V poslední době jste mohli zaregistrovat rostoucí paniku některých (zpravidle lehce pofidérních) kruhů a médií ohledně rostoucích hodnot radiačního záření z mobilních telefonů. A protože se momentálně u našich západních sousedů ekoteror….chci říci ekologické záležitosti řeší s inkvizitorským zápalem, tak si spolkový německý úřad posvítil i na hodnoty SAR (v češtině specifická míra absorpce) u telefonů velkých značek k 10. prosinci 2018.  A výsledek ?

Podle měření úřadu s poetickým názvem Bundesamt für Strahlenschutz se na samotné špici SAR delikventů umístily poměrně nepřekvapivě čínské modely, konkrétně pak kousky od Xiaomi a OnePlus. Nejhůře dopadl Xiaomi Mi A1 s 1.75 W/kg následovaný OnePlus 5T s 1.68 W/kg. Podle popisu měření by se mělo jednat o hodnoty naměřené při telefonování s mobilem přímo u ucha, ale přesné parametry měření (zapnutá či vypnutá Wi-Fi nebo vzdálenost od ucha) k dispozici nejsou.

Poměrně zajímavá je kompletní absence produktů Huawei nebo Samsung z tohoto žebříčku, ačkoli jsou konkrétně uvedeni v seznamu měřených. Ze zájmu jsem tyto hodnoty u posledních kousků dohledal a oba giganti zaslouží opravdu pochvalu protože například Huawei Mate 20 Pro má při měření u hlavy pouhých 0,44 W/kg, tedy alespoň podle oficiálních údajů. Na druhou stranu poměrně vysoké hodnoty mají i poslední modely Apple iPhone, které se v také ve dvojím zastoupení v německém žebříčku prezentují.

Negativní vliv elektromagnetické ne-ionizujícího záření mobilních telefonů stále nebyl v dlouhodobém hledisku reálně prokázán, ale samozřejmě jsou hodnoty SAR hlídány a kontrolovány pomocí národních regulací. Poplašné články spojené právě se „SAR nebezpečím“ často uvádí, že německá ekologická norma je pouhých 0.60 W/kg, ale zapomínají dodat, že jde pouze o normu doporučenou. Oficiální norma EU pro SAR u mobilních telefonů jsou 2 W/kg, takže i ti nejhorší delikventi z žebříčku samozřejmě projdou. Takže svá Xiaomi a OnePlus ještě neodhazujte, i když by se asi měli do budoucna lehce polepšit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.