Včerejší den nepatřil pouze představovačce Xiaomi a jejich nové vlajkové lodi Mi 9, ale hlavně oficiálnímu představení nové řady Samsungů z rodiny Galaxy S10 a prvního masově nasazeného ohebného telefonu Samsung Galaxy Fold. Ten je jednoznačně prezentovanán jako luxusní kousek pro vybrané a jeho cena není nic pro kardiaky, protože se dokonce nepotvrdily původní odhady a jde ještě o něco mastnější koupi v ceně dvojnásobku zmíněného Galaxy S10. No nekupte to.

Na druhou stranu se však samozřejmě jedná o lehce revoluční počin, protože jde opravdu o první ohebný telefon reálně dostupný veřejnosti a Samsung si s ním samozřejmě i pořádně vyhrál. Samsung Galaxy Fold byl předveden jako plně funkční telefon, tablet i fotoaparát s celou řadou pokročilých funkcí a vychytávek, jako je možnost multitaskingu tří aplikací najednou v tablet módu nebo funkce App Continuity pro bezproblémový přechod samostatných aplikací v momentě změny režimu přístroje. V zavřeném stavu je sice Galaxy Fold poměrně zavalitým bumbrlíčkem, ale s tím se muselo počítat.

V zavřeném stavu se jedná o poměrně velmi kompaktní kousek alespoň po stránce úhlopříčky, protože má na dnešní dobu poměrně dietních 4,6-palce. Po rozložení se však dočkáte plně tabletových 7,3-palce a infinity displej vypadá díky komplexnímu designu patentů a kloubu velmi šikovně a elegantně.

Pro fotografické potřeby je Samsung Galaxy Fold také adekvátně vybaven celou řadou senzorů a fotoaparátů, které naplno vyniknou v tabletovém/foto módu. V něm je totiž dostupná hned trojice senzorů zadního fotoaparátu s 16 Mpix ultra-wide senzorem, 12 Mpix sekundárním a telefoto kamerkou. V rozloženém stavu je pak k dispozici dvojice selfie snímačů, přičemž v zavřeném mobilním režimu si musíte vystačit jen s jedním.

Zajímavostí je pak použití rozdělené baterie pro každou z polovin telefonu a celková kapacita je pak po sečtení nadprůměrných 4380 mAh. Výbava se pro jednotlivé regiony lehce liší, Snapdragon 855, 12 GB RAM a 512 GB vnitřní paměti dostanou zákazníci jen v Severní Americe, Latinské Americe, HongKongu, Číně a Japonsku, přičemž ostatní trhy se budou muset spokojit s variantou používající procesor Samsung Exynos 9820. Obě verze pak samozřejmě mají nadstavbu Samsung One UI naroubovanou na Android 9 Pie.

A zmíněná astronomická cena ? Samsung Galaxy Fold by se měl na regály obchodů dostat od 26. dubna v LTE a 5G samostatných verzích a nejlevnější z nich by měla přijít na lidových 1980 dolarů. Zákazníci s naditými prkenicemi a touhou po vyhazování peněz si pak budou moci vybrat ze čtveřic barev, černé, stříbrné, zelené a modré. Zbytek nás normálních pak asi radši zůstane u dostupnějších kratochvílí a značek.