Hodnocení recenzenta

Nejsem si jistý, jestli je Huawei P smart 2019 dobrou volbou v roce 2019. Použitý nekvalitní plast, velmi neodladěný systém, zastaralý MicroUSB konektor, foťák nepodává příliš přesvědčivé výsledky a výdrž baterie byla po celou dobu testování velmi podprůměrná. Pochválit ale můžu skvělý displej s pěknou kapkou místo velkého výřezu, velmi rychlou a přesnou čtečku a poměrně nízkou cenu.

5
x/10

Huawei nás rozhodně nešetří v počtu modelů, které dokáže vyprodukovat za jeden rok. A rok následující, pokud je daný model úspěšný, zařídí jeho nástupce. Huawei P Smart měl poměrně úspěch, proto přišel na konci roku 2018 nový a vylepšený model Huawei P Smart 2019. Za zapůjčení telefonu posíláme díky společnosti Huawei. Recenze Huawei P Smart 2019 začíná.

Balení – menší překvapení

Bílá obdélníková krabička asi nikoho nepřekvapí. Uvnitř je základní příslušenství v podobě nabíječky s výstupem 2A, MicroUSB kabelem, headsetem, obrovskou knížkou s návodem a pinem pro vyndavání karty SIM. Obzvláště šťavnaté je spojení názvu Huawei P Smart 2019 a MicroUSB kabelu/konektoru do jednoho celku.
Celá dnešní recenze Huawei P Smart 2019 se vlastně ponese v podobném duchu, protože se na spoustě věcí u tohoto modelu šetřilo, aby se mohlo přidat jinde.

Design a zpracování – cena se nezapře

Nedávno jsem u recenze skvělého Xiaomi Pocophone F1 vzpomínal, kdy jsem vlastně měl naposledy nějaký telefon, který by nebyl z kovu nebo skla. Netrvalo dlouho a Huawei P Smart 2019 se svými plastovými zády se již zabydluje v mé dlani. Bohužel musím říct, že z telefonu čiší, na rozdíl od Xiaomi Pocophone, velmi levné zpracování. Plast je totiž kluzký a hladký a působí stejně lacině, jak zní jeho popis. Tedy, ne že bych měl něco proti plastovým telefonům, spíše naopak. Ale když už plast, tak kvalitní s dobrou povrchovou úpravou lehčím zdrsněním. To se hlavně týká černé verze použitého plastu, ostatní barvy, alespoň podle fotek, na tom tak špatně nejsou.

Ani zpracování není úplně skvělé, například dírky pro hlasitý reproduktor a otvor MicroUSB konektoru nejsou úplně správně zbroušené a několikrát jsem si o ně zatrhl nehet. Naštěstí obě dvě tlačítka, která jsou umístěná na pravé hraně, jsou dobře zasazena v rámečku a mají příjemně pevný stisk.

tlačítka kupodivu nejsou nejhorší

Levá hrana je zcela hladká. Na horní hraně je hybridní šuplík pro 2x Nano SIM nebo 1x Nano SIM a 1x paměťovou kartu MicroSDXC a sekundární mikrofon. Na spodní hraně je klasický 3,5 mm jack na sluchátka, MicroUSB konektor a výdech hlasitého reproduktoru.

Záda telefonu kryje již zmiňovaný lesklý plast. V levém horním rohu je umístěný dvouoký fotoaparát, přisvětlovací dioda a čtečka otisků. Text, který je na levé straně zad je, bohužel, pouze tisk a není krytý vrstvou laku ani není pod jednou z plastových vrstev. Časem se tedy pravděpodobně obrousí.

lesklá plastová záda jsou velmi nepraktická

Přední strana poskytuje spoustu prostoru, který je displejem velmi dobře využitý. Telefon má opravdu malé rámečky a vykrojení v displeji je pouze malá kapka pro umístění přední kamerky (heuréka!). Displej je typu LCD IPS a má rozměr 6,21″, poměr stran 19,5:9 a rozlišení 2340×1080 pixelů.

