v místech se slabým Wi-Fi signálem a Cubot se tak vyrovná i násobně dražším telefonům. LTE je již dnes samozřejmost, včetně podpory všech evropských frekvencí. Podporu VoLTE čekat nemůžete, i když volba „Vylepšený režim 4G LTE“ v nastavení by něco takového mohla indikovat. K čemu slouží ale netuším, protože všechny hovory probíhaly mimo LTE síť.

Bluetooth ve verzi 4.2 mě taktéž nezklamal a spároval se jak s handsfree v autě, tak s náramkem Mi Band 2. Veliké překvapení se konalo, když jsem připojil sluchátka a zapnul FM rádio. Bleskově naladěné stanice hrály čistě, a to včetně těch se slabším signálem, což u telefonů nebývá ani zdaleka pravidlem. V mírném šoku jsem pak byl z přítomnosti RDS. Pro příznivce rádiových vln je Cubot X19 jasná volba. Zapomenout tedy musíte jen na NFC, ale to snad u všech přímých konkurentů tohoto telefonu.

GPS

GPS lokalizace odvádí solidní práci, tzn. že fix pozice je téměř okamžitý, byť ne vždy zcela přesný. Při pohybu se však rychle srovná a pak již drží polohu přesně. Pro navigaci do auta, nebo při pěší turistice zklamáni určitě nebudete. S přimhouřením oka se lze pustit i do geocachingu.

RECENZE CUBOT X19 – FOTOAPARÁTY

Od levného telefonu vyrobeného téměř neznámým výrobcem budete očekávat nanejvýš průměrné výsledky hlavní kamery. Jenže tuto představu Cubot X19 staví zcela na hlavu. Pořízené fotky i videa snesou srovnání i s telefony za dvojnásobnou cenu. Hlavní kamera spoléhá na 16 Mpx snímač s PDAF ostřením, kterému sekunduje snímač 2 Mpx pro lepší podání hloubky ostrosti. Opravdu jsem byl velmi mile překvapen, jak pořízené fotky při dobrém světle vypadají. Jsou ostré, s mírně teplejším podáním barev, ale bez přepálených či naopak jednotlivých tmavých míst.

Velmi dobře funguje také HDR režim, který se ale musíte naučit správně používat. Jestliže focená scéna nemá stinná místa, dojde k nepřirozenému zesvětlení a vyblednutí barev. Naopak v protisvětle funguje na jedničku. Horších výsledků se dočkáte za šera, kdy fotky postrádají i náznak ostrosti. Elektronika sice odstraní obrazový šum, ale za cenu výrazného rozmazání. Pomoci může blesk, který svítí jen studenou bílou barvou, takže pořízené fotky jsou pak hodně bledé. Do galerie přidávám tradičně výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Za kvalitou fotek nikterak nezaostává ani video. Maximální rozlišení je Full HD při 30 sn./s. V nastavení aplikace je k dispozici elektronická stabilizace, její účinnost je nulová. Pokud telefonu zajistíte stabilizaci jiným způsobem, pak se vám odvděčí velmi dobrou ostrostí a celkovou kvalitou jako u fotek.

Přední kamera disponuje 8 Mpx rozlišením s lehce nadprůměrnými výsledky. Detailů je ve fotkách poměrně dost a s přepalováním světlých míst problém mít taktéž nebudete. Bez obav se sebou tedy můžete chlubit na všech sociálních sítích.

Aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá s jen základními možnostmi nastavení, navíc všechny rychlé volby máte k dispozici díky zobrazeným ikonám na bocích displeje. Drtivá většina uživatelů nic víc od aplikace potřebovat nebude, není tedy důvod k přehnané kritice.

RECENZE CUBOT X19 – ZÁVĚR

V úvodu recenze jsem psal, že se Cubot X19 v nabité konkurenci telefonů s cenou kolem 4 000 Kč má šanci prosadit. Jeho nedostatky nejsou vůbec zásadní a lze je aktualizací systému určitě odstranit. Otázka je, jestli se tak skutečně stane. Výrobce navíc slibuje dodat aktualizaci na Android 9, což v této cenové kategorii není zdaleka pravidlem. A pak je tady jeden hodně pádný argument, který vás ke koupit tohoto telefonu může přimět. Tím je aktuálně probíhající akce e-shopu Gearbest, který telefon nabízí za velmi lákavou cenu 119,99 USD, což je po přepočtu a připočtení poplatku za dopravu cca 2 900 Kč. Tato cena je navíc konečná, bez žádných další poplatků. Poměr mezi cenou a užitnou hodnotou se rázem stává více než konkurenceschopný.

Za poskytnutí telefonu k recenzi děkujeme eshopu Gearbest. Pokud o tento telefon máte zájem, klikněte zde a nabídne se vám telefon za zmíněnou akční cenu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.