Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mi Mix 3 je originální telefon se skvělou výbavou, špičkovým výkonem a cenou, ke které se konkurence s obdobnými parametry ani zdaleka neblíží.

9
x/10

Telefony s vysouvací klávesnicí jsou již mnoho let v křemíkovém nebi. K jejich konstrukci nazývané slider se však v důsledku selfie mánie a obecné nelibosti k výřezům v displeji někteří výrobci telefonů opatrně opět vrací. Zda se toto řešení uchytí, či jde o slepou vývojovou větev, ukáže třeba i prodejní úspěch či neúspěch telefonu Mi Mix 3 od Xiaomi. Jaké je soužití s tímto originálním telefonem prozradí následující recenze Xiaomi Mi Mix 3.

BALENÍ

Zatímco telefony řady Redmi si musí vystačit s jen minimálním přibaleným příslušenstvím, je obsah balení u modelů vyšší řady Mi přeci jen bohatší. Prémiové telefony, mezi které Mi Mix 3 bez pochyby patří, pak dostávají například kryt či nabíječku podporující rychlé nabíjení. Balení Mi Mix 3 lze s přimhouřením oka nazvat luxusním balením.

Telefon dorazil v poměrně velké, pevné papírové krabici, jejíž obsah byl rozdělen do dvou pater. V tom prvním najdete v plastové vaničce uložen samotný telefon. O patro níž je uložena nabíječka s USB kabelem a další měkká krabička, na níž sedí bezdrátová nabíječka. Uvnitř je nezbytná dokumentace v podobě tenkých brožurek, sluchátková redukce, trn pro šuplík SIM karet a kryt telefonu vyrobený z termoplastického polyuretanu (TPU).

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Design je a bude bezpochyby hlavní důvod, proč po tomto telefonu zatoužíte. Tělo telefonu je složeno ze dvou samostatných částí, mezi kterými je na vlas tenká škvírka. Horní díl patří jen displeji, veškerá potřebná elektronika, baterie, konektory, kamery a tlačítka jsou ve spodní části. Telefon se mi do rukou dostal jako ne zcela nový a v mezírce mezi oběma díly již byl vidět usazený prach. Zda to pro mechanizmus bude do budoucna problém, lze teď jen těžko soudit. Nezbývá než výrobci věřit, že má konstrukci dobře promyšlenou a avizovaných 300 000 vysunutí telefon bez problémů zvládne.

Síla, kterou musíte vynaložit pro odsunutí displeje, není nikterak přehnaně velká. Nemohu ale také říct, že by posun šel úplně lehce, jak píší v jiných recenzích. Vyváženo je to podle mě tak akorát. Pokud displej odsunete při zhasnutém displeji a nemáte nastaveno odemykání obličejem, jen se displej rozsvítí současně s efektní animací po jeho bocích. Pokud je telefon odemčený, provede se přednastavená operace, což může být aktivace přední kamery, spuštění nástrojů, spuštění zvolené aplikaci, příp. se nestane nic. Zvolit také můžete, zda se má přehrát zvuk či nikoliv.

Telefony řady Mi Mix už od své první generace vždy ohromovaly tenkostí rámečků kolem displeje. V průběhu času došlo k nezbytnému pokroku, kdy tenké rámečky umí vyrobit snad každý výrobce a najdeme ji u relativně levných telefonů, tak již Mi Mix 3 nepůsobí tak exkluzivně. Výrobce si však zaslouží pochvalu za vměstnání reproduktoru a malé bílé notifikační LED do opravdu úzkého prostoru, který nad displejem zůstal. Stejný prostor zabírají i boční rámečky. Pod displejem pak je tzv. bradička, jejíž šířka je o cca 2 mm větší než zbylé okolí displeje.

Pravý bok patří dvojtlačítku pro regulaci hlasitosti a spínacímu tlačítku. Levý bok je osazen slotem pro dvě SIM karty a přídavným tlačítkem nazvaným AI tlačítko. Slot není hybridní, musíte si vystačit s interní pamětí. AI tlačítku lze v nastavení přiřadit vybrané funkce. Ve výchozím nastavení se po stisknutí spustí Google Now, v nastavení je ale chybně uveden Google Asistent.

Spodní část je více než tradičně vyhrazena mikrofonu, USB konektoru ve verzi USB-C a hlasitému reproduktoru. Ten dokáže hrát opravdu velmi hlasitě a na poměry mobilních telefonů čistě s velmi dobrým podáním hlubších tónů. Výstup na sluchátka zastupuje USB-C konektor a přibalená redukce.

Záda telefonu narušuje duální fotoaparát vystupující cca 1 mm nad jejich rovinu a čtečka otisků prstů. Ta je zapuštěna jen minimálně, ale s jejím umístěním a snadným nahmatáním jsem neměl vůbec žádný problém. Rychlost její reakce a spolehlivost jsou dokonalé. Takto by to zkrátka a dobře mělo vypadat.

Proč je vlastně telefon vybaven posuvným mechanismem, je přední kamera, která neubírá prostor nad displejem ani v něm. Po jeho odsunutí o cca 1 cm se uvolní prostor pro duální přední kameru, LED blesk a další sluchátko, jehož význam mi, přiznám se, uniká. Pokud budu telefonovat s odsunutým displejem, pořád mám sluchátko nad displejem přímo u ucha.

Po stránce dílenského zpracování nelze k Mi Mix 3 mít ani tu nejmenší výtku. S kombinací kovu, tvrzeného skla a keramiky mají v Xiaomi už bohaté zkušenosti, což se podepisuje na naprosto skvělém slícování jednotlivých dílů a neznatelných přechodech mezi kovovým rámem a místy pro antény. Za zpracování si tento telefon jednoznačně zaslouží nejvyšší známky.

Počítat ovšem musíte s tím, že se prémiové materiály, výsuvný mechanizmus a velký displej podepsaly na rozměrech a hmotnosti, která se vyšplhala na 218 gramů. Na výšku telefon měří 157,9 mm, šířka činí 74,7 mm a tloušťka je příjemných 8,5 mm. Do náprsní kapsy saka se tedy telefon příliš nehodí, byť tam svým zaměřením pasuje nejvíc.

DISPLEJ

Při výběru panelu pro Mi Mix 3 nemohli jeho tvůrci zvolit lépe. Použitý Super AMOLED displej od Samsungu si zaslouží jen a jen chválu. Perfektní podání černé, přirozené barvy, podpora HDR10, maximální jas 600 nitů přesvítí i ostré letní slunce i dokonalé pozorovací úhly jsou vlastnosti, pro něž nebudete litovat utracených peněz. Bonusem navíc je podpora ambientního zobrazení času a notifikací, či probuzení displeje poklepáním i zvednutím telefonu. Úhlopříčka displeje činí nemalých 6,39 palce a rozlišení 2 340 × 1 080 px, jemnost zobrazení je tedy více než dostatečná. Ochranu zajišťuje tvrzené sklo Gorilla Glass 5, škrábanců a rýh se tedy při běžném používání nedočkáte.

Jestliže budete mít potřebu si barevné podání upravit dle vlastních preferencí, máte v nastavení tradiční volby umožňující změnit kontrast a barvy. Samozřejmostí je aktivace čtecího režimu, a to buďto manuálně, automaticky po západu slunce i v nastavený čas. Manuálně lze také nastavit teplotu barev čtecího režimu. Budete-li chtít ušetřit nějaké to procento baterie, lze snížit rozlišení displeje, což bude pro procesor znamenat menší zátěž a tudíž i jeho menší energetické nároky.

HARDWARE A VÝKON

Stejně jako u displeje, ani u hardwaru neudělali tvůrci sebemenší kompromis. Procesor Snapdragon 845 taktovaný na 2,8 GHz, kterému sekunduje dle verze 6, 8 nebo i 10 GB RAM, bez zaváhání zvládne jakoukoliv činnost včetně hraní těch nejnáročnějších her. Já jsem měl k dispozici verzi s 6 GB RAM a 128 GB vnitřní pamětí. Jak jsem už zmínil výše, nelze paměť dále rozšiřovat paměťovými kartami. Pokud by vám tedy bylo 128 GB, ze kterých reálně je k dispozici cca 107 GB málo, musíte sáhnout po lépe vybavených provedeních s 256 GB vnitřní pamětí.

Rychlost vnitřního úložiště nikterak nezaostává za rychlostí procesoru. Sekvenční zápis přesahuje 250 MB/s, čtení pak 700 MB/s, o to víc proto zamrzí úzké hrdlo v podobě USB 2.0 rozhraní, které slouží pro přenos dat z a do počítače.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Bylo by neodpustitelné, kdyby výkonnému hardwaru nesekundoval dobře odladěný software. To se ale u Xioami stává jen velmi zřídka a u tohoto telefonu se s žádnými ani sebemenšími nedostatky nesetkáte. Reakce jsou za všech okolností naprosto bleskové, instalace a spouštění aplikací velmi svižné, což platí i pro přepínání aplikací. Mi Mix 3 má nainstalovaný tradiční systém MIUI postavený na Androidu 9 Pie. Během testování dorazila aktualizace MIUI verze 10.2.1, která do systému doplnila možnost odemykání pomocí rozpoznání obličeje. Pokud ale budete chtít tento způsob odemykání používat, musíte nejdřív „odtáhnout“ displej a uvolnit čočku předního fotoaparátu, což není úplně pohodlné. Daleko rychleji telefon odemknete otiskem prstu. Dobrou zprávou je, že odemčení otiskem prstu lze kombinovat s odemčením tváří, gestem či PINem.

Systém nepostrádá nic z toho, na co jsou uživatelé telefonů od Xiaomi zvyklí. V nastavení najdete volbu pro vytvoření pracovního a soukromého prostoru, duální aplikace, zámek aplikací, ovládání pomocí plovoucího zástupce, tzv. Quick Ball, ovládání pomocí gest namísto softwarových tlačítek a mnoho dalšího. Zkušený uživatel nebude mít problém se v systému zorientovat, začátečníci se pak lehce ztratí. Naštěstí skvěle funguje fulltextové vyhledávání.

Xiaomi systém také zbytečně nepřeplácává předinstalovanými aplikacemi, které ve finále buďto nepoužijete nebo rovnou odinstalujete. Hodit se určitě bude aplikace Čistič, která si poradí s daty v mezipaměti, zastaralými soubory i vyčistěním operační paměti. Tradičně také najdete aplikaci pro záznam zvuku či nahrávání obrazovky.

BATERIE A VÝDRŽ

Když jsem se ve specifikacích telefonu dočetl hodnotu kapacity baterie 3200 mAh, říkal jsem si, že to bude stačit na jeden den běžného používání. Realita však byla mnohem lepší. Dva dny běžného používání s neustálým připojením k LTE či W-Fi, aktivní synchronizací dvou mailových účtů, on-line službami a hraním graficky méně náročných her telefon zvládne s naprostým přehledem. Může za to jednak moderní procesor, tak i výtečná optimalizace ze strany výrobce.

Dobré zprávy pokračují i v případě nabíjení. Jak jsem zmínil v úvodu, kromě standardní síťové nabíječky je přibalena i ta bezdrátová. Telefon podporuje rychlé nabíjení QuickCharge 4.0 a na době nabíjení je to dobře znát. Síťová nabíječka má výstupní výkon 18 W a dokáže ze zbývajících 20 % do plna baterii dobít za cca 90 minut. Nutno však dodat, že na 94 % kapacity byla baterie dobita za pouhých 60 minut. Bezdrátová nabíječka je schopná nabíjet výstupním výkonem 10 W. Je ale potřeba jí potřebný proud dodat. Pokud tuto podmínku splníte, je baterie plně nabita za cca 115 minut. Za hodinu bezdrátového nabíjení se kapacita baterie z 20 % vyšplhala na 84 %.

KONEKTIVITA

Pokud bych použil automobilovou hantýrku, je Mi Mix 3 v plné palbě. Tedy téměř. K naprosté dokonalosti telefonu schází, již tradičně, VoLTE. To ale bude chybět opravdu málokomu. Všechny ostatní bezdrátové technologie už nechybí. LTE na všech českých pásmech jsou už samozřejmostí, dvoupásmová Wi-Fi taktéž, a to včetně podpory technologie MU-MIMO zajišťující perfektní stabilitu i při nízké síle signálu. Bluetooth je v nejnovější verzi 5.0 a zcela dle očekávání neměl problém se připojit s žádným zkoušeným zařízením. Poslední technologií do kompletního výčtu je, u Xiaomi mnohokrát opomíjené, NFC. Bezkontaktní platby tedy mají s tímto telefonem zelenou.

GPS

Nabídka lokalizačních technologií tohoto telefonu je zcela kompromisní. Použitý čip dokáže paralelně komunikovat s více signály, což se výrazně podepisuje na přesnosti určení polohy. U GPS je používán signál L1 a L5, z Gallilea si telefon bere pozici ze signálů E1 a E5a. Nechybí však ani podpora systémů GLONASS, BDS a QZZS.

Fix je opravdu bleskový, ovšem přesnost bych očekával, vzhledem k papírovým parametrům, lepší, čehož si můžete všimnout na obrázku níže. I tak se ale telefon hodí na jakékoliv putování v přírodě včetně hledání keší, a to i díky elektronickému kompasu a barometru.

FOTOAPARÁTY

Ať už budete věřit DxO Marku nebo ne, jedno je jisté, Mi Mix 3 fotí skvěle a právem patří mezi nejlepší fotomobily současnosti. Hlavní duální kamera je postavena na 12 Mpx snímači Sony IMX363 s výbornou světelností f/1.8 a sekundárním snímači Samsung se světelností f/2.4, který má ale delší ohnisko a umožňuje focení s dvojnásobným optickým zoomem. Absence snímače pro hloubku ostrosti má za následek, že se přílišného oddělení foceného objektu od pozadí nedočkáte.

Důležitější je, že pořízené fotky jsou za všech okolností výborné. Za jasného dne nedochází k přepalování světlých míst, za šera pak zaboduje noční režim, který se postará o fotky s minimem obrazového šumu. Samozřejmostí je přítomnost umělé inteligence schopné rozpoznat až 238 typů scén. Ikonka v aplikaci fotoaparátu ukáže, jakou scénu telefon rozpoznal. Funguje to poměrně dobře, výsledné fotky nabídnou sytější a kontrastnější barvy. Chybět nemůže ani HDR režim, schopný se dobře popasovat s protisvětlem. Někdy však má tendenci fotky nepřirozeně zabarvit. Do galerie přidávám i výřezy fotek v originální velikosti.

Stejně dobré výsledky podává kamera také při natáčení videí, která mohou mít až 4K rozlišení a snímkovou rychlost 60 sn./s. Pokud si rádi hrajete, určitě se vám zalíbí i zpomalené záznamy rychlostí 960 sn./s v HD rozlišení. Jejich zachycení ale neusnadňuje automatika rozpoznávající pohyb jako u některých konkurenčních telefonů, musíte proto správný moment aktivace nahrávání natrénovat. Kvalitě videa napomáhá i čtyř osá optická stabilizace. Z jejího účinku jsem byl ale mírně rozpačitý, čekal jsem méně roztřesené video natáčené při běžné chůzi. Chválím naopak možnost natáčení v kodeku H.264 i moderním H.265 s mnohem vyšší účinností.

Žijeme v době sociálních sítí a selfíčka, zdá se, nás už asi nikdy neopustí. Pro milovníky sebefocení nabízí Mi Mix 3 duální přední kameru s 24 Mpx hlavním snímačem a 2 Mpx sekundárním pro měření hloubky scény. Jak už jsem zmínil v úvodu, je zde také LED blesk. Vzhledem k tomu, že selfíčka nikam jinam než do různých internetových galerií nikdy nezamíří, je tak vysoké rozlišení zcela zbytečné. Ale chápu, že čím více pruhů, tím větší marketingové lákadlo. Fotky z přední kamery rozhodně nejsou špatné, mají poměrně dost detailů, slušné barevné podání, ovšem trpí na přepálená světlá místa focené scény. Naštěstí si s tím poradí HDR režim. I přední kameru podporuje umělá inteligence, jejího přínosu jsem si ale nijak nevšiml.

Aplikace fotoaparátu je stále stejná, jako u jiných telefonů s MIUI. Samozřejmě tato nabízí více možností nastavení, což je logické vzhledem k použití výkonného hardwaru. Ovládání aplikace je bezproblémové s rychle dostupnými volbami pro aktivaci HDR, AI či volbě různých režimů.

ZÁVĚR

Xiaomi Mi Mix 3 je stylový telefon, který zároveň nabídne špičkový výkon a nadstandardní výbavu. Daní za zcela bezrámečkový design je výsuvná konstrukce, jež nemusí vyhovovat každému a je někdy nepraktická. Během testování jsem se ve svém okolí nejčastěji setkal s názorem, že kdyby byl telefon menší a bez vysouvací části, tzn. i bez přední kamery, hned bych si jej koupil. Zkrátka ne každý podlehl módě stále větších displejů a potřebě sebedokumentování na každém rohu.

Každopádně Mi Mix 3 je skvěle vyvážený telefon, na kterém se chyby hledají jen velmi obtížně. Vše co dělá, dělá velmi dobře nebo výborně. Připočtěte si tradičně výbornou podporu ze strany výrobce a máte před sebou vážného konkurenta pro špičkové modely ostatních výrobců, jejichž cenovka ale bude o několik tisíc korun vyšší.

Cena Mi Mix 3 aktuálně klesla pod 15 tisíc korun, konkrétně na 14 899 Kč, což je za telefon s takovouto výbavou fantastická cena. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, kde si jej můžete objednat. Bohužel, zatím jen v černé barvě a s 6 GB RAM a 128 GB pamětí.