Displej – malá kapka

Jako odpůrce vykrojení v displeji, tzv. notch, musím konstatovat, že mě Huawei P Smart 2019 velmi potěšil. Jeho displej má pouze malou „kapku“ místo toho velkého a nepraktického vykrojení, které znám z mnoha dalších telefonů. A pokud se dostal tak malý výřez i do telefonu s cenou kolem 6000 Kč, máme velkou naději, že se toho otravného výřezu snad zbavíme velmi brzy.

Displej typu LCD IPS mě také překvapil svou kvalitou, kterou jsem v této cenové relaci nečekal. Kromě „nudlovitého“ poměru stran 19,5:9 a rozlišení 2340×1080 pixelů, nabídne opravdu pěkné a syté barvy a překvapivě také výraznější kontrast. Také viditelnost ve venkovních prostorách není špatná a i když v lednu nesvítí ostré srpnové slunce, jas bude s přimhouřeným okem stačit i něj.
Také rozsah jasu mě potěšil a v noci jsem neměl problém surfovat po vlnách internetu i při zhasnuté lampičce.

pěkný displej s velmi malým výřezem

Dotyková plocha displeje, tedy digitizér, mě také nezklamal a snímal doteky vždy bez prodlev a přesně. Pokud by někomu nevyhovovalo tovární nastavení barev nebo kontrastu, v nastavení je možnost trochu si pohrát s nastavením zobrazení.

Zamrzí nepřítomnost DT2W, tedy poklepu na displej pro probuzení telefonu. Na notifikační diodu výrobce nezapomněl, nicméně je opravdu drobná a příliš nesvítí a navíc je umístěná poměrně neobvykle ve spodním rámečku v první třetině z levé strany. Ale buďme rádi, že ji máme. Ve spodním rámečku jsou také umístěny ostatní dva senzory – senzor přiblížení a jasu.

Nad displejem samotným je sluchátko pro hovory, které je umístěno až na samotném okraji rámečku telefonu. Chvíli jsem s takovým umístěním bojoval, je pro mně nezvyk mít na uchu vlastně jen hranu telefonu. Naštěstí se na displeji Huawei P Smart 2019 nešetřilo a udělá celkem parádu.

Hardware a výkon – Kirin 710 v akci

Huawei P Smart 2019 je vybavený relativně výkonným procesorem HiSilicon Kirin 710, kterému sekunduje grafický čip Mali-G51 a 3 GB operační paměti RAM. Úložný prostor s kapacitou 64 GB lze rozšířit díky podpoře paměťových karet v hybridním slotu.

Většina Huawei/Honorů, které jsem měl na recenze, měly problémy s přehříváním a vysokými teplotami při zátěží. Kirin 710 ale nestojí na vrcholu procesorového řetězce, takže by neměl mít problémy s tímto neduhem. Jedná se o čip, který má konfiguraci 4×1.7 GHz Cortex-A53 a 4×2.2 GHz Cortex-A72.
Reálný výkon mě vlastně docela mile překvapil, protože bylo úplně jedno, kterou hru jsem zkoušel, všechny jely na plné detaily plynule. Zkoušel jsem i PUBG na nejvyšší nastavení a i to se výborně hrálo.

Syntetické benchmarky tak „slavné“ nejsou, nicméně také nejsou důležité vzhledem k tomu, kolik telefon stojí a přitom není problém na něm hrát jakoukoliv dnešní hru na Google Play. V AnTuTu v7.1.4 dosáhl Huawei P Smart 2019 pěkných 122409 bodů.

Systém – EMIU 9 a Android 9.0 Pie

Huawei se pochlapilo a i když je P Smart 2019 levný telefon, přichází rovnou s nejnovějším Androidem 9.0 Pie pod kapotou. Ten doplňuje, nebo spíše kompletně překrývá, firemní nadstavba EMUI také v deváté iteraci.

