Situace kolem kauzy čínských Huawei začíná čím dál tím více připomínat čarodějnické procesy, kdy se o vině prostě nediskutuje, protože to „přece každý ví“. Důkazy žalobců jsou lehce argumentací kruhem, kdy poukazují na to, že někdo další zrovna Huawei vyšachoval z 5G zakázky, takže určitě musí vědět něco zásadního, proč to udělal. A některá „seriózní“ média se předhání v publikaci velmi špatně ozdrojovaných fake news ohledně tohoto tématu, posledním v řadě je pak prestižní tisková agentura Reuters.

Ta totiž před pár dny vytroubila do světa bombastickou zprávu o tom, že konsorcium GSMA sdružující 750 světových mobilních operátorů zodpovědné za obří veletrh MWC 2019 v Barceloně zakázalo právě pro tuto událost používání zařízení značky Huawei. A prý plánuje i krizovou schůzku za účelem odstavení firmy z výstavby 5G sítí v klíčových oblastech. Renomovaná tisková agentura světového významu by přece určitě nepublikovala nějaké smyšlenky, že ?

Ne tak docela. Podle včerejšího oficiálního tiskového prohlášení konsorcia GSMA je zpráva Reuters velmi zavádějící a nezakládá se na žádných reálných faktech. Jako sdružení obchodního charakteru navíc není v pozici udělování zákazů či nařízení a údajná krizová schůzka bude klasickým setkáním nejvyšších představitelů operátorů k prodiskutování současné situace jako každý rok. GSMA také požadují po Reuters tiskovou opravu k nápravě falešného dojmu, který jejich zpráva vytvořila. Ještě se někdo diví, že lidé stále méně a méně věří „tradičním“ informačním kanálům ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.