Chystaný systém Android Q si na nás samozřejmě chystá celou řadu nových funkcí a vychytávek a díky starým známým z fór XDA Developers máme možnost si na některé posvítit. Jednou ze zcela nových funkcí by měla být i oficiální integrace Face unlock, tedy odemykání telefonu (případně potvrzování) pomocí rozpoznání obličeje. A dnes už máme i první obrázky jak bych mělo vypadat uživatelské rozhraní.

Face Unlock nebo odemykání obličejem není pro telefony s Androidem žádnou novinkou a momentálně je jím vybaven v podstatě každý moderní telefon. A současné verze Androidu v sobě také nějaké to základní odemykání obličejem mají, ale nejedná se v drtivé většině případů o zcela zabezpečenou funkci, kterou byste mohli použít třeba k potvrzení platby a podobně. Stále je možné ji často obejít například pomocí fotografie nebo videa a jsou tak nutností telefony s pokročilejšími senzory pro 3D rozpoznání tváře.

Android Q by ale měl přinést mnohem propracovanější podporu této funkce pomocí rozšíření API a konečně plnou biometrickou autorizací, což byla doposud výsada pouze otisků prstů. Momentálně tato pokročilá verze Face Unlock není v developerské verzi Android Q aktivována, ale pro další březnovou verzi by se už na ni mělo dostat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.