Systém reaguje při běžném používání poměrně dobře, problém nastává při náročnějších úkonech, které ale sem tam bude dělat většina jeho uživatelů. Jedná se hlavně o velmi agresivní ukončování aplikací běžících na pozadí. Systém udrží v paměti pouze jednu dvě aplikace a zbytek bez milosti ukončí a je celkem jedno, co je to za aplikace.

Například fotoaparát v paměti nevydrží doslova ani pár sekund a Instagram nebo Facebook jakbysmet. Bohužel ani s takovýmto agresivním režimem není systém plynulý a většina práce s telefonem je provázena opravdu nepříjemným sekáním animací, dlouhým načítáním aplikací, zasekáváním v aplikacích a tak dále. A ani nejnovější update z února (9.0.1.142) toho zase tak moc nezměnil. Chod systému mě vrátil o mnoho let zpět, kdy jsem musel do některých telefonů nahrát alternativní ROM z XDA, aby byl použitelný a nevytáčel mě k nepříčetnosti (ano, mluvím o tobě LG G2).

Výkonově na tom není telefon špatně, i ty 3 GB operační paměti by podle mého měly stačit. Bohužel systém je nastavený až příliš agresivně. Snad se tyto neduhy nějak opraví v následujících updatech.

Co se samotného EMUI týče, to nabízí launcher, který toho bohužel mnoho neumí – nemá nastavení gest, nastavení menu aplikací ani rychlé spouštění aplikací (dlouhý stisk, dvojitý poklep).

Je škoda, že téměř nikdo neintegruje do svých zařízení launcher, který by měl alespoň nějaké možnosti změny zobrazení. A pokud bude Huawei blokovat alternativní launcher, jak to dělá v domovské Číně, možná mu pár fanoušků odpadne. Zbytek systému je na tom o trochu lépe, možností je pro ostatní aplikace a agendy dostatek a pro ty, kdo si rádi upravují operační systém k obrazu svému, jsou zde připraveny i motivy.

Stejně, jako v ostatních nadstavbách, jsou k mání alternativní možnosti ovládání systému. Tedy buďto klasická tlačítka, jedno univerzální navigační tlačítko, nebo gesta. Gesta fungují relativně dobře, ale odladěnosti například Xiaomi nedosahují. Raději jsem většinu doby používal tlačítka, ale třeba se s gesty sžijete více než já.

Galerie ze systému EMUI:

Baterie a výdrž – mise nesplněna

Po přečtení několika recenzí jsem se těšil na slušnou výdrž i s přihlédnutím k použitému HW v telefonu. Očekávaje od 3400 mAh baterie alespoň 6 hodin reálného používání, resp. 6 hodin OST, jsem byl velmi rozladěn, když jsem s telefonem tak tak doklepal jeden den. A ani jsem jej pořádně nepoužíval, maximum na které jsem se dostal, bylo kolem 3 hodin OST. A to opravdu není moc.

Telefon jsem klasicky používal, zkoušel jsem GPS, foťák, běžná práce na internetu a sociálních sítích a poslech hudby. Nic extra náročného.
Je ale možné, že baterie potřebuje ještě více nabíjecích cyklů, než jsem jí dokázal dopřát a třeba se používáním bude ještě zlepšovat.

Čtečka otisků – skvělá volba

Jednou z věcí, která je na Huawei P Smart 2019 vnikající, je v každém případě čtečka otisků, která je umístěná na zádech. Čtečka je umístěná přesně na ukazováček a je lehce zapadlá, takže se dá i poslepu dobře najít. Hlavní předností čtečky je její rychlost a přesnost při rozpoznávání otisků. Opravdu mě mile překvapilo, jak rychle a přesně dokáže při reálném používání fungovat. Málokdy jsem musel prst přikládat vícekrát a pokud, byla to spíše má chyba, než chyba čtečky.
Co se týče softwarové výbavy, Huawei jako obvykle poskytlo velkou dávku drobností, jako je gesto pro stahování lišty, procházení galerie s obrázky, možnost uzamknout aplikace a pár dalších.

Konektivita, volání a GPS – cenovka se nezapře

Po dlouhé době mě Huawei P Smart 2019 přesvědčil, že jsou na trhu stále telefony, které se hledají kdesi v minulosti. Konektivita v podobě WiFi (802.11 b/g/n/ac, dual-band) má problémy se signálem a tam, kde má většina z testovaných i osobních telefonů bez větších problémů ještě signál, tam jej Huawei P Smart 2019 úplně ztratí a přepne se na data. To samé se dá tvrdit o síle GSM signálu, který také není z nejlepších a po Praze jsem našel několik míst, kde jsem měl například pouze dvě „čárky“ na ukazateli. Nicméně volat se z telefonu stále dá a to je hlavní. Kvalita hovorů je zcela standardní, sluchátko je dostatečně hlasité a je mu rozumět.

Ani Bluetooth ve verzi 4.2 nebylo bez chyby. V prvé řadě trvalo telefonu velmi dlouho, než našel sluchátka (Sennheiser HD4.40 a neznačkové pecky). Posléze se ke sluchátkům telefon připojil, bohužel přehrávání bylo extrémně zasekané a pouze restart a odpojení od sluchátek pomohlo.

Naštěstí je v telefonu alespoň jedna bezdrátová funkce, která fungovala dle představ. A tou je GPS navigace, která neměla problém ani s rychlostí fixace polohy ani s přesností. I po pražské zástavbě mě dokázala navigovat přesně a rychle. Huawei P Smart 2019 podporuje většinu navigačních systémů – GPS, Glonass a Beidou.

Fotoaparát a video – nízká cena podruhé

Dvouoké fotoaparáty se opravdu dostaly již téměř všude. I levný Huawei P Smart 2019 je má. Disponuje 13 MPx hlavním senzorem s papírově velmi příjemnou hodnotou objektivu f/1.8 a sekundárním senzorem s rozlišením 2 MPx. Ten slouží pro vytváření lepšího bokeh efektu. Vzhledem k ceně se v telefonu nenachází ani optická ani elektronická stabilizace a tak je plynulý pohyb závislý pouze na vašich rukách.

UI aplikace věrně následuje nastolený trend, tedy posouvání do boku (nebo na výšku, podle držení) do dalšího módu. A popravdě teď mi nepříliš logické uspořádání tak úplně nevadilo, protože kvalita vyprodukovaných fotek je opravdu většinou pouze pro displej telefonu nebo nějakou rychlou momentku. Ale nepředbíhejme.

Fotoaparát podporuje i umělou inteligenci, která dokáže rozpoznat několik desítek různých scén a podle toho upravit vyvážení bílé, kontrast a další aspekty. Bohužel to AI stále umí, jako u ostatních Huawei telefonů, ve formátu 4:3. A namísto rychlých přepínačů AI, živé fotografie, Nakupování nebo scanování QR kódů bych raději viděl Panorama nebo HDR. Právě tyto dvě položky jsou v dalším podmenu, kde je musí uživatel hledat.

Ale jak jsem psal na začátku, většina uživatelů pohodlí v aplikace v této cenové relaci asi tolik řešit nebude a pokud, náhrady za integrovanou aplikaci jsou bez problémů dostupné. Trochu zamrzí nemožnost fotit do 16:9, pouze 1:1, 4:3 a 18,7:9, což je již takový evergreen u telefonů stáje Huawei/Honor.

A výsledky? Inu, málokdo by asi očekával nějaké extra skvělé výsledky ale s přihlédnutím k ceně by mohl Huawei P Smart 2019 fotit přece jen o trošku lépe. Do fotek hodně zasahuje menší dynamický rozsah čipu, takže světlá místa bývají přesvětlená, kdežto tmavější místa naopak velmi temná. Ale pokud má foťák dostatek světla, typicky za dne venku, nepodává výsledky úplně špatné a dá se na ně koukat i na větším monitoru.

