Umělá inteligence v loňském roce zaznamenala velký boom a snad každý výrobce se snažil do svých telefonů podporu AI nacpat. S dalším rozvojem AI musíme počítat i letos a možná by bylo dobré zjistit, jaké jsou vlastně rozdíly mezi jednotlivými telefony a jak vysokou a kvalitní podporu jednotlivé přístroje mají. Samozřejmě od toho tu jsou syntetické testy a nejpopulárnější benchmarková platforma Antutu se zdá být připravena.

Aktuálně chystají nový benchmarkový nástroj, který by měl AI testovat a rozlišit tak skutečnou podporu od „falešného“ AI. Podle oficiální zprávy má testovací aplikace název AI Review. A vzhledem k tomu, že pro testování AI neexistuje jednotný standard a každý výrobce procesorů využívá své vlastní implementace umělé inteligence, byl tento testovací nástroj vyvíjen ve spolupráci s výrobci čipsetů.

Testovací aplikace Antutu bude pracovat ve dvou fázích. V první fázi, která je založena na neuronové síti Inception V3, bude testováno 200 obrázků a ty bude muset testované zařízení roztřídit do správných kategorií. Druhá fáze testování, postavená na síti MobileNet SSD, se zaměří na rozpoznávání objektů v ukázkovém videu.

V případě obou testovacích fází je hodnocena rychlost a současně i přesnost, se kterou dané zařízení dokáže snímky roztřídit a přiřadit do jednotlivých kategorií. Pokud tedy telefon bude rychlý, nikoli však přesný, získá nižší celkové skóre. Zpráva Antutu také uvádí, že výši celkového skóre mohou ovlivnit i další faktory, jako je například verze Androidu. Starší verze bude mít nižší skóre než verze aktuální. Důvodem je to, že Google aktualizuje výkon AI u každé nové verze Androidu. Stejně tak nižšího skóre budou dosahovat přístroje Samsung, protože společnost nezveřejnila sadu SDK. Aplikace AI Review je zatím ve vývoji, ale zveřejněna by měla být v dohledné době.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.