Problémem jsou snímky za šera nebo tmy, kdy se firmware snaží z fotky udělat prosvětlenou veselou fotku a tím jí úplně zničí. Pokud si člověk opravdu jen lehce pohraje s nastavení EV, dostane sice fotku mnohem tmavší, ale také se na ní daleko lépe kouká. A to i přes výraznou kompresi a rozmazání většiny detailů, které v takové fotce jsou. Zaostřování není z nejrychlejších, většinou je třeba nechat telefon v klidu zaostřit a teprve posléze fotit. Nicméně opět vzhledem k ceně se nejedná o nic hrozného.

Co mě překvapilo při natáčení videa, byla nabídka točení v 60FPS při 1080p a také 1080p s poměrem stran 18,7:9. K dispozici je také 1080p@30FPS a 720p rozlišení. Vybrat lze ze dvou kodeků pro záznam – H.264 a H.265. A kromě nastavení ukládání GPS pozice do videí je to všechno. Zbytek už tak zajímavý není. Video trpí poměrně silnou kompresí a na rozdíl od fotek mají videa lehce posunutý kontrast a červená výrazně svítí oproti zbytku spektra. Zvuk sice není tak strašný, jak jsem si jej představoval, ale je velmi tichý. O absenci stabilizace jsem již psal v úvodu, takže při chůzi budete muset s telefonem zacházet spíše opatrně. S čímž se ale počítá.

Zvuk – stále v očekávání

Co si budeme povídat, většina telefonů má reproduktor(y) ve svém těle miniaturní a častokrát je zvuk tak akorát k vaření v kuchyni. Huawei P Smart 2019 se k takovýmto telefonů řadí také. Jeho hlavní reproduktor sice není úplně tichý, ale moc dobře mu rozumět není. Zvuk je zapadlý a nemá dostatečnou sílu ve výškách a středech, na druhou stranu vyzvánění uslyšíte, a to je podstatné. Sluchátka, resp. headset, který je v balení, hraje přesně tak, jak vypadá. Pokud jste hluší, právě jste našli ideální sluchátka pro poslech.

Po zapojení něčeho zajímavějšího do sluchátkového jacku (KZ ZS5 a Sennheiser HD 4.40 BT) jsem ale s překvapením zjistil, že se zvuk zase tolik neliší. Ano, zase je tu defaultně nastavený ekvalizér, který vám z výstupu do sluchátek udělá majonézový salát s ančovičkami. Vpravo nahoře v přehrávači je malinká ikonka. Po jejím spuštění se uživatel přesune tam, kde místo salátu servírují plnohodnotný steak – stačí vše vypnout a zvuk není věru tak špatný. Hlasitost je nižší, než jsem očekával a většinou jsem musel poslouchat na 75% hlasitosti, což je poměrně vysoko. Na OnePlus 5 se málokdy dostanu přes 50%.

Závěr recenze Huawei P Smart 2019 – letos bestseller nehledejte

Zprvu se mi Huawei P Smart 2019 zdál jako možná volba mezi těmi všemi fajnovými Xiaomi a Nokiemi, jenže čím déle jsem jej používal, tím více jsem přemýšlel, kam Huawei zašantročil ten poměrně oblíbený loňský model. Ano, displej není špatný a má malý výřez a papírově vypadá povedeně. A dokonce se na telefonu dají hrát všechny nové hry, ale odladěnost systému je přímo strašná.

Únorový update ho sice změnil k lepšímu, ale stále se najdou telefony, které Huawei P Smart 2019 bez zadýchání překonají. Pochválit ale mohu skvělou čtečku otisků a odemykání obličejem. Oboje funguje perfektně.

Lesklý plast na zádech má extrémně krátkou životnost, MicroUSB je také krásné retro (i když to bych možná i přežil), nekvalitní fotoaparát, nízká výdrž baterie a otřesně odladěný systém. Obzvláště za to poslední by měli v Huawei dostat přes prsty. Pokud chcete do telefonu investovat něco kolem 6000 Kč, porozhlédněte se raději jinde. Xiaomi Mi2A, Huawei P20 Lite nebo i Nokia 6 jsou lepšími kandidáty. Za zapůjčení Huawei P Smart 2019 k recenzi posíláme díky společnosti Huawei